Rozmnażanie pelargonii w listopadzie to ostatnia chwila, aby przeprowadzić nasadzenia tych roślin. Przełom lata i jesieni jest najlepszym momentem, żeby pobierać sadzonki wierzchołkowe. Taki zabieg pozwala uzyskać w kolejnym sezonie identyczne pelargonie. Zanim jednak do tego dojdzie, szczepki muszą się ukorzenić i przezimować w warunkach domowych. Na zewnątrz mogą powrócić dopiero, gdy temperatury wzrosną i nie będą zagrażały im przymrozki.
Jak zrobić sadzonki pelargonii?
Pelargonie rabatowe to zarówno kwiaty balkonowe, jak i ogrodowe. Każdego roku zdobią ogródki i rabaty, ale można też wystawiać je na tarasy, balkony i okna. Warto wybrać ten gatunek ze względu na dużą ilość odmian pelargonii, łatwość uprawy oraz odporność na choroby. To taki rodzaj kwiatów, z którymi poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Ważne, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę i wilgotność. Należy też zadbać o nasłonecznienie oraz nawóz do roślin kwitnących.
Rozmnażanie sadzonek pelargonii przypada na przełom lutego i marca, ale można też zająć się tym w sierpniu i wrześniu, a nawet w listopadzie. Późną jesienią ważne jest, aby młode rośliny przechować w chłodnym pomieszczeniu.
Szczepki pelargonii ukorzeniają się w ciągu 2 do 3 tygodni. Aby sprawdzić nowe sadzonki możemy, delikatnie pociągnąć je do góry. Sadzonka, która stawia opór jest już ukorzeniona. Jeśli jednak lekko wychodzi, należy poczekać nieco dłużej.
Balkon, doniczka, podłoże, czyli jak przygotować sadzonki pelargonii
Nowe sadzonki można pobierać z odrostów, które wykształci pod koniec lutego przezimowana pelargonia. Sadzonki wierzchołkowe ucinamy za pomocą ostrego noża lub sekatora. Jeśli jest ich mało, można ukorzeniać również pędy środkowe, jednak jest to znacznie trudniejsze.
Aby je przesadzić, gałązki powinny być ucinane w zielonych, niezdrewniałych miejscach. Trzeba też oberwać dolne liście – w trakcie pobierania wody osłabiają rośliny i opóźniają wykształcanie korzonków.
Jak ukorzenić sadzonki?
Rozmnażanie pelargonii w listopadzie można przeprowadzać na trzy sposoby:
- w donicach;
- w wodzie;
- ukorzeniając oderwane liście.
Pierwszy sposób wymaga przygotowania doniczek, wody i ziemi. Sadzonki wsadzamy do wypełnionych ziemią uniwersalną (lekką i przepuszczalną) donic. Ugniatamy ziemię w doniczce, a we wgłębienia, zrobione na przykład ołówkiem, wkładamy sadzonki. Na głębokość około kilku cm. Ich nóżki powinny znajdować się minimum 1 cm ponad dnem doniczki. Takie nasadzenia muszą zajmować dobrze nasłonecznione stanowiska, jednak nie mogą znajdować się w pełnym słońcu. Wymagają wilgotnego podłoża, dlatego średnio raz w tygodniu doniczki można wsadzać do pojemnika z wodą. W ten sposób ziemia przyjmie tyle wody, ile potrzebuje. Sadzonki w donicach ukorzeniają się nawet w ciągu 2-3 tygodni.
Drugi sposób jest prawdopodobnie najprostszy. Jest to ukorzenianie sadzonek pelargonii w wodzie. Pobrane szczepki wkłada się do naczynia wypełnionego przegotowaną wodą. Powinny być zanurzone na tej samej wysokości, co w ziemi (około 3-5 cm). Wodę w pojemniku trzeba wymieniać raz na kilka dni. Sadzonki wyciągamy z wody dopiero wtedy, gdy korzonki osiągną 1,5 cm długości. Potem wsadzamy je do doniczek wypełnionych ziemią. Aby sadzonki mogły się rozkrzewiać, trzeba uszczykiwać ich wierzchołki.
Trzeci i ostatni sposób to ukorzenianie pelargonii z liści oderwanych od łodygi. Pobrane liście należy włożyć do doniczki z ziemią – dla ułatwienia przy ściance donicy ołówkiem robi się wgłębienie. Korzystając z tej metody również trzeba nawadniać szczepki. Aby to zrobić, wystarczy włożyć je do pojemnika z wodą, a potem pozostawić w dobrze nasłonecznionym miejscu, na przykład na parapecie okna.
Niezależnie od wybranej metody ukorzeniania optymalna temperatura dla sadzonki pelargonii to 18-23 stopnie Celsjusza.
Jak pielęgnować sadzonki pelargonii?
Kwitnienie pelargonii to zasługa 3 czynników: słońca, wody i nawozów. Rośliny wymagają płynnego nawozu lub pałeczek z nawozem. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna, najlepiej próchnicza (na przykład podłoże torfowe). Torf ma mieć pH w przedziale 6-7, w innym przypadku trzeba go odkwasić. Dobrym pomysłem jest też drenaż: kamyczki lub żwir wysypane na dnie donicy.
Szczepki pelargonii wypuszczają pierwsze kwiatki już w ciągu 8 tygodni po wsadzeniu do ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że przymrozek może im poważnie zaszkodzić. Z tego powodu roślinki powinny przezimować w domu – można je przesadzić do doniczek dopiero w drugiej połowie maja.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się się na ukorzenianie sadzonek w wodzie czy w donicach, przesadzone szczepki należy regularnie podlewać, aby miały stale wilgotne podłoże. Korzenie pojawiają się już po 3 tygodniach – by obficiej rosły i kwitnęły, trzeba uszczykiwać ukorzenione wierzchołki.
Rozmnażanie pelargonii w listopadzie – jak rozmnożyć pelargonie?
Koniec lata i początek jesieni to najlepszy moment na rozmnażanie pelargonii. Udany proces ukorzeniania sadzonek jest gwarancją, że w przyszłym sezonie uzyskamy nowe rośliny. To dlatego warto wiedzieć, jak przygotować szczepki i jak pielęgnować sadzonki pelargonii.
Odmładzanie pelargonii zalecane jest średnio co 3 lata. Nowe roślinki wprowadza się, ponieważ te starsze zaczynają słabiej kwitnąć. Ich kwiatów jest mniej i są widocznie mniejsze. Jeśli zdecydujemy się na nasadzenia wiosną, kwiaty zakwitną jeszcze w tym samym sezonie. Jesienne rozmnażanie pelargonii oznacza konieczność ich przezimowania.
Uprawa tych roślin jest banalnie prosta – poradzi sobie z nią nawet kompletny ogrodniczy laik. Ważne, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Pelargonie potrzebują słonecznego stanowiska, jednak nie mogą być bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Ich podłoże powinno być stale wilgotne, a nadmiar słońca może spowodować przesuszenie. To prowadzi nas do drugiego wymogu: regularnego podlewania. W przypadku pelargonii zaleca się wstawianie doniczki do naczynia z wodą. Pozostawiamy ją tak na około pół godziny, a w tym czasie ziemia pobiera potrzebne ilości wody. Warto także zadbać o nawożenie. Nawozy bogate w fosfor i potas wspomagają kwitnienie, krzewienie i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.