Ta krótkowieczna bylina, jaką jest wieczornik damski, jest tzw. rośliną dwuletnią, należącą do rodziny kapustowatych. Po czasie 3–4 lat znika ona całkowicie, co jest charakterystyczne w przypadku takich kwiatów. Ciekawe jest to, że kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku uprawy. Charakteryzuje je to, że pięknie pachną. W pierwszym roku od zasadzenia pojawiają się tylko intensywnie zielone liście odziomkowe. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Zapamiętaj!
- Wieczornik damski (Hesperis matronalis) to dwuletnia roślina o słodko pachnących, ciemnoróżowych lub fioletowych kwiatach
- Kwitnie od połowy maja do połowy czerwca
- Dobrze komponuje się z paprociami i innymi cieniolubnymi roślinami
- Potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie
- Lubi wilgotne podłoże i półcień lub umiarkowane słońce ⛅
- Nie znosi chwastów ⚠️
- Jego nasiona i liście są jadalne, ale nadmierne spożycie liści może powodować wymioty
Jak wygląda wieczornik damski?
Hesperis matronalis osiąga 60–100 cm wysokości. Liście podczas pierwszego roku uprawy są lancetowate, a ich blaszka liściowa jest lekko ząbkowana. Prawie cała roślina jest owłosiona. W kolejnym roku pojawia się pęd z kwiatostanem. Jest on ulistniony, a w każdym z nich może pojawić się nawet 30 kwiatów. Mają one po 4 płatki, które są niewielkie. Kolory, w jakich można zobaczyć wieczornik to ciemnoróżowy lub fioletowy.
Kiedy kwitnie wieczornik damski?
Kiedy w drugim roku wiosną pojawiają się znów liście odziomkowe, to z nich właśnie wyrasta pęd z kwiatostanem. Rabata szybko zmienia swój wygląd, ponieważ ledwo pojawią się pędy, tak w podobnym czasie znikają wspomniane liście. Hesperis matronalis zaczyna kwitnąć w drugiej połowie maja. Kwitnienie nie trwa bardzo długo – około miesiąca. Po tym okresie w miejscu kwiatów pojawia się owoc. Jest nim łuszczyna z wąskimi strączkami, która jest wypełniona jasnobrązowymi nasionami.
Wieczornik damski – uprawa i pielęgnacja
Uprawa wieczornika damskiego nie jest bardzo skomplikowana. Należy wziąć pod uwagę kilka cennych rad.
- Gleba musi być żyzna, lekko przepuszczalna o zasadowym lub obojętnym odczynie.
- Należy systematycznie podlewać tę roślinę, ponieważ wieczornik damski lubi, gdy podłoże jest wilgotne.
- Roślina ta preferuje półcień lub bardziej słoneczne miejsce w ogrodzie. W zupełnym cieniu zdecydowanie mniej obficie kwitnie.
- Należy dbać o to, żeby obok wieczornika nie znajdowały się chwasty, które są przez niego źle tolerowane.
- Warto obok sadzonki umieścić podpory w momencie jej dużego wzrostu, ponieważ roślina ta ma tendencje do łamania się.
- Jest mrozoodporna, dzięki czemu nie trzeba jej przesadzać na zimę.
- Hesperis matronalis nie wymaga nawożenia.
Wieczornik damski – rozmnażanie
Rozmnażanie rośliny, jaką jest wieczornik damski, nie jest skomplikowane. Wystarczy wysiać nasiona, a później już się sama rozmnaża. Dobre miejsca do uprawy tej byliny to nie tylko rabaty w ogrodzie, ale również brzegi oczek wodnych lub stawów. Warto wiedzieć, że kwiat taki jak ten, jeśli jest ścięty do wazonu, bardzo długo utrzymuje świeżość.
Wskazówka
Jeśli chcesz, aby wieczornik damski ponownie zakwitł, wystarczy przyciąć go na 30 cm po przekwitnięciu. Roślina ma wtedy szansę odbić i wypuścić nowe kwiaty w środku lata. Jeśli zaś pozostawisz kwiaty na łodygach, przekształcą się w owoce i rozsieją nasiona wokół.
Wieczornik damski – zastosowanie
Wieczornik damski jest nie tylko rośliną ozdobną. Choć jego kwiat uchodzi za trujący, to pozostałe części tej rośliny można wykorzystać do innych celów.
- Nasiona – można je dodać do potraw. Zawierają one 29–50% oleju. Nadają się idealnie do sałatek.
- Liście – również mogą być dodatkiem do sałatek. Zawierają dużo witaminy C i charakteryzuje je gorzki smak. Nie należy jeść ich zbyt dużo, ponieważ mogą wywołać wymioty. Mogą też służyć jako ozdoba deserów.
- Leczenie – już wiele lat temu ziele wieczornika damskiego używano do leczenia szkorbutu.
- Tworzony jest również z niego olejek eteryczny, który wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym.
- Ze względu na swój pastelowy kolor dodaje się go w formie ususzonej do tzw. potpourri.
Podsumowanie
Wiesz już, jakie cechy ma wieczornik damski. Choć jego uprawa nie należy do skomplikowanych, to należy mieć na uwadze fakt, że ta bylina dość łatwo łapie wirusy i choroby. Intensywny zapach, przypominający wieczorami aromat goździków przyciąga sporą ilość owadów, dlatego chcąc ich uniknąć, należy zastanowić się nad zasadzeniem wieczornika. Cena nasion tej rośliny oscyluje w granicy pięciu złotych.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy wysiewać wieczornik damski?
Wieczornik damski wysiewamy wiosną, po ostatnich mrozach. Kolejne pokolenia rośliny wysieją się same.
Gdzie kupić nasiona wieczornika damskiego?
Dostaniesz je w dowolnym sklepie ogrodniczym lub w Castoramie. To popularna i szeroko dostępna roślina.
Kiedy przesadzać wieczornik damski?
Wolisz najpierw wysiać nasiona w pojemniku, a następnie przesadzić wieczornik do ogrodu? W takim razie wysiej je w lipcu i przesadź siewki pod koniec lata. Rozstaw je co 40 cm
Kiedy siać kwiaty dwuletnie?
Zwykle zaleca się siać rośliny dwuletnie w czerwcu, a następnie przesadzać je na miejsce docelowe między sierpniem a wrześniem. W przypadku wieczornika damskiego nie jest to konieczne – można go wysiać od razu w ogrodzie, najlepiej w maju.
Które byliny kwitną najdłużej?
Jeśli nie zadowala cię miesięczny pokaz kwiatów wieczornika, mogą cię zainteresować inne byliny. Werbena ogrodowa, kocimiętka Fassena, lawenda wąskolistna, szałwia omszona i krwawnik pospolity to najczęściej uprawiane gatunki bylin długo kwitnących.