Jest mnóstwo gatunków skalnicy, a każdy różni się wyglądem i kolorem kwiatów. Wszystkie są jednak równie piękne. Przeczytaj artykuł i wybierz skalnicę, która najlepiej wpasuje się w twój ogród.
Skalnice – odmiany, jakie możesz obecnie łatwo znaleźć
Te rośliny świetnie nadają się m.in. do ogrodów skalnych, ale równie dobrze można je uprawiać w doniczce czy podłużnym pojemniku. Najciekawszymi gatunkami skalnicy są:
- skalnica Arendsa – jest to najpopularniejszy gatunek skalnicy. Jej kępki składają się z delikatnych pędów z niewielkimi liśćmi. W zależności od odmiany kwiaty mogą być czerwone, białe lub różowe. Znaną odmianą jest przede wszystkim skalnica biała.
- skalnica gronkowa – pochodzi z gór, dobrze rośnie posadzona zarówno w ogródkach skalnych, jak i na murkach;
- skalnica Peter Pan – charakteryzuje się drobnymi, karminowymi kwiatami.
Skalnica – uprawa wymaga podłoża z dobrym drenażem
Skalnica (inaczej saxifraga) to roślina, która wymaga podłoża posiadającego dobry drenaż. Stojąca woda może bowiem doprowadzić do gnicia skalnicy. W zależności od gatunku istnieją skalnice, wymagające żyznej oraz odpowiednio wilgotnej ziemi, a są też takie, które świetnie poradzą sobie w suchym miejscu. Z tego powodu zawsze przy zakupie rośliny warto jest dopytać o jej wymagania dotyczące uprawy, żeby nie popełnić błędu. Miejsce przeznaczone dla skalnic powinno być również osłonięte od wiatru. Warto też pomyśleć o ochronie roślin podczas zimy i odpowiednio je przykryć.
Skalnica – roślina, która nie potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji
Skalnica jest rośliną, która nie ma wysokich wymagań dotyczących pielęgnacji. Podlewa się ją bardzo rzadko. Nawadniać skalnicę należy przede wszystkim wtedy, gdy panują długotrwałe susze. Z kolei odżywianie tej rośliny nie jest konieczne, ponieważ nie lubi zasolonej ziemi. Jeśli jednak chcesz ją dokarmić, dobrym wyborem będzie dojrzały kompost. Pielęgnację zazwyczaj ogranicza się zatem do usuwania martwych fragmentów rośliny oraz pielenia chwastów.
Skalnica – kwitnienie, w zależności od gatunku, ma miejsce wiosną, latem i jesienią
W zależności od tego, jaki gatunek skalnicy posiadasz, możesz się spodziewać jej kwitnienia w innych miesiącach. Popularna skalnica Arendsa kwitnie wiosną, a skalnica gronkowa latem. Są również gatunki, na których kwiaty pojawiają się w miesiącach jesiennych. Warto zainteresować się tym, w jakim czasie przebiega kwitnienie interesującego cię okazu. W ten sposób będziesz mógł łatwiej zaplanować, w jakim miejscu twojego ogrodu dobrze jest zasadzić te rośliny i jakich dobrać im sąsiadów.
Saxifraga, czyli skalnica – jak rozmnażać tę roślinę?
Jedną z popularnych metod rozmnażania skalnic jest oddzielenie młodych rozetek od rośliny i ukorzenienie ich w ostrym piasku. Równie dobrze można jednak użyć w tym celu nasion, które wysiewa się pod szkłem. Trzeba jednak pamiętać, że skalice posadzone w ten sposób zaczną kwitnąć dopiero po dwóch latach. Kiedy najlepiej jest zaplanować rozmnażanie tej rośliny? To tak naprawdę zależy od danego gatunku. Na przykład skalnice z rodzaju poduchowych można z powodzeniem rozmnażać przez okres letni. Z kolei skalnice darniowe najlepiej jest rozmnażać w pierwszej połowie lata, a skalnice srebrne w drugiej.
Skalnica – jak można odmłodzić tę roślinę?
Odmładzanie roślin polega na dzieleniu ich na mniejsze części i posadzeniu w nowych miejscach. Robi się to po to, żeby odzyskać ich ładną formę oraz wspomóc kwitnienie. Kiedy należy odmładzać skalnicę? Zależy to od tego, w jakich miesiącach spodziewasz się jej kwitnięcia. Wiosną powinno się odmładzać te rośliny, których kwitnienie przypada na okres lata, a także wczesnej jesieni. Z kolei latem tę czynność należy przeprowadzać na roślinach kwitnących wiosną. Skalnicę warto odmładzać co kilka lat.
Skalnica kwiat – gdzie dobrze jest go posadzić?
Skalnica to kwiat, który będzie świetnie wyglądał nie tylko w ogrodzie. Co prawda świetnie tam się wpasuje, a wybierając jej takie miejsce, dobrze jest również wziąć pod uwagę, że pięknie będzie się prezentowała w towarzystwie takich roślin, jak np.: turzyca, bergenia sercowata czy rojniki. Skalnica w doniczce to również dobry pomysł, tak samo jak sadzenie jej w skrzynkach na balkonie. Świetnie sprawdzą się też jako ozdoba między chodnikami albo posadzone na murkach. Niektóre z gatunków, np. skalnica rozłogowa, lepiej niż w ogrodzie wygląda w wiszącej donicy. Przez swoje zwisające, dekoracyjne rozłogi, będzie piękną ozdobą nie tylko domu, ale też balkonu czy tarasu. Z kolei skalnicę Arendsa warto uprawiać w zacisznym miejscu pod drzewami.
Skalnica – jakie choroby mogą jej grozić?
Nie ma wielu chorób, które mogą zagrażać skalnicom. Te, które ją dopadają, są najczęściej wynikiem błędów w uprawie. Częste jest na przykład sadzenie jej w nieodpowiednim podłożu. Skalnica umiera też, jeśli zostaje nieprawidłowo przygotowana do zimy. Obumieranie całych poduszek może być oznaką tego, że roślina jest nadmiernie zagęszczona – tutaj pomaga jej odmładzanie. Dzięki niemu skalnica powinna się odrodzić. Tracenie poduszek może być też spowodowane atakiem mrówek, warto więc dokładnie obejrzeć roślinę, zanim podejmiemy decyzję o podzieleniu jej na mniejsze fragmenty. Częstym błędem w uprawie skalnicy jest też jej nadmierne nawadnianie. Skutkuje to gniciem korzeni. W takim przypadku trzeba natychmiast zaprzestać podlewania rośliny.
Skalnica – szkodniki, które często atakują roślinę
Wszystkie skalnice, niezależnie od gatunku, mogą zostać zaatakowane przez takie szkodniki, jak przędziorki, a także mszyce. Czym się charakteryzują i jak rozpoznać ich obecność?
- przędziorki to niewielkie pajęczaki, które potrafią być bardzo uciążliwe. Szybko się rozmnażają, a przy tym są często odporne na preparaty chemiczne. Objawami ich żerowania są jasne plamki na liściach, które doprowadzają do jego zżółknięcia, a potem do uschnięcia;
- mszyce z kolei należą do najpopularniejszych szkodników, atakujących rośliny. Mimo że te owady są bardzo małe, to wyrządzone przez nie szkody mogą być naprawdę spore. Zaatakowane przez nie rośliny są osłabione, a także mogą zostać zdeformowane. Najlepszą ochroną przed tymi szkodnikami są chemiczne opryski, ale trzeba przy tym pamiętać, że szkodzą one również roślinom. Dobrze jest więc skorzystać z preparatów naturalnych.
Skalnice – w jakiej cenie dostaniesz te rośliny?
Sadzonki różnych gatunków skalnic znajdziesz bez trudu za mniej niż 10 złotych. Jeszcze tańsze są nasiona tych roślin. Nie jest to więc duży koszt, ale pamiętaj o tym, że jeśli planujesz posadzić skalnicę w ogrodzie, musisz dokładnie zastanowić się nad tym, ile sadzonek będzie ci potrzebnych.
Skalnice to urocze rośliny, mające drobne kwiatki, które świetnie nadają się zarówno do uprawy doniczkowej, jak i ogrodowej. Pięknie prezentują się na skalniakach, a także – w zależności od gatunku – posadzone na murkach.