Ten kwiat należący do rodziny astrowatych przyciąga uwagę intensywną żółtą barwą, która dodaje rabatom w ogrodzie letniego blasku. Choć pochodzi z Ameryki Północnej, bardzo dobrze odnajduje się w innych warunkach klimatycznych i znany jest na całym świecie.
Uprawa słoneczniczka jest mało skomplikowana, choć to, o czym najbardziej warto pamiętać w jego przypadku, to dobrze nasłonecznione stanowisko. Wtedy można liczyć na wysokie walory ozdobne gatunku obfite kwitnienie. Do warunków, których bylina ta nie toleruje, jest także przedłużająca się susza, dlatego hodując słoneczniczka, dbaj o właściwe nawodnienie gleby. Jakich zabiegów wymaga pielęgnacja tek rośliny? Sprawdź, czy można przedłużyć jej kwitnienie.
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides). Cechy charakterystyczne
Roślina ta osiąga dość dużą wysokość, nawet do 1,5 metra. Wytwarza wyprostowaną łodygę z szorstką powierzchnią pokrytą krótkimi włoskami. Na szczytach pędów pojawiają się duże żółte kwiaty, które dostrzec można w pełni lata i utrzymują się aż do późnej jesieni. Kwiatostany są przeważnie żółte, choć zdarzają się także pomarańczowe. Koszyczki kwiatostanowe składają się z jednego okółka płatków, choć w przypadku niektórych odmian zobaczyć można pełne albo półpełne.
Liście słonecznika rozwijają się na samym pędzie, ale również i podstawy rośliny. Są dużych rozmiarów i mają jajowaty kształt. Tak samo jak na łodydze, występują na nich delikatne włoski.
Uprawa i pielęgnacja słoneczniczka
Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań w kwestii uprawy, jeśli tylko znajdzie się dla niej korzystne stanowisko. Musi być ono ciepłe i dobrze nasłonecznione. Nie zaszkodzi jej też niewielki półcień. Gleba dla słoneczniczka szorstkiego powinna być żyzna i odpowiednio (choć niezbyt mocno!) przepuszczalna, a także stale lekko wilgotna. Jeśli zastosujesz zbyt przepuszczalne podłoże, woda będzie z niego szybko ubywać, a słoneczniczek nie lubi przesuszenia. To gatunek mrozoodporny, więc nie ma konieczności, by dodatkowo okrywać czy ściółkować go na zimę.
Istnieje kilka sposobów na przedłużenie kwitnienia słoneczniczka. Jednym z nich jest zagwarantowanie mu stałej wilgotności, a drugim – odpowiednie przycinanie kwiatów, które już przekwitły. Kiedy proces ten całkowicie ustanie (zwykle późną jesienią), możesz przyciąć natomiast pędy o średnio 10–20 cm.
Choroby i szkodniki w uprawie słoneczniczka
Słoneczniczek szorstki to gatunek odporny na działanie większości szkodników i chorób. Ta podatność wzrośnie wtedy, kiedy będziesz uprawić ten kwiat w niewłaściwym podłożu lub stanowisku. Wtedy szczególnie uciążliwa może być choroba grzybowa, jak szara pleśń czy mączniak prawdziwy.
Jakie zastosowanie ma ten gatunek?
Słoneczniczek sprawdza się jako ozdobna roślina w ogrodach w stylu naturalistycznym oraz rustykalnym. Może rosnąć w towarzystwie takich gatunków, jak:
- ostróżki;
- rudbekie;
- astry;
- pysznogłówki.
Doskonale sprawdza się w letnich i jesiennych bukietach jako kwiat cięty.
Słoneczniczek – rozmnażanie
Można go rozmnażać z wykorzystaniem nasion, ponieważ w każdym z okazów znajduje się ich duża ilość. Zdarza się nawet, że rozsiewają się one samoistnie. Po zebraniu nasion należy je przechowywać w suchym miejscu, najlepiej papierowej torbie aż do wiosny. W pierwszej kolejności umieszcza się w rozsadniku, a dopiero w połowie lata przenosi się je na stałe stanowisko. Nie w każdym przypadku takie siewki utrzymają cechy matecznego okazu. Jeśli chcesz to osiągnąć, skorzystaj raczej z metody rozmnażania przez kępy. Słoneczniczek dobrze znosi podział i szybko się regeneruje.
Słoneczniczek szorstki to okazały ozdobny gatunek, który można sadzić w różnych warunkach i klimacie, choć najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych. Uznaje się go za roślinę długowieczną, zwłaszcza przy odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu. Bylina występuje w kilku atrakcyjnych odmianach, a mogą się między sobą różnić m.in. barwą i wysokością. Do najpopularniejszych należą Ashai i Spitzentanzerin. Obfite kwitnienie rośliny zależy przede wszystkim od dostępu do słońca i właściwej wilgotności podłoża.