Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) to długowieczna bylina uprawiana jeszcze przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby kwitła także w polskich warunkach? Podpowiadamy!
Trojeść amerykańska, w swojej ojczyście znana również pod nazwą milkweed, zachwyca wyglądem i zapachem. Przez natywne ludy Ameryki wykorzystywana była jako roślina jadalna o leczniczych właściwościach. Niestety, jeżeli nie zostanie przyrządzona w odpowiedni sposób staje się trująca, dlatego nie zaleca się spożywania jej tuż po zerwaniu.
Jak wygląda Asclepias syriaca?
Trojeść amerykańska to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. Wieloletnia roślina dorasta nawet do 1,5 m wysokości. Tworzy bardzo mocne systemy korzeniowe. Liczne pędy, które wyrastają z kłączy są porośnięte dużymi i mięsistymi liśćmi. Mają one kształt elipsy, są intensywnie zielone a przez ich środek przebiega bardzo wyraźny czerwonawy nerw.
Omawiana roślina kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Różowe kwiaty o średnicy mniej więcej 1 cm zbierają się w kulistych kwiatostanach, które przypominają pompony. Roślinę można bardzo łatwo pomylić z o wiele bardziej popularną w Polsce hoją. Bardzo atrakcyjne są również puchowe nasiona zgromadzone w torebkach.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 września 2011 roku wpisało trojeść amerykańską na listę roślin obcych, które zagrażają naszym rodzimym gatunkom. W związku z tym uprawa trojeści amerykańskiej w świetle prawa jest nielegalna. Miej więc na uwadze, że poniższe wskazówki mają tylko i wyłącznie charakter informacyjny! Mogą stosować się do nich osoby, prowadzące ogrody w krajach, w których hodowla trojeści nie jest zakazana.
Trojeść amerykańska – uprawa i pielęgnacja
Trojeść amerykańska jest nie tylko bardzo piękna, ale również zachwyca fantastycznym zapachem. Jako roślina miododajna przyciąga do ogrodów różne gatunki owadów zapylających, w tym także pięknych motyli. Efektowność jej kwitnienia jest zależna przede wszystkim od warunków wzrostu, dlatego trzeba zadbać o to, aby były one jak najlepsze.
Wymagania i sadzenie
Wybór stanowiska dla trojeści jest kluczowy do jej późniejszego wzrostu. To roślina, która najlepiej czuje się w słonecznych miejscach, dobrze osłoniętych przed silnym wiatrem. W ostateczności możesz zdecydować się na miejsce półcieniste, jednak musisz wówczas liczyć się z tym, że gatunek nie pokaże pełni swoich możliwości.
Roślina tego gatunku świetnie radzi sobie w różnych typach gleby. Świetnie sprawdzi się zarówno odczyn zasadowy, jak i kwasowy. Ważne jest to, aby podłoże było przepuszczalne i żyzne. Trojeść jest stosunkowo odporna zarówno na zalewanie, jak i na suszę. Wszystko ze względu na duży i dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Mocne korzenie to także trudności w przesadzaniu, dlatego stanowisko dla tej rośliny powinny być dobrze przemyślane.
Pielęgnacja
Jednym z najważniejszych i najbardziej podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest w przypadku trojeści podlewanie. Najważniejsze jest robienie tego regularnie w trakcie długotrwałej suszy.
W pierwszym okresie uprawy zaleca się także ściółkowanie, które zapobiega wyrastaniu chwastów. Nie dopuszcza także do parowania wody z gleby, co jest dla trojeści wyjątkowo niebezpieczne. Roślina dobrze znosi mrozy, dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby zabezpieczania jej na zimę.
Trojeść amerykańska – roślina inwazyjna i zakazana
Dlaczego trojeść amerykańska to tak kontrowersyjna bylina? Wszystko ze względu na jej dużą ekspansywność. To gatunek obcy na naszej szerokości geograficznej, a ze względu na to, że poprzez gniazda nasienne rozsiewa się niezwykle szybko zagraża naszym rodzimym gatunkom.
Czy oznacza to, że trojeść nie ma żadnych zalet? Bynajmniej. To roślina miododajna o bardzo dużej wydajności. Jeden hektar może zapewnić aż 600 kg miodu. Jest ona więc dobra dla pszczół i innych zapylaczy.
Chociaż od 2011 roku w naszym kraju obowiązuje zakaz jej hodowli i sprzedaży, to wiele osób nic sobie z niego nie robi. Niemal wszystkie portale ogłoszeniowe wypełnione są ofertami sprzedaży sadzonek. Do kupujących przemawiają przede wszystkim walory ozdobne tego gatunku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kiedy trojeść amerykańska wymknie się spod kontroli staje się bardzo trudna do wytępienia.
Trojeść amerykańska – zastosowanie
W wielu krajach hodowla tego gatunku jest jak najbardziej legalna. Mieszkający za granicą Polacy chętnie z tego korzystają i wybierają te rośliny do swoich ogrodów. W jakich kompozycjach będzie ona wyglądała najlepiej? Z pewnością za tym wyborem przemawia chęć urozmaicenia ogrodu wiejskiego lub angielskiego. Trojeść pasuje do roślin o silnym wzroście, których nie zagłuszy.
Trojeść amerykańska to piękna, ale ekspansywna roślina. Wytwarzany przez nią sok mleczny ma właściwości ochronne i lecznicze. Uaktywniają się dopiero po odpowiednim przygotowaniu, dlatego surowej rośliny nie wolno jeść. Sama bylina prezentuje się niezwykle okazale ze względu na swoje kwiaty i urodziwy puch, w którym znajdują się nasiona. Pamiętaj jednak, że w naszym kraju hodowla tego gatunku jest zakazana.