Podpory pomagają rosnąć różom, zwiększają trwałość rośliny na różne warunki atmosferyczne. Przez ich rozległe ułożenie pędów zmniejsza się ryzyko zniszczenia przez warunki atmosferyczne lub zjedzenia kwiatu przez szkodniki. Sprawdź, jak dostosować podporę do róży!
Zapamiętaj!
- Podpory do róż pnących są narzędziem ogrodniczym używanym do podtrzymywania i prowadzenia pędów róż pnących w pożądanym kierunku.
- Istnieje wiele rodzajów podpór do róż pnących, w tym łuki, siatki, druty, klatki, pręty i podpory drewniane.
- Wybór odpowiedniego typu podpory zależy od wielu czynników, takich jak wysokość rośliny, ilość pędów, preferowany kierunek wzrostu, miejsce uprawy i styl ogrodu.
- Podpory do róż pnących powinny być umieszczone w glebie na głębokości co najmniej 30 cm, aby zapewnić stabilność.
Kiedy potrzebujesz podpory do róży?
Podpora do róży to nie tylko ładna dekoracja ogrodowa. Podpora przydaje się do roślin pnących się o łamliwych i delikatnych pędach. Dzięki niej możesz skutecznie pomóc róży, by pięknie prezentowała swoje kwiaty ponad podłożem. Jest obowiązkowa, zwłaszcza gdy posiadasz róże typu climber lub rambler.
Jeśli chcesz, aby twoje róże rosnące przy ścianie domu wyglądały zjawiskowo i pokryły całą powierzchnię, rośliny muszą mieć podpórkę. Bez niej tracą cały swój efekt i nie są tak okazałe.
Jakie są rodzaje podpórek do róż?
Podpórki do róż w ogrodach muszą być solidne i stabilne. Przykładowo róża climber jest okazałym gatunkiem, może rozrosnąć się od 2 do 3 metrów. Za wielkością idzie również waga rośliny, która z każdym nowym kwiatem staje się coraz większa. Z tego powodu podpory pod róże pnące muszą tworzyć trwałą konstrukcję. Wytwarza się je z metalu, tworzyw sztucznych lub drewna. By nie zagłuszały naturalnego piękna kwiatów, nie mogą być zbyt masywne. Podpory używane do róż to: pergola;
- trejaż;
- krata;
- drabinka;
- stelaż.
Pergola
Pergola najczęściej tworzy łuk, kształtem przypomina wejście do ogrodu. To popularna i efektowna ozdoba ogrodu. Głównym zadaniem pergoli jest utrzymanie ciężaru rośliny, jednakże już sama w sobie może stanowić ogrodową dekorację. Gdy porą letnią zostanie gęsto porośnięta różami, wygląda jak z bajki. Całość jest stabilna, nie wymaga zastosowania dodatkowego podparcia ze strony ściany, wbija się ją w żyzną glebę. Aktualnie na rynku dostępne są stojaki najczęściej wykonane z metalu, ale znaleźć możesz również wykonane z drewna.
Drabinka
Drabinka jest chętnie wykorzystywana do pomocy nie tylko różom pnącym, ale także winorośli. Jej prostota i praktyczność są cenione. Ściana z porośniętych róż wspartych drabinką wygląda niesamowicie pięknie. Użycie tego typu podpory w mało atrakcyjnym miejscu sprawi, że przeciętna część ogródka zyska na wyglądzie i przyciągnie wzrok gości odwiedzających cię. Wytwarzana jest z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Możesz ją zrobić samemu lub kupić w sklepie.
Trejaż
Trejaż to połączenie słupków z górną belką, do której przyczepione są poprzeczne kawałki drewna. Całość tworzy swojego rodzaju kurtynę, zasłonę z roślin. Najczęściej stosuje się go do pnących roślin:
- róż;
- groszka pachnącego;
- powojnika;
- rodochitona.
Krata
Krata do róż jest prostą konstrukcją. To połączenie kilkunastu prętów lub listewek drewnianych, ułożonych w ażurowy wzór. Dzięki drobnym otworom możesz ukształtować długie pędy róż, by w czasie kwitnienia niekorzystnie nie opadały. Kratę możesz przytwierdzić do ściany lub wbić w ziemię.
Stelaż
Stelaż najczęściej wykonuje się z metalu, by móc dowolnie formować i modelować kształt. W zależności od wyboru może być bardziej lub mniej dekoracyjny. Wykorzystuje się go zwykle do wolnostojącej rośliny niżeli będącej pod ścianą.
Ciekawostka
Badania wykazały, że zapach róż może wpływać na układ nerwowy i pomagać w redukcji stresu oraz poprawie nastroju. Ponadto, olejek różany pozyskiwany z płatków róż jest stosowany w aromaterapii i kosmetyce, ze względu na swoje właściwości kojące i nawilżające skórę.
Jak montować podpory pod róże pnące?
Nieodłącznym elementem każdej podpory jest odpowiednie osadzenie jej w ziemi. Zrób to na głębokości ok. 20-30 cm, by mieć pewność, że żadne niekorzystne warunki atmosferyczne nie zniszczą twoich różanych krzewów.
W czasie montażu musisz zwrócić uwagę na korzenie. Uszkodzenie ich w trakcie stawiania podpory może całkowicie zniszczyć róże. To delikatne rośliny i łatwo można sprawić, że przestaną rosnąć. Montażu podpory najlepiej dokonać przed rozrostem kwiatu. Zanim ją posadzisz, dowiedz się, czy w przyszłości konieczne będzie zaopatrzenie się w podpórkę. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia korzeni.
Odpowiednie podtrzymanie
W większości przypadków roślina nie jest w stanie sama oplatać się wokół podpory. Korzystając z tego typu pomocy ogrodowych, musisz również podwiązać młode pędy. Przyda ci się drut florystyczny lub kawałek miękkiego sznurka. Pamiętaj, by nie ściskać za mocno pędów! Zbyt mocne przytwierdzenie do pręta lub belki poskutkuje zahamowaniem wzrostu. Składniki odżywcze i woda nie będą w stanie przedostać się do pnączy powyżej drutu.
Cena
Cena podpory zależy od wielu czynników: materiału, z jakiego została wykonana, wielkości oraz dekoracyjności. Najdroższe są ocynkowane podpory metalowe z ozdobnymi wstawkami. Ich cena rozpoczyna się od 50 do 400 zł. Zaraz za metalowymi elementami plasują się podpory drewniane, których stawka waha się od kilku do kilkuset złotych. Najtańszą opcją będzie wybór stojaka z tworzywa sztucznego. Podpory do róż nabędziesz w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
Samodzielne wykonanie podpory
Jeśli twoje róże wymagają podpór, nie musisz ich kupować, możesz zrobić je samodzielnie. Podpora wykonana własnoręcznie również sprawdzi się do poprawy stabilności rośliny. Najłatwiej wykonać drewnianą podporę w formie kraty lub drabiny. Ze względu na łatwy dostęp do drewna i proste łączenie go ze sobą, za pomocą gwoździ lub wkrętów, nie powinien sprawiać trudności.
Korzystanie z podpór w ogrodzie sprzyja rozwijaniu się rośliny. Używając ich, zyskasz na ogólnym wyglądzie ogrodu, prezentując różany krzew w sposób bardziej przejrzysty. Wybór podpory zależy od twoich preferencji oraz wielkości róży.
Często zadawane pytania
Jaka podpora do róży pnącej?
Róże pnące zwykle potrzebują mocnej i stabilnej podpory, która umożliwi im wspinanie się. Najlepszą opcją są drewniane lub metalowe kraty lub siatki, które można przyczepić do ściany lub pergoli. Można również wykorzystać słupki z drutu lub bambusa, na których róże będą mogły się wspinać.
Czego nie lubią róże?
Róże nie lubią zbyt wilgotnych gleb ani nadmiaru wody, dlatego ważne jest, aby ziemia wokół nich nie była zbyt mokra. Róże nie lubią również zacienia, ponieważ potrzebują co najmniej sześciu godzin dziennego nasłonecznienia, aby kwitły obficie.
Jak podwiązać róże?
Róże najlepiej podwiązywać, gdy są jeszcze małe i elastyczne. Można je przewiązać delikatnie sznurkiem lub drutem, uważając, aby nie uszkodzić rośliny. Ważne jest również, aby nie zaciskać zbyt mocno, ponieważ roślina potrzebuje miejsca na wzrost.
Co zrobić, żeby kwitły róże?
Aby róże kwitły obficie, trzeba zadbać o odpowiednie warunki uprawy. Ważne jest, aby rośliny były regularnie podlewane i nawożone, ale bez nadmiaru. Należy również usuwać suche i uszkodzone liście i kwiaty, co stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów.