Zanim zdecydujesz się na obsadzenie skalniaka lub skarpy, musisz przeanalizować warunki, jakie tam panują. Pozwoli ci to na dobranie właściwych gatunków, które nie tylko będą dobrze rosły, ale również wzmocnią podłoże poprzez rozbudowany system korzeniowy. Przedstawiamy najlepsze rośliny na skarpę. Jakie krzewy warto tam posadzić? Sprawdź już teraz!
Skarpa w ogrodzie – jak zrobić?
W niektórych przypadkach ogrody są naturalnie uformowane w skarpy. Ogrodnicy nie muszą wtedy nic przygotowywać, wystarczy zagospodarować to, co zostało stworzone przez naturę. Niektórzy muszą jednak działać samodzielnie. Na spodzie układa się gruzy lub kamienie, a to wszystko zasypuje się ziemią. Wierzchnią warstwę powinna stanowić gleba żyzna, ponieważ to właśnie w niej będą sadzone rośliny. Jest to bardzo podstawowy opis, który jednak dobrze pokazuje strukturę skarpy. Powinna być dobrze osadzona, z odpowiednim drenażem i żyzną warstwą zewnętrzną.
Rośliny na skarpy – okrywowe krzewy
Najlepsze rośliny na pochyły teren to niskie krzewy o zwartym pokroju, które mają wysoką tolerancję na promienie słoneczne. Wszelkiego rodzaju skalniaki i skarpy to miejsca idealne do uprawiania roślin płożących, które Szybko się rozrastają, mają silny system korzeniowy, który wzmacnia podłoże oraz rozwijają się wszerz, a nie w górę. Szczególnie cenione są iglaki, które chronią glebę przed erozją. Jak sadzić rośliny na skarpę? Nie należy umieszczać zbyt wielu rodzajów. Wystarczy od 3 do 5 gatunków.
Jakie rośliny na skarpę? Jałowiec płożący
W naturalnym środowisku jałowiec porasta piaszczyste brzegi oraz skaliste wzgórza i góry. To niski, ścielący się po podłożu gatunek o długich gałęziach, które ułożone są poziomo. W odpowiednich dla siebie warunkach jest gęsty i rozgałęzia się na boki. Igły przylegają do gałęzi, lekko unosząc się w górę. Kolor igieł jest czymś pomiędzy błękitem a zielenią. Pod wpływem niskich temperatur, czyli w okresie jesiennym, staje się bardziej fioletowy. Bardzo dobrze sprawdza się na suchych, piaszczystych glebach. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a dodatkowo pod wpływem słońca wydziela miły zapach.
Kosodrzewina – sosna górska
To roślina, która rozrasta się bardzo szeroko. Jej gałęzie kładą się aż do ziemi. Trudno wyobrazić sobie krajobraz górski bez tego charakterystycznego gatunku. Roślina wypracowała sobie system, który pozwala jej przetrwać w skrajnie trudnych warunkach. Dzięki temu z sukcesami można ją hodować na ubogich siedliskach. Jej system korzeniowy jest bardzo mocno rozgałęziony i kosodrzewina w ten sposób skutecznie utrzymuje luźne podłoże. Maksymalna wysokość, jaką może osiągać, to 4 metry, ale znacznie częściej ma około 1-2 metrów. Jest to gatunek zielony również zimą.
Irga do posadzenia na skarpie
Przedstawiamy kolejną roślinę na skarpę. Irga należy do rodziny różowatych. To gatunek zimozielony w postaci niewielkiego krzewu, który płoży się po ziemi. Czasem przybiera postać niewielkiego drzewa. Roślina jest mocno rozgałęziona. Sztywne gałęzie pokryte są liśćmi po całej ich powierzchni. Irga kwitnie wiosną i w tym czasie pojawiają się niewielkie kwiatostany w postaci drobnych kwiatów. Kwiatostany w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, czerwony lub różowy. Pod koniec lata rozwijają się owoce w formie niewielkich kulek o kolorze czarnym lub czerwonym. Roślina lubi słoneczne lub półcieniste wystawy.
Barwinek, czyli kolejna roślina na skarpę
Najlepiej rośnie w półcieniu. Sprawdza się na skalniakach, ponieważ szybko się rozrasta w sposób okrywowy. Liście zachowują swoją zieleń nawet zimą, a w okresie kwitnienia można obserwować niewielkie fioletowe kwiaty. Przeważnie hoduje się odmiany, które oprócz pędów płożących mają również część unoszącą się ku górze. Kwiatostany mają po pięć płatków. Spotykany jest również wariant o białych kwiatach. Barwinek obficie kwitnie w kwietniu i maju, a przy dobrych warunkach ponownie pokazuje kwiaty we wrześniu. Zazwyczaj jednak przez całe lato można obserwować pojedyncze kwiatostany.
Berberys
To kolczasta roślina na skarpę, która naturalnie występuje w Europie Środkowej i Azji. Warto posadzić ją szczególnie na strome nasypy, ponieważ swoim systemem korzeniowym utrzymuje podłoże. Berberysy mają zazwyczaj ciernie, które potrafią osiągać nawet 2 cm długości. Gałęzie rośliny są wyprostowane, później zaczynają jednak opadać. Niewielkie pojedyncze liście pięknie przebarwiają się na jesień. Można wtedy zobaczyć je w złoto-czerwonych barwach. Kwiatostany, które są drobne i żółte, zwisają z grona w okolicach maja. Berberys jest trujący i wyłącznie owoce w przypadku niektórych odmian są jadalne.
Bluszcz pospolity – pnącze na murki i nachylenia terenu
Możesz nim obsadzić ogrodowy murek, ale również wykorzystać do wzmocnienia wzgórza. Jest długowieczny i zimozielony. Niestety to także gatunek inwazyjny i trujący. Bluszcz rośnie szybko i ukorzenia się, leżąc na ziemi. Z jego pędów wyrastają korzenie. Jego ozdobną częścią są liście, które wraz z rozwojem rośliny stają się skórzaste. Podczas okresu kwitnienia obficie pojawiają się niewielkie zielono-żółte kwiatostany, które mają średnicę do 4 cm. Owoce są trujące, dlatego należy zachować ostrożność, jeżeli dzieci mogą mieć z nim kontakt.
Propozycje roślin do nasadzenia
Krzewy, które dobrze rosną na pochyłym terenie to karłowe odmiany sosen i świerków. Na nasłonecznionych wystawach sprawdzą się:
- pięciornik krzewiasty;
- trzmielina;
- żywotniki;
- róża pomarszczona.
Rośliny liściaste, które poradzą sobie w takich warunkach, to runianka japońska, tojeść rozesłana, szczodrzeniec.
Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć skalniak samodzielnie, czy wykorzystujesz naturalne ukształtowanie terenu, możesz pokryć je ciekawą roślinnością. Wiesz już, jakie rośliny na skarpę warto posadzić. Krzewy liściaste, byliny oraz rośliny iglaste pozwalają wzmocnić podłoże i zabezpieczyć je przed osuwaniem się.