Pochodząca z południa Afryki strelicja przywędrowała do Europy w XVIII wieku, a jej nazwę zawdzięczamy żonie brytyjskiego króla Jerzego III, Charlotte Mecklenburg-Strelitz. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że nazwano ją na cześć królowej. Potocznie bowiem strelicja nazywana jest rajskim ptakiem. Czy na wyrost? Sprawdź, jak prezentują się jej kwiaty, także w domowej wersji i przekonaj się, czy jest w tym zachwycie choć odrobina przesady. Przeczytaj o strelicjach!
Strelicja w doniczce
W naturalnych warunkach, na południu Afryki, kwiat ten porasta brzegi rzek. Egzotyka z powodzeniem przeniesiona została do warunków domowych, ponieważ strelicja w doniczce również wygląda bardzo okazale.
Strelicja, czyli kwiat do niemal każdego wnętrza
Jej długie liście są bardzo ozdobne – idealnie wpisują się w klimat miejskiej dżungli. Podkreślają zarówno charakter minimalistycznych wnętrz, jak i tych w których króluje boho czy nawet surowy styl loftowy. Zawdzięcza to swojemu prostemu i dostojnemu pokrojowi, ale też kwiatom. Te raz na jakiś czas wyłaniają się pośród liści – to właśnie kwiat sprawia, że strelicja jest taka wyjątkowa.
Rajski kwiat – strelicja w pełnym rozkwicie
Potocznie roślinę nazywa się rajskim ptakiem, którego przypomina jej kwiat. Strelicja wydaje kwiatostan, który wygląda jak siedzący na liściach koliberek. Z zielonej pochewki wyrastają płatki w kolorach głębokiej pomarańczy i granatu, które układają się w pióropusz.
Łodygi i liście strelicji
Łodygi sterlicji są na tyle mocne, że jest to roślina zapylana przez ptaki, które bytują w południowej części Afryki. Jednak także w basenie Morza Śródziemnego strelicja jest dość popularnym kwiatem ogrodowym, szczególnie w okolicy zbiorników wodnych.
Największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty, jednak strelicje mają również bardzo ozdobne liście. Pionowe łodygi wyrastające z doniczki z wielkimi zielonymi baldachami są świetnym zielonym dodatkiem!
Strelicja – uprawa
Strelicjowate to roślina, która obejmuje pięć gatunków. W uprawie domowej do najpopularniejszych należy:
- strelicja królewska;
- strelicja biała.
Pierwsza, czyli strelicja reginae, wypuszcza charakterystyczne kwiaty przypominające rajskiego ptaka. Druga, czyli strelicja nicolai charakteryzuje się znacznie większymi liśćmi oraz kwiatem biało-niebieskim. Jest jednak znacznie trudniejsza w uprawie.
Strelicja – choroby
Największym zagrożeniem dla strelicji są mszyce oraz wełnowce i przędziorki, o które bardzo łatwo, jeśli nie zadbasz odpowiednio o roślinę. Dlatego też tak ważne jest racjonalne podlewanie, a także odpowiednie stanowisko, aby mogła przygotować się do kwitnienia.
Uschnięte czy zbrązowiałe liście należy ucinać tuż przy samej ziemi. To też sposób na odmłodzenie kwiatka, którego starsze łodygi powoli zamierają. Doniczkowe okazy na ogół mają około 6 lat – świadczy o tym liczba łodyg (co roku pojawia się około 2 nowych). Pierwsze kwiatostany zawiązują się po 5 latach i właśnie wtedy strelicja trafia do sprzedaży.
Strelicja – stanowisko
Bardzo ważny jest wybór stanowiska, na jakim ustawisz strelicję. Choć dobrze sobie radzi w półcieniu, nie sprzyja to kwitnieniu. Pełne słońce jest najbardziej optymalne, choć tu musisz uważać na przebarwienia liści – aby do tego nie doszło, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.
Wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 70-80%. W naturalnych warunkach strelicja porasta brzegi zbiorników wodnych. W jej okolicy najlepiej postawić miskę z wodą. Parowanie sprawi bowiem, że zwiększy się wilgotność w okolicy kwiatu.
Strelicja – podlewanie
Strelicja lubi, gdy jest bardzo obficie podlewana, więc ziemia powinna być cały czas wilgotna. Mocne przelanie jednak prowadzi do przegnicia korzeni, dlatego w doniczce powinien być odpowiedni drenaż. Nie zapomnij też o zraszaniu liści – przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Wiosną i latem co dwa tygodnie podlej ją także nawozem do roślin kwitnących – pomoże on w zawiązaniu pąków kwiatowych. Nawóz do strelicji najlepiej rozcieńczyć z wodą, bo dzięki temu składniki odżywcze równomiernie przedostają się do ziemi.
Ziemia do strelicji
Ten pochodzący z Afryki kwiat nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Ważne, aby było żyzne i przepuszczalne. Ziemię dobrze jest wymieszać z keramzytem, który utrzyma odpowiedni poziom wilgotności i rozluźni bryłę. Ziemia do strelicji może być też lekko zmieszana z piaskiem. Pamiętaj jednak by nie dodawać go za dużo, gdyż piasek nie sprzyja utrzymaniu wilgoci.
Strelicja – cena
Ten niezwykle piękny kwiat nie należy do najtańszych, szczególnie że dopiero zyskuje popularność. Cena strelicji zależy od wielkości rośliny, a także od jej wieku – kwiat ten zaczyna kwitnąć dopiero po upływie 3-5 lat, a takie są właśnie najbardziej pożądane.
Za średniej wielkości sadzonki trzeba zapłacić około 100 zł, a większe okazy mogą kosztować nawet 1000 zł. Przy zakupie strelicji zwróć również uwagę na kwiat. Producenci bardzo często wplatają sztuczne kwiaty pomiędzy zielone liście, podnosząc walor estetyczny tej afrykańskiej rośliny.
Dlaczego warto zdecydować się na strelicję?
Strelicja ma ponadprzeciętne walory dekoracyjne – zarówno w okresie kwitnienia, jak i wegetacji. To jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, która bardzo dobrze wpisuje się w trend miejskiej dżungli. Nie jest specjalnie wymagająca, choć miej na uwadze, że pochodzi z południa Afryki, gdzie panują dość specyficzne, tropikalne warunki. Odpowiednio zadbana odwdzięczy ci się niesamowitym kwiatem. Dlaczego warto dołączyć ją do kwietnej kolekcji? Mało jest w końcu roślin, które swoim wyglądem przypominają niesamowite i niedostępne egzotyczne ptaki.
Jeśli we wnętrzach króluje styl safari, strelicja jest obowiązkowym dodatkiem! Gdzie są kupić? Warto postawić, na sprawdzone stacjonarne kwiaciarnie. Do roślin bardzo często dołączane są sztuczne kwiaty, które podnoszą cenę okazu. W sieci trudno przecież zweryfikować prawdziwość kwiatów i pąków, mając do dyspozycji tylko zdjęcie. Fotografia nie dorówna jednak pięknem tej niezwykłej roślinie!