Hortensja ogrodowa czy bukietowa – niejeden ogrodnik zastanawiał się, którą wybrać. Najczęściej w ogrodzie ma się zarówno pierwszą, jak i drugą, obie są urocze i w łatwy sposób daje się je wyhodować. Rozmnażanie hortensji także nie należy do trudnych.
Jeśli masz już w swoim ogrodzie tę pięknie kwitnącą roślinę, to może warto by przeprowadzić rozmnażanie hortensji w celu uzyskania wielu nowych okazów do posadzenia. A może chcesz podzielić się lub wymienić z sąsiadem gatunkiem hortensji? Sprawdź, w jak prosty sposób możesz to przeprowadzić.
Rozmnażanie hortensji ogrodowej z sadzonek wierzchołkowych
Już jedna gałąź z kwiatem wystarczy do rozmnożenia hortensji ogrodowej. Jeżeli potrzebujesz więcej sadzonek, przygotuj kilka pędów hortensji z kwiatem. Rozmnażanie hortensji ogrodowej do trudnych nie należy, wystarczy w niewysokiej doniczce przygotować podłoże, najlepiej by był to piasek wymieszany z niewielką ilością torfu. Potrzebny będzie też ukorzeniacz, który otrzymasz w każdym sklepie lub markecie ogrodniczym.
Gałąź hortensji z kwiatem potnij na kilka kawałków, mniej więcej o długości około 10 cm. Gałąź należy ciąć po skosie około 1,5 cm nad liściem, każda więc sadzonka powstała w ten sposób powinna mieć tylko jeden liść, który to jeszcze trzeba przeciąć na pół. Zbędne liście oberwij i wyrzuć. Liść przecina się na pół, ponieważ dzięki temu będzie mniej parował. Jeśli masz już przygotowane podłoże, to tak uszykowaną sadzonkę włóż do niego na głębokość od 3 do 5 cm, ale wcześniej zanurz w ukorzeniaczu. Sadzonki hortensji ogrodowej można w ten sposób rozmnażać w miesiącach od czerwca do sierpnia, a do gruntu przesadzać dopiero w przyszłym roku.
Przechowywanie sadzonek hortensji
Przechowywanie sadzonek można wykonać na dwa sposoby:
- pojemniki z sadzonkami wystawiamy na zewnątrz w cieniu i bardzo często zraszamy, nawet od kilku do kilkunastu razy dziennie;
- druga metoda jest znacznie wygodniejsza, wystarczy, aby sadzonkę przykryć folią, która sprawi, że będzie się pod nią zbierała para wodna, oczywiście nadal trzeba ją zraszać. Sadzonkę można trzymać na parapecie okiennym, czy w innym zacienionym miejscu, na przykład w garażu.
Przesadzanie sadzonek do gruntu
Po około dwóch miesiącach młode sadzonki powinny być już pięknie ukorzenione, można w nich zastosować nawóz a podlewanie zmniejszyć. Teraz wystarczy znaleźć dla nich chłodniejsze miejsce, niemniej z dostępem do światła i przechować je aż do późnej wiosny, cyklicznie je zraszając. W maju, po zimnych ogrodnikach, to jest po 15 maja najlepiej sadzonki wsadzić do gruntu. Nie ma już wtedy ryzyka ich przemarznięcia.
Rozmnażanie hortensji bukietowej poprzez odkłady i podział
Hortensję bukietową można rozmnażać na kilka sposobów:
- poprzez sadzonki pędowe;
- podział;
- odkłady.
Jeszcze prostszym sposobem rozmnażania hortensji od sadzonek jest przygotowanie odkładów lub podział. Ponieważ hortensja nawet w jednym roku potrafi bardzo się rozrosnąć, zabierając miejsce innym roślinom, krzew można podzielić na mniejsze. Dobrze jest jednak pamiętać, aby zrobić to podczas spoczynku wegetacyjnego, czyli w okresie jesiennym, kiedy roślina zrzuci wszystkie liście. Wiosną także można podzielić hortensję, niemniej trzeba to zrobić, zanim jeszcze rozpocznie się okres wegetacyjny.
Jak dzielić hortensję bukietową?
Jeżeli posiadasz dużą hortensję, możesz podzielić ją na 2 do 3 części, ale wykonaj ten zabieg dobrze naostrzonym przyrządem, pamiętając, że zdrewniałe korzenie są niestety trudne do przecięcia. Wystarczy po rozdzieleniu posadzić rośliny w zaplanowane wcześniej miejsca.
Najprostsza metoda rozmnażania poprzez odkład
Innym sposobem jest najmniej inwazyjna metoda odkładów, którą najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Po wybraniu odpowiedniego pędu wystarczy go nagiąć, wykopać dołek, wsadzić pęd mniej więcej na środku i przykryć ziemią. Końcówka pędu powinna wystawać ponad ziemię. Pęd w miejscu będącym pod ziemią powinno się skaleczyć. Rozmnażanie przez odkład wymaga częstego podlewania, tak by miejsce, które chce się ukorzenić, było wilgotne. W ten sposób szybko się ukorzeniają. Już październiku część znajdująca się pod ziemią będzie ukorzeniona, a gałąź wystająca nad ziemią trzeba odciąć. Tak przygotowaną sadzonkę wystarczy przenieść w miejsce stałe.
Jakie wymagania mają hortensje?
Hortensje mają dość spore wymagania glebowe, o czym dobrze jest pamiętać. Lubią gleby przepuszczalne, wilgotne i próchnicze, a podczas upalnego lata nie wolno zapominać, aby je często podlewać. Rosną najlepiej na stanowiskach słonecznych do półcienistych, gdzie jest wyższa wilgotność powietrza. Słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu, niemniej dużo lepiej czują się w lekkim półcieniu. Warto więc je osłonić delikatnie od słońca i przez część dnia dać im nieco wytchnienia.
Rozmnażanie hortensji daje możliwość uzyskania wielu sadzonek, co pozwoli zdecydowanie zaoszczędzić na ich zakupie. Jeśli tylko otrzymają odpowiednią opiekę, odwdzięczą się swoimi pełnymi i pięknymi kwiatostanami. Uzyskane sadzonki znajdą miejsce w innych miejscach ogrodu, gdzie będą cieszyć oko.