Rośliny zarodnikowe, w odróżnieniu od roślin nasiennych, nie wytwarzają kwiatów ani nasion. Rozmnażają się przez zarodniki. Prezentujemy biologię tych ciekawych roślin.
Rośliny zarodnikowe – wygląd i cechy
Rośliny zarodnikowe, inaczej kryptogamiczne, to paprotniki i mszaki. Występuje u nich wyraźna przemiana pokoleń. Cechą wspólną jest dominujący gametofit, który jest samodzielną rośliną. Zarodniki wykształcają się w zarodniach jako wynik procesu zwanego mejozą. Mszaki i paprotniki są roślinami lądowymi o bardzo dużym stopniu zróżnicowania. Ich budowa może różnić się w obrębie jednej rodziny. Wysokość oraz kształt ich części zielonych świadczy o przynależności do konkretnego gatunku. Glony są prostymi roślinami wykazującymi również ogromne zróżnicowanie. Nie wykształcają one typowych korzeni, łodygi ani liści. Są samożywne i mają w swoich komórkach chloroplast.
Rozmnażanie mszaków, paprotników i glonów
W momencie dojrzenia zarodni odpada jej wieczko i uwalniany jest zarodnik. Jeśli trafi na wilgotne podłoże, rozpoczyna kiełkowanie. Gdy przekształci się w tzw. splątek, może z niego wyrosnąć łodyżka, a na jej szczycie pojawiają się żeńskie rodnie lub męskie plemnie. W wilgotnym środowisku w obecności kropli wody plemnik może zostać przetransportowany do komórki jajowej. Powstaje zygota, a po jej podziałach tworzy się zarodek rośliny. Z niego zaś wyrasta łodyżka z zarodnią na szczycie.
Wymagania roślin zarodnikowych
Rośliny nasienne zarodnikowe to grupa, która preferuje żyzne, lekko kwaśne i wilgotne podłoże. Ich rozmnażanie uzależnione jest od obecności wody, więc rośliny do życia potrzebują środowiska bogatego w ten składnik. Rośliny zarodnikowe porastają dno lasu, lubią miejsca zacienione o podłożu bogatym w próchnicę. Niektóre z nich bytują nad brzegami cieków wodnych, a nawet zamieszkują zbiorniki wodne.
Zarodniki to specyficzne twory, które uczestniczą w rozmnażaniu tej grupy roślin nasiennych. Ich budowa oraz cykl życiowy to ciekawe zagadnienia, które powinien zgłębić każdy, kto interesuje się przyrodą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w opracowaniach naukowych, np. w książce autorstwa Z. Podbielkowskiego.