Soleirolia to roślina, która prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Świetnie prezentuje się w mieszkaniu, pasuje zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych lub awangardowych wnętrz. Jest jednak nieco wymagająca, jeśli chodzi o jej uprawę. Nie znosi suchego powietrza, dlatego trzeba ją regularnie zraszać. Rekomendowane jest także nawożenie soleirolii. Dzięki tej pielęgnacji roślina odwdzięczy się bujnymi, błyszczącymi liśćmi. Sprawdź, jak dokładnie radzić sobie z soleirolią!
Soleirolia – charakterystyka
Soleirolia rozesłana pochodzi z terenów wybrzeży Morza Śródziemnego. Często jest tam sadzona w roli ozdobnego wypełnienia szczelin pomiędzy kamieniami i płytami chodnikowymi. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, którym był Józef Francois Soleirola i znalazł ją na Kostaryce w XIX wieku. Soleirolia to delikatna, ale bardzo bujna i gęsta roślina. Posiada wiele nitkowatych, zwisających pędów, które są w kolorze różowym. Mogą osiągać długość nawet 50 centymetrów! Początkowo soleirolia wygląda niepozornie, bo kształtem przypomina niską, zieloną poduchę, o wysokości nieprzekraczającej 5 centymetrów. Rozrasta się jednak bardzo szybko, pędy zaczynają się przewieszać, a roślina sprawia wrażenie, jakby wychodziła z doniczki. Ze względu na ten osobliwy, obfity pokrój, soleirolia zwykle sadzona jest w wysokich, dekoracyjnych doniczkach. Bardzo efektownie wygląda w donicach w kształcie głowy, gdzie imituje bujną fryzurę. Świetnie sprawdza się także w roli ozdoby wielkanocnej, „udając” rzeżuchę. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest jadalna.
Soleirolia – walory
Do głównych walorów soleirolii należy obfity, oryginalny pokrój. Roślina jest bardzo dekoracyjna, ale jednocześnie delikatna. Uroku dodają drobne, okrągłe liście, a także różowe, przewieszające się pędy. Soleirolia przypomina wyglądem miękką poduchę. Jest łatwa w uprawie, o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach.
Uprawa i pielęgnacja soleirolii
Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady, jeśli chodzi o uprawę soleirolii. Najważniejsze reguły dotyczą ilości wody i wilgotności podłoża. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami, łatwo tworzyć roślinie idealne warunki.
Stanowisko
Soleirolia preferuje widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Optymalnie sprawdzi się rozproszone światło. Lepszy będzie chłód w pomieszczeniu, ale temperatura pokojowa też się sprawdzi. Podłoże należy odpowiednio przygotować. Najlepsza jest uniwersalna ziemia, przeznaczona dla roślin pokojowych, wymieszana z piaskiem i żwirem. Czasami rozwiązaniem może być też dodanie odrobiny ziemi dla kaktusów i sukulentów. Na dnie donicy trzeba przygotować warstwę drenażową, na przykład z keramzytu. Roślinę najlepiej sadzić jest wiosną lub jesienią. Wówczas największa jest szansa na to, że proces ukorzenienia przebiegnie bezproblemowo, a sadzonka się przyjmie. Przesadzanie rekomenduje się co 2-3 lata. Najlepiej robić to na wiosnę.
Podlewanie
Solejrolia rozesłana, jak bywa nazywana, jest dość wymagająca, jeśli chodzi o podlewanie. Z jednej strony nie znosi przesuszenia, ale z drugiej podłoże łatwo przelać, a tego roślina nie toleruje. Najlepiej podlewać, nie mocząc liści i pędów, ale jest to trudne, ze względu na obfity i rozłożysty pokrój. Wodę można wlewać do podstawki. Na zimę podlewanie się ogranicza. Dobrym pomysłem jest natomiast zraszanie, które warto praktykować przez cały rok.
Rozmnażanie
Soleirolię najlepiej rozmnaża się przez podział. Szkodniki i choroby są rzadko spotykane, ale jak każda roślina doniczkowa, również soleirolia może na nie zapaść. Warto obserwować roślinę i co jakiś czas sprawdzać jej stan.
Jeśli chcesz uprawiać soleirolię, wystarczy poznać kilka reguł dotyczących jej uprawy. Roślinę trzeba przede wszystkim odpowiednio nawadniać. Poza tym radzi sobie dobrze w pokojowych warunkach.