Skalniaki na skarpach są bardzo proste w aranżacji, aczkolwiek wymagają odpowiedniej kompozycji złożonej nie tylko ze wspaniałych i kwitnących bylin, ale również i roślin okrywowych. To właśnie bujna roślinność sprawia, że ziemia jest zabezpieczona przed osuwaniem, a jednocześnie tworzy wspaniałą rabatę, która będzie nadawać ton całej ogrodowej aranżacji. Jak przygotować taki skalniak i co na nim posadzić?
Skalniaki na skarpach jako serce ogrodu
To, jak będzie wyglądał skalniak na skarpie zależy przede wszystkim od samej skarpy i jej kąta nachylenia. Delikatne wzniesienia można obsadzić dowolnymi roślinami, jednak gdy ściana jest niemalże pionowa, wymaga odpowiednich zabezpieczeń, a także roślinności, która swoimi korzeniami oraz gałęziami zatrzyma osuwającą się podczas ulewy glebę.
Decydując się na skalniaki na skarpach, można stworzyć ogród tarasowy, czyli odpowiednio usunąć i nawieźć ziemi tak, aby poszczególne tarasy tworzyły oddzielne rabaty. Ciekawym rozwiązaniem jest także pozostawienie jednej ściany, która zostanie obsadzona roślinnością – to nie tylko uczta dla oczu, ale także specyficzny mikroklimat, dzięki któremu pozostała część ogrodu osłonięta zostanie od wiatru.
Skalniaki na skarpach, czyli jak stworzyć ogród na skarpie?
W porównaniu do klasycznych sklaniaków ogród na skarpie wymaga nieco więcej pracy i doboru odpowiednich roślin. Zbocze należy zabezpieczyć murkiem oporowym lub palisadami, które zapobiegną gwałtownemu osuwaniu się ziemi czy wypłukiwaniu gleby. Strome skarpy warto zabezpieczać także w poprzek na kilku wysokościach.
Umocnienia to przede wszystkim nasadzenia roślin, które szybko się rozrastają i stanowią naturalną ochronę zbocza. Świetnie sprawdzą się krzewy, takie jak irga płożąca, która ma bardzo rozbudowany system rozgałęzień i szybko się ukorzenia.
Rośliny na skalniaki na skarpach
Rośliny na skarpy powinny być szybko rosnące, ale też i mocno zadarniające, co zapobiega osuwaniu się ziemi i zapobiega nadmiernej suszy. Zarówno byliny, jak i krzewy muszą też dobrze znosić okresowy brak wody, bowiem na zboczu szybko spływa ona w dół pozostawiając rośliny w wyższych partiach bez podstawowego składnika.
Obsadzić skarpę można zarówno krzewami, jak i roślinami skalnymi, które nadadzą rabacie wyjątkowych kolorów. Dobór roślin powinien być zależny także od nasłonecznienia, nie tylko ukształtowania samej rabaty. Gatunki roślin, które sprawdzą się na skalniaki na skarpach to przede wszystkim:
- irga płożąca;
- jałowiec płożący;
- kosodrzewina;
- barwinek;
- śnieguliczka;
- róże okrywowe oraz pnące;
- śnieguliczka;
- clematisy;
- rogownica;
- żagwin;
- floksy skrzydlaste;
- goździki;
- runianka.
Wybór roślin jest naprawdę ogromny, ale szybko rozrastające się byliny można uzupełnić krzewinkami, takimi jak lawenda czy hebe. Do ogrodu skalnego pasują również iglaki na pniu, które nadadzą kompozycji trójwymiarowości. Pomyśl także nad trawami ozdobnymi, jak turzyca czy trzcinnik oraz nad karmnikiem ościstym, który niczym mech pokrywa kamienie tworząc wspaniałe kompozycje.
Róża na skalniaku
Choć róże, szczególnie pnące, nie kojarzą się specjalnie z roślinami idealnymi na skalniaki, podobnie jak clematisy, czyli powojniki, świetnie sprawdzą się w roli krzewów kwitnących i zapobiegających osuwaniu się ziemi. Sadzi się je zarówno na dole w otoczeniu róż okrywowych, jak i na górze w roli roślin płożących. W obu przypadkach warto zapewnić im linki ze sznurka jutowego, które pomogą im w rozroście.
Jak sadzić rośliny na skarpie?
Sam wybór roślin to jedno, ale ich sadzenie to druga i najważniejsza czynność. Zakładając skalniak na skarpie, trzeba poznać bardzo dokładnie wybrane gatunki kwiatów. Na samym dole w okolicach murku warto posadzić rośliny, takie jak jasnota czy goździki, które swobodnie będą zwisać, jednocześnie tworząc kwietną kompozycję.
Na stoku powinny być równomiernie rozłożone rośliny, które mają zwarty pokrój, jak irga czy kosodrzewina – to właśnie ich system korzeniowy zatrzymuje osuwającą się ziemię. Pomiędzy nie wsadza się kwietne byliny, ale także funkie czy ozdobne trawy, które sprawiają, że skalniaki na skarpach prezentują się niezwykle okazale. Na koniec skalniak warto uzupełnić przeciętymi na pół kłodami czy płaskimi, ale dużymi kamieniami – to pod nimi mieszkają żaby, ale również owady, dzięki którym ogród żyje.
Pielęgnacja skalniaków na skarpach
Założyć skalniaki na skarpach to jedno, drugą kwestią jest ich odpowiednia pielęgnacja. W początkowej fazie zbocze obsadzone roślinami należy podlewać często, ale delikatnie, aby nie doprowadzić do wypłukania ziemi. Z czasem bujne liście bylin będą tamować gwałtowny spływ wody, a zatem uodpornią się na nagłą suszę.
Na skarpach warto także wykonać oczko wodne, a dokładniej kaskadę, której woda będzie spływać do położonego nisko zbiornika wodnego. Dzięki temu rosnące nieopodal rośliny będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza, co zdecydowanie sprzyja ich rozwojowi.
Od czasu do czasu warto uzupełnić glebę, rozsypując po prostu kompost – zapewni to nie tylko nową warstwę ziemi, ale przede wszystkim dostarczy rabacie odpowiednich wartości mineralnych.
Ogród na skarpie jest bardzo efektowny, szczególnie gdy mieni się nie tylko zielenią, ale także kolorowymi kwiatami, które zapewniają wspaniałą ucztę dla oka. Aby rabata nie była płaska, można uzupełnić ją kamieniami czy rozesłać kolorową korę do czasu, aż goła ziemia nie zostanie opleciona przez młode rośliny. Skalniaki na skarpach mogą być sercem ogrodu, zapewniając także zaciszny kącik wypoczynkowy, w którym przyjemnie będzie poczytać książkę lub spędzić wieczór przy ognisku. Skalniaki to w końcu nie tylko żwir i kwiatki, ale również zapach wspaniałych ziół, dzięki którym ogród tętni życiem.