Tuberoza należy do rodziny agawowatych. Jej kwiaty nie tylko pięknie pachną, ale i atrakcyjnie wyglądają. Jeśli chcesz, aby zdobiły one twój ogródek, to warto poznać najważniejsze informacje o tej roślinie!
Jak wygląda tuberoza bulwiasta? Czym się charakteryzuje?
Tuberoza wonna (Polianthes tuberosa), nazywana także bulwiastą, osiąga wysokość od około 50 do nawet 100 cm. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, który może trwać aż półtora miesiąca, zaczynając od połowy sierpnia. Jej pęd jest sztywny, gruby, wzniesiony i zwieńczony kłosowym kwiatostanem. Składa się on z kilku lub kilkunastu lejkowatych białych kwiatów, które mają gwieździście rozłożone płatki. Ich atutem jest silny zapach, który przypomina aromat jaśminu, konwalii, gardenii i kwiatów cytrusowych. Roślina wyróżnia się także długimi i mieczowatymi liśćmi.
Polianthes tuberosa – uprawa
Tuberoza bulwiasta jest dość wymagającą rośliną. Jednak jej uprawa nie należy do trudnych.
Stanowisko
Ten kwiat preferuje ciepłe i bardzo jasne stanowisko. Najlepiej jakby było zabezpieczone przed bezpośrednim i mocnym działaniem promieni słonecznych.
Podłoże
Tuberoza lubi glebę żyzną, próchniczą, ciepłą, lekko wilgotną oraz przepuszczalną – aby nie tworzyły się w niej zastoje wody. Ziemia powinna mieć dużą zawartość wapnia, można ją spulchnić dodatkiem żwiru, kory i piasku.
Mrozoodporność
Jest bardzo wrażliwa na przymrozki – zaleca się ją sadzić do gruntu dopiero pod koniec maja.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?
Tuberoza jest bardzo łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów z dbaniem o ten piękny kwiat. Do podstawowych i obowiązkowych zabiegów możemy zaliczyć:
- podlewanie – wystarczające są dla niej zwykłe opady deszczu, warto jednak podlewać ją podczas dłuższych okresów suszy (najlepiej robić to rano);
- nawożenie – w początkowym okresie wzrostu nie ma potrzeby jej nawożenia. Dopiero gdy pojawią się pierwsze pąki, należy ją łagodnie zasilić nawozem (najlepiej robić to podczas podlewania). Gdy twoja tuberoza zakwitnie, warto zwiększyć dawkę nawozu.
Bulwy tuberozy wonnej – jak wybierać?
Zdecydowałeś się na uprawę tuberozy? Warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie bulwy do sadzenia. Podstawową zasadą jest to, żeby kupować największe cebulki, bo tylko takie dadzą gwarancję, że kwiat ładnie i szybko zakwitnie. Unikaj wiązek małych cebul zrośniętych ze sobą, bo dają niewielkie szanse, że uzyskasz z nich kwiaty. Zwróć też uwagę, aby cebulka nie miała śladów szkodników i chorób. Ważne jest też to, żeby wybierać wyłącznie pojedyncze bulwy.
Kiedy i jak sadzić cebulki tuberozy?
Zastanawiasz się, kiedy powinno się sadzić cebulki tuberozy do gruntu? Należy poczekać, aż miną przymrozki. Jeśli planujesz uprawę doniczkową lub szklarniową, to możesz zasadzić je już w marcu. Takie sadzonki możesz potem przesadzić do gruntu – gdy już miną mrozy.
Jak sadzić?
Cebulki tuberozy musisz umieścić w podłożu dosyć płytko. Zanim to zrobisz, stwórz im warstwę drenażu, aby zapobiec stojącej wodzie. Zaleca się sadzenie cebul w odstępach co 8 cm, ze względu na ich dorodność.
Czy tuberoza jest atakowana przez choroby i szkodniki?
Ciekawi cię, czy tuberoza może zostać zaatakowana przez jakieś choroby lub szkodniki? Kwiat rzadko bywa opanowywany przez różnych intruzów. Czasem jednak możesz spotkać na nim ślimaki, gąsienice czy mszyce. Najlepszym sposobem na ich zwalczenie będzie zbieranie szkodników lub opryskiwanie preparatami roślinnymi. Najczęstszą chorobą występującą u tuberozy jest choroba grzybowa roślin, która może się pojawić podczas bardzo wilgotnego lata. Należy wtedy usuwać chore fragmenty rośliny i obserwować, czy choroba się nie rozwija.
Uprawa tuberozy nie jest trudna. Jeśli przestrzegasz najważniejszych zasad dotyczących jej pielęgnacji, to z pewnością będziesz mógł podziwiać pięknie pachnące kwiaty w swoim ogródku przez długi czas. Nie zwlekaj i już dziś kup cebulki tej rośliny!