Tarczownica tarczowata jest jedną z największych bylin uprawianych w warunkach ogrodowych. Jest prosta w uprawie, lecz niezwykle efektowna. Sprawdź, w jaki sposób należy o nią dbać, aby zdrowo rosła i kwitła!
Tarczownica tarczowata to masywna bylina o wyjątkowo potężnych kłączach. Jej mięsiste, sztywne pędy mogą osiągać długość nawet 100 centymetrów. Na przełomie kwietnia i maja pokrywają się różowymi kwiatostanami.
Gdzie występuje tarczownica?
Tarczownica tarczowata to bylina należąca do rodziny skalnicowatych. Osiąga największe wymiary spośród bylin w tej rodzinie. W środowisku naturalnym można spotkać ją głównie na górzystych, zalesionych terenach w Ameryce Północnej. Najwięcej występuje w stanie Oregon, Kalifornia oraz Utah.
Bylina ta osiąga wysokość nawet 1,5 metra. Pod ziemią znajdują się spłaszczone kłącza, a rozety liści mają średnicę aż 30 centymetrów.
Jakie wymagania ma tarczownica?
Tarczownica tarczowata jest rośliną o umiarkowanych wymaganiach. Zarówno jeśli chodzi o stanowisko, jak i jakość gleby.
Wymagania glebowe tarczownicy tarczowatej
Tarczownica tarczowata preferuje wilgotne podłoże. Konieczne jest jednak zastosowanie skutecznego drenażu. W przeciwnym wypadku masywne kłącza mogą zacząć gnić.
Bardzo istotnym etapem jest także ściółkowanie. Pozwala ono uchronić bylinę przed nadmierna utrata wilgoci.
Podłoże odpowiednie dla tarczownicy powinno być próchnicze i odpowiednio żyzne. Najlepiej, aby odczyn pH był lekko kwaśny. Glebę warto wymieszać z torfem.
Jakie stanowisko jest odpowiednie dla tarczownicy?
Tarczownica tarczowata umieszczona w odpowiednio skomponowanej i wilgotnej glebie nie ma zbyt wielu wymagań odnośnie do stanowiska. Może być ono zarówno nasłonecznione, jak i całkowicie zacienione. Bylina preferuje umiarkowany półcień. Warto jednak zadbać o ochronę przed wiatrem. Duże liście są dość ciężkie i silny podmuch może je uszkodzić.
Odporność na choroby
Tarczownica jest rośliną dość odporną zarówno na choroby, jak i na szkodniki.
Jak prawidłowo uprawiać byliny?
Odpowiednim momentem na sadzenie tarczownicy jest wiosna lub jesień. Należy zapewnić jej odpowiednio duże stanowisko i grubą warstwę wilgotnej, żyznej ziemi. Nawet jeśli sadzonka jest niewielka, bardzo szybko rozpocznie się dynamiczny rozrost.
Tarczownica świetnie współgra z wysokimi drzewami, trawami ozdobnymi oraz paprociami. Wiosną warto osłonić kwiaty przed ostatnimi przymrozkami. Jesienią zalecane jest usunięcie wyschniętych liści.
Tarczownica jest rośliną niewymagającą regularnej pielęgnacji.
Rozmnażanie tarczownicy tarczowatej
Rozmnażanie tarczownicy przebiega poprzez podział kłącza. To bardzo prosta i skuteczna metoda. Wymaga wykopania i podzielenia na fragmenty. Najlepiej, aby proces ten przebiegał w miesiącach, gdy roślina jest w fazie spoczynku. Uzyskane sadzonki można od razu umieścić w ziemi lub w pojemniku.
Rzadziej praktykowaną metodą jest rozmnażanie z nasion. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie stratyfikacji, czyli umieszczenia namoczonych nasion w lodówce na kilka miesięcy. To czasochłonny proces.
Tarczownica tarczowata wyróżnia się rozmiarem oraz masywnością pędów. Jest dość odporna na mrozy i nie wymaga mocno specjalistycznego podłoża. Świetnie sprawdza się w ogrodzie i w pobliżu wody. Ze względu na oryginalny wygląd bywa centralnym elementem nowoczesnych ogrodów.