Rośliny iglaste to bardzo częsty widok w polskich przydomowych ogrodach. Bardzo wiele osób zdecyduje się posadzić tuje. Te odporne i urokliwe rośliny urozmaicają ogrodowy krajobraz i nie mają zbyt dużych wymagań. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na ich siew, musisz koniecznie zaopatrzyć się w sekator. Te małe drzewka wymagają bowiem przycinania i to kilka razy w sezonie. To najbardziej podstawowy, ale jednocześnie niezwykle potrzeby zabieg. Sprawdź, kiedy przycinać tuje i jak to robić.
Tuje – co świadczy o popularności tych roślin?
Tuje (Thuja), znane również pod nazwą żywotniki, są jednymi z najpopularniejszych roślin iglastych, jakie pojawiają się w wielu polskich ogrodach. Ich powszechne uznanie wynika nie tylko z estetycznego wyglądu krzewów; mogę one pełnić również funkcję naturalnego żywopłotu, odgradzającego od ruchliwej drogi czy nazbyt wścibskich sąsiadów. Doskonale sprawdzają się również w roli soliterów. Ponadto są one odporne na choroby i szkodniki oraz stosunkowo łatwe w uprawie.
Każdy, kto posiada tuje na swojej działce, zdaję sobie jednak sprawę, że rośliny te wymagają konkretnej pielęgnacji, do której zalicza się między innymi intensywne przycinanie. Chociaż nie jest to zabieg szczególnie skomplikowany, to jednak powinien być wykonywany zgodnie z podstawowymi zasadami. Tylko wówczas przyrost będzie odpowiedni a tuje rosnące w twoim ogrodzie zachwycą gości swoim kolumnowym pokrojem.
Czemu służy przycinanie tui?
Cięcie tui to jeden z podstawowych elementów prawidłowej pielęgnacji tych roślin. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że zbyt duże żywotniki mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i są o wiele trudniejsze w utrzymaniu. Ich regularne przycinanie ma więc na celu nadanie im odpowiedniego rozmiaru oraz zapewnienie zdrowego rozwoju.
To jednak nie jedyny powód, dla którego właściciele żywopłotów z tui, dbają o jego cięcie. Równie ważną przyczyną jest chęć nadania krzewom odpowiedniego kształtu, dzięki któremu będą prezentowały się estetycznie. Tuje tnie się zazwyczaj na kształt stożka, kuli lub spirali. Istnieje jednak bardzo wiele różnych form, które pokazywane są na przykład w tygodnikach ogrodniczych. Swoim roślinom możesz nadać zarówno całkiem proste, jak i fantazyjne kształty.
Warto pamiętać, że zaniechanie przycinania żywotników może prowadzić do zbytniego zagęszczenia się krzewów i nadmiernego rozrostu ich gałązek. Te natomiast pod wpływem ciężaru zaczynają zwisać, przez co cały krzew traci swoją elegancką formę i wizualnie sprawia wrażenie zaniedbanego.
Kiedy przyciąć tuje? Terminy cięcia roślin
Ścisłe trzymanie się terminów cięcia tui jest bardzo ważne. Pora roku ma tutaj bardzo duże znaczenie. Zbyt wczesne cięcie spowoduje, że rośliny będą narażone na przemarzanie, natomiast zbyt późne sprawi, że soki krzewu zostaną pobudzone do krążenia co sprawi, że młode gałęzie nie będą miały szansy zdrewnieć przed zimą.
Pierwsze cięcie tui powinno zostać wykonane przed rozpoczęciem wegetacji, czyli na wiosnę. Zazwyczaj okres ten przypada na drugą połowę marca albo początek kwietnia. Drugie cięcie najlepiej przeprowadzić w okolicach czerwca, ostatnie natomiast w połowie sierpnia (najpóźniej).
Warto pamiętać, że powyższe zasady tyczą się tylko konkretnych odmian żywotników. Są to m.in. tuje „Brabant”, „Aureospicata”, czy „Aurescens”. Inne rośliny, np. odmiana tui „Szmaragd” albo „Columna” nie wymaga cięcia, chyba że zależy nam na zagęszczeniu jej na wczesną wiosnę.
Pierwsze cięcie tui – kiedy je przeprowadzić?
Bardzo duże znaczenie ma również wiek drzewek, które mają zostać uformowane. Cięcie młodych żywotników powinno przeprowadzać się dopiero na rok, po ich zasadzeniu. Można zrobić to wczesną wiosną, w połowie marca albo na początku kwietnia, zanim pojawią się pierwsze pąki.
Kiedy przycinać tuje, które są już stare?
Warto pamiętać, że im krzew jest starszy, tym trudniej będzie go przyciąć. Co więcej, cięcie żywotników, które mają więcej niż 30 lat, może powodować do ich przysychania, natomiast 50-letnie mogą już zabiegu nie przeżyć.
Starsze tuje, podobnie jak i młodsze krzewy, najlepiej jest przycinać na przełomie kwietnia oraz marca. Ponadto niektórzy radzą, aby miejsca po cięciach smarować grzybobójczymi preparatami; stare drzewa i krzewy są na nie bardziej narażone.
Czym przycinać tuje?
To, w jaki sposób przycina się tuje oraz jakich narzędzi przy tym używa jest bardzo ważne zarówno dla naszej wygody, jak i prawidłowego wzrostu roślin.
Wybór sprzętu użytego do formowania żywopłotu zależy przede wszystkim od zasobności portfela, choć wielkość rośliny również nie pozostaje bez znaczenia. Najtańsze i jednocześnie nadal bardzo popularne są specjalne ręczne nożyce do żywopłotu albo gałęzi. Chociaż zdecydowanie stanowią najkorzystniejszą cenowo opcję, warto pamiętać, że cięcie przy pomocy nożyc wymaga cierpliwości i dość dużej siły. Ponadto w przypadku grubszych gałęzi lub bardzo rozrośniętego, dużego żywopłotu, możemy mieć spory problem z przycinaniem tui.
Jeżeli masz taką możliwość, zaopatrz się w elektryczne zasilane akumulatorowo nożyce. Te najnowocześniejsze nie generują spalin ani hałasu. Ponadto są na tyle lekkie, że używanie ich, nawet przez dłuższy czas, nie sprawi problemu. Cięcie roślin przy ich pomocy gwarantuje precyzję i minimalny wysiłek.
Zasady przycinania tui
Podcinanie tui wiąże się z kilkoma zasadami, które pozwolą nadać roślinie odpowiedni kształt oraz swobodnie jej rosnąć.
Pierwsze cięcie wiosną wymaga skrócenia pędów o 1/3-1/2 długości. W ten sposób tuja będzie miała szansę się rozkrzewić. Radzi się również, aby usunąć wszelkie uschnięte gałęzie. Żywotniki cięte latem należy przycinać w taki sam sposób poprzez usunięcie martwych gałązek i delikatne skrócenie pędów. Ostatnie cięcie wymaga natomiast skrócenia ich o ok. 2 cm.
W przypadku strzyżenia żywopłotów należy pamiętać o cięciu wyłącznie części zielonych, gdyż pobudza to roślinę do dalszego wzrostu. Zbyt głębokie ścięcie krzewu i całkowite pozbawienie go zielonych części, sprawi, że nie będzie on prezentował się zbyt estetycznie. Ponadto zaburzenie fotosyntezty sprawi, że roślina może uschnąć.
Nie mniej ważnym elementem cięcia tui jest decyzja o nadaniu im formy. Zazwyczaj krzewy tnie się na kształt trapezu lub prostokąta. Wybór najczęściej pada na trapez, gdyż taka forma zapewnia roślinom więcej światła i tym samym lepszy wzrost.
Czego nie robić podczas podcinania tui?
Przycinanie krzewów, prócz stosowania się do powyższych zaleceń, wymaga również unikania działań, które mogą zaszkodzić roślinie.
Przede wszystkim, jak zostało wspomniane, nie powinno się naruszać gałęzi później niż pod koniec sierpnia. W przeciwnym razie młode gałązki nie będą mogły zdrewnieć przed zimą. Ponadto takie działanie sprawia, że roślina przemarza, jej igły stają się brązowe, a czasami cały krzew usycha.
Należy pamiętać, że przycinanie tui nie powinno odbywać się w trakcie deszczu. Nadmierna wilgoć, która dostanie się w miejsca cięć, może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Przycinanie tui – podsumowanie
Prawidłowe przycinanie tui nie jest szczególnie trudnym zadaniem. W zasadzie nie wymaga ono posiadania ani dużego doświadczenia, ani drogiego sprzętu. Warto jednak znać kilka zasad, które zapobiegną niszczeniu krzewu, a zamiast tego pozwolą roślinie swobodnie wzrastać, przy jednoczesnym nadaniu jej pożądanego kształtu. Stosowanie się do powyższych zaleceń z pewnością sprawi, że twój ogród będzie prezentował się schludnie i elegancko.
Warto pamiętać, że drzewka pozostawione same sobie nie tylko nie będą prezentowały się ładnie, ale również mają dużą szansę na zapadnięcie na zdrowiu.