Klomby w ogrodzie to charakterystyczne ułożenie roślin w wybrany wzór. Ważne, by było symetrycznie. W środku należy posadzić wyróżniające się drzewo. To ciekawa aranżacja dla miłośników symetrii i geometrii.
Zapamiętaj!
- Klomb to symetryczny wzór utworzony z roślin ogrodowych, zazwyczaj z drzewem w centrum
- Definiuje się go także jako okrągłą lub owalną grządkę wypełnioną kwiatami i krzewami
- Mogą być jedno- lub wielobarwne, ale w przeciwieństwie do rabat, zawsze są symetryczne
- Do tworzenia klombów wykorzystuje się rośliny jednoroczne, zimozielone i wielosezonowe
- W środku klombu może się też znaleźć fontanna lub rzeźba ⛲
- Aby klomb kwiatowy dobrze się prezentował, trzeba go pielęgnować i odchwaszczać
Jak wyglądają klomby w ogrodzie?
Klomb to owalne, okrągłe ułożenie kwiatów i krzewów wokół drzewa lub innego obiektu. Rośliny posadzone w klombie są rozłożone symetrycznie. Za ich pomocą możesz utworzyć różne ciekawe wzory, tworzyć swojego rodzaju rysunki bądź napisy. Klomby mogą mieć wiele kolorów lub opierać się wyłącznie o jedną, wybraną barwę. Dobrze komponuje się zielone drzewo na tle kolorowych liści innych roślin. Główne skrzypce gra środek, czyli efektowne drzewo, a reszta jest tylko dodatkiem.
Czym różnią się klomby od rabat?
Rabaty to różnorodne kwiatowe aranżacje, często obramowujące ogród. Klomby nie mają tej dowolności – muszą być ułożone symetrycznie, by kompozycja ze sobą współgrała. Cechą wspólną obu dekoracji jest nieograniczona wyobraźnia. To od ciebie zależy, jak będzie wyglądać twój ogród. Rabaty, tak jak klomby, mogą rozjaśnić zacieniony skrawek ogrodu. Jasne, kolorowe kwiaty idealnie nadają się do tej roli.
Projekt klombu
Klomb możesz stworzyć na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie chcesz utrzymać ogród. Jednym z popularniejszych rodzajów jest klomb kwiatowy, który charakteryzuje się użyciem wyłącznie kwiatów, bez drzew i krzewów. Aby dodać do ogrodu nieco egzotyki, wykorzystaj rośliny tropikalne.
Pamiętaj, że każdy typ roślin musi mieć swoje miejsce. Bliżej środka sadzi się wyższe rośliny, a przy brzegu – niższe. W centrum można też postawić fontannę lub rzeźbę.
Wskazówka
Optymalna średnica okrągłego klombu to 8 metrów. Daje to powierzchnię 50 metrów kwadratowych. Na takim obszarze da się zaprojektować klomb, który z lotu ptaka będzie wyglądał jak rysunek czy mozaika. Gwiazdka, wyspa na „morzu” niebieskich kwiatów czy uśmiechnięta emotikona? Ogranicza cię tylko wyobraźnia!
Pielęgnacja
Pamiętaj o regularnym przycinaniu korony drzewa w klombie, aby nie stracił na ozdobności. Poza drzewem należy prawidłowo dbać o resztę roślinności, by ich słaby wygląd nie zepsuł ogrodowej ozdoby. Koniecznie pozbywaj się chwastów z trawnika, aby rośliny nie musiały walczyć o składniki mineralne i wodę z gruntu. Dzięki temu poprawi się też ogólny wygląd dekoracji.
Aby uniknąć nachodzenia trawy na klomby w ogrodzie, zastosuj przegrodę. Takie niewielkie ogrodzenie otaczające klomb możesz zrobić z drewna, plastiku bądź kamieni. Dostaniesz je w każdym sklepie ogrodniczym.
Jakie rośliny do klombu?
Rośliny na klomb zależą od twoich preferencji i charakteru kwietnika. Możesz wykorzystać rośliny jednoroczne, zimozielone lub wielosezonowe. Dobór roślin bywa trudny – pomoże ci w tym poniższa lista.
Rośliny jednoroczne
Co roku możesz zmieniać swoje rośliny w klombie ogrodowym, nie musi być ciągle tak samo. Z roślin jednorocznych najczęściej wykorzystuje się:
- tulipany,
- fiołki,
- szałwię błyszczącą,
- goździki,
- cynię wytworną,
- kocankę ogrodową,
- żeniszek meksykański.
Po przekwitnięciu wykop je na wiosnę i zastąp nową, świeżą roślinnością.
Rośliny zimozielone
Natomiast jeśli nie lubisz co roku przekopywać kwiatków, nie zasadzaj w klombie roślin jednorocznych. Dobrze sprawdzi się tutaj skorzystanie z iglaków. Krzewy iglaste sprawią, że twój ogród będzie kolorowy nawet zimą. Sprawdzą się gatunki, takie jak:
Te niewielkie krzaczki łatwo wkomponować w klomby w ogrodzie.
Rośliny wielosezonowe
Do roślin wieloletnich idealnie nadadzą się byliny, np. żurawki, piwonie, liliowce, astry czy jeżówki. Wykorzystując je do części klombu, oszczędzisz sobie corocznej pracy. Minusem jest to, że klomb nie będzie ciekawie urozmaicony co roku.
Dekoracje do klombów
Klomby możesz ozdobić różnorodną roślinnością, od roślin z kolorowymi liśćmi, zmieniających swój kolor w zależności od pory roku, po wielobarwne kwiatostany. Przetestuj różne donice, np. z opon, metalu, drewna. Oprócz kwietników możesz postawić rzeźbę, fontannę bądź poidełko dla ptaków.
Kwietniki drewniane
Kwietniki drewniane możesz dostać w sklepie lub zrobić samemu. Idealnie w tej roli sprawdzą się drewniane skrzynie, donice i pudełka. Do wybranej donicy wsyp drenaż, ziemię oraz posadź roślinę. Drewniane kwietniki możesz wykorzystać nie tylko do eliptycznych klombów. Sprawdzą się także do klombu przed domem. Panuje tu taka sama zasada – z tyłu wysokie rośliny, a z przodu niskie.
Kwietniki z opony
Kwietniki z opony najlepiej wykonać samemu. Znajdź w garażu lub na złomowisku starą oponę, powycinaj ją w satysfakcjonujący cię sposób i gotowe! Dla lepszego efektu użyj farby w sprayu. Z opon możesz nawet wykonać łabędzia lub kielich kwiatu. Wykorzystując starą oponę, zwróć uwagę, czy nie jest pęknięta – może to popsuć cały efekt.
Klomb to dość charakterystyczna ozdoba ogrodowa. Środkową część zajmuje najczęściej drzewo, a obrzeża to różnej wielkości kwiaty. W zależności, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz co każdy sezon zmieniać roślinność lub cieszyć się tym samym wyglądem przez kilka lat.
Najczęściej zadawane pytania
Co rośnie na klombach?
Na klombach rosną wszelkie rośliny ozdobne – kwiaty, krzewy z kolorowymi liśćmi czy drzewa z kuliście formowanymi koronami. Niektórzy sadzą na nich nawet trawy ozdobne lub układają kamienie – skalne klomby w ogrodzie to niebanalny pomysł.
Co posadzić na środku klombu?
Na środku klombu możesz posadzić jakąkolwiek roślinę, która będzie się wyróżniać i górować nad pozostałymi. Może to być drzewko iglaste (świerk, sosna, tuja), liściaste (katalpa, klon kulisty), krzew, a nawet wysoka trawa ozdobna.
Jak zrobić klomb przed domem?
Klomb przed domem nie musi być okrągły lub eliptyczny. Możesz go stworzyć na planie półkola czy prostokąta. Najpierw umieść na swoich miejscach nieożywione elementy dekoracyjne, takie jak kamienie, rzeźby czy latarnię ogrodową. Potem zasadź rośliny w symetrycznym układzie.