Szczawnik zajęczy to bylina, którą można bardzo łatwo pomylić z koniczyną. Wszystkiemu winien jest niezwykle podobny kształt liści. To jadalna roślina, którą na co dzień można spotkać na zacienionych stanowiskach w lasach liściastych i zaroślach. Wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgoć. Wyróżniają go białe kwiaty z charakterystycznymi fioletowymi żyłkami.
Szczawik zajęczy – uprawa
Szczawnik można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Nie jest to roślina trudna w utrzymaniu, dlatego poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w pielęgnacji kwitów. Szczawik zajęczy lubi żyzne i przepuszczalne gleby. Może jednak pięknie kwitnąć nawet w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Jeżeli chcesz nieco ją rozluźnić, możesz do mieszanki dodać kory.
Korzenie spichrzowe umożliwiają tej roślinie magazynowanie wody, dlatego nie zaleca się jej przelewania. szczawik rośnie najlepiej w kwaśnej wodzie, dlatego podlewaj w miarę możliwości miękką i przegotowaną wodą. Zadbaj o to, aby była odstana. W pielęgnacji rośliny możesz stosować niewielką dawkę nawozu mineralnego.
Szczawik najlepiej kwitnie latem. Lubie cieniste stanowiska, na których panuje jednak ciepła temperatura. Nie powinna ona spadać poniżej 10 stopni.
Szczawik zajęczy – właściwości
Szczawik zajęczy jest jadalny. Jego listki mają nieco kwaskowaty smak. Przez wiele osób uznawany jest za bardzo smaczny, dlatego liście rośliny (na przykład znalezionej w leśnym runie) dodaje się do napojów lub sałatek. Medycyna ludowa od wieków wykorzystywała tę roślinę do wspomagania procesów trawiennych (wzmaga detoksykację wątroby) i odkażania ran. Duża ilość antyoksydantów sprawia natomiast, że regularne spożywanie szczawika pomaga w zwalczaniu wolnych rodników.
Szczawik zajęczy pochodzi z tej samej rodziny co znany wszystkim szczaw. Rośnie To zdrowa i smaczna roślinka, którą można z powodzeniem hodować na parapecie lub balkonie. Jest odporna na choroby i pasożyty, ma również stosunkowo niewielkie wymagania. Wyhodowane listki i kwiaty, podobnie jak szczaw, można dodawać do potraw lub spożywać samodzielnie.