Rzeżucha wysiana na Wielkanoc jest jedną z charakterystycznych tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Warto przyjrzeć się bliżej zielonym listkom i poznać ich prozdrowotne właściwości. Sprawdź, jakie cenne składniki ma rzeżucha!
Warstwa wilgotnej ligniny lub waty na podstawce, a na niej ułożone równo nasionka. Taka kompozycja stoi w wielu domach wczesną wiosną. W oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych kiełków poznaj ich wartość odżywczą i zobacz, dlaczego rzeżucha powinna zagościć na twoim stole!
Najważniejsze właściwości rzeżuchy
Rzeżucha, podobnie jak wszystkie kiełki, to prawdziwa skarbnica witamin. Kiełkujący organizm roślinny pełny jest ważnych składników, które gwarantują mu zdrowy start wegetacji. Te same substancje pełnią istotną funkcję w diecie. Kiełki roślin z rodziny kapustowatych zawierają znaczne ilości witamin: C, A, K oraz E. Znajdują się w nich też witaminy z grupy B. Rzeżucha ogrodowa dostarcza też minerałów ważnych dla organizmu człowieka. Najważniejsze z nich to magnez, cynk, fosfor, selen i jod. Oprócz tego młode listki są bogate w żelazo i wapń. Maja właściwości odkwaszające organizm, dlatego warto je dodawać do posiłków przez cały rok.
Zastosowanie rzeżuchy w kuchni
Kiełki rzeżuchy, czyli pieprzycy, są znakomitym dodatkiem do wielu rozmaitych posiłków kuchni polskiej. Mają intensywny, pikantny smak i przyjemny aromat. Można nimi posypywać sałatki, kanapki, zupy krem i wytrawne naleśniki. Doskonale nadają się także do dekoracji talerza z wędlinami, serami lub jajkami. Warto hodować i jeść świeże kiełki przez cały rok, aby dostarczać organizmowi witamin prosto z natury. Jest to szczególnie istotne w zimie i na przedwiośniu, gdy jest jeszcze stosunkowo niewiele dostępnych świeżych, wartościowych warzyw i owoców.
Przed spożyciem kiełki należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Ścięte można przechowywać nie dłużej niż 7 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku włożonym do lodówki. Jednak największą wartość zdrowotną mają świeżo ucięte listki przeznaczone do bezpośredniego spożycia.
Uprawa rzeżuchy na wacie, ligninie czy w doniczce?
Jeśli chcesz zaskoczyć bliskich małą uprawą pieprzycy, warto zaopatrzyć się w nasiona rzeżuchy już na kilka tygodni przed Świętami Wielkanocnymi. Jednym ze sposobów uprawy jest zamoczenie nasion, następnie wyłożenie ich na podstawkę wyłożoną zwilżoną ligniną lub watą. Jeśli zadbasz o to, aby powierzchnia nie wyschła i postawić ją w jasnym miejscu, już po kilku godzinach nasiona zaczną pękać. Po 1 lub 2 dniach możesz obserwować pierwsze wschody. Pieprzycę siewną najlepiej jest podlewać za pomocą spryskiwacza. Należy używać do tego odstanej wody. Jeśli chcesz uzyskać tzw. mikrolistki, warto spróbować posadzić rzeżuchę w podłożu dla roślin ogrodowych. Rzeżuchę można także uprawiać w ogródku warzywnym.
Jak siać rzeżuchę na Wielkanoc?
Jedną z tradycyjnych dekoracji koszyczka do święcenia oraz wielkanocnego stołu jest świeżo skiełkowana rzeżucha. W tym celu można ją wysiewać na wacie kosmetycznej lub ligninie. Możesz to specyficzne podłoże umieścić np. w połówkach skorupek od jajek lub w niewielkich kokilkach. Jako urozmaicenie spróbuj wykleić watą naczynie położone do góry dnem. Na tak powstałej konstrukcji ułóż nasiona, a następnie lekko je dociśnij. W ten sposób otrzymasz elegancką i nietuzinkową ozdobę w sam raz na śniadanie świąteczne. Na takiej zielonej łączce możesz postawić baranka lub kurczaczka wielkanocnego, a także położyć wydmuszki. Po zdjęciu ozdoby ze stołu kiełki można ściąć i wykorzystywać do dekoracji potraw oraz do spożycia. Pozostałe
Ile trwa kiełkowanie rzeżuchy w domu?
W zależności od tego, jakie warunki zapewnisz swoim roślinom, rzeżuchę da się wyhodować w tydzień. Maksymalnie ten czas może trwać 10 dni. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu. Nie można dopuścić do przesuszenia ani zalania nasion pieprzycy. Aby przyspieszyć kiełkowanie i uzyskać równomierne wschody, należy przez kilka godzin moczyć materiał siewny w czystej wodzie, a dopiero potem wysiać nasiona. Samo obserwowanie, jak rośnie rzeżucha, daje dużo radości i satysfakcji. W ten sposób możesz umilić sobie czas oczekiwania na wspólne świętowanie w gronie najbliższych.
Łatwą w uprawie rzeżuchę warto na stałe włączyć do naszej diety. Ta charakterystyczna roślina obfituje w cenne dla organizmu witaminy i minerały, a regularnie spożywana przyniesie z pewnością wiele korzyści zdrowotnych.