Niektóre rośliny uprawne dostarczają gospodarce zróżnicowanych produktów. Łączy je to, ze przynoszą korzyści człowiekowi. Sprawdź, jak wygląda uprawa roślin przemysłowych i jakie surowce można z nich uzyskać.
Zapamiętaj!
- Rośliny przemysłowe to m.in. gatunki oleiste (rzepak, słonecznik), włókniste (konopie, len), okopowe (ziemniaki, buraki) i przeznaczone na używki (tytoń, chmiel).
- Rzepak wymaga żyznego podłoża i siewu między 15 a 25 sierpnia.
- Konopie siewne są odporne na przymrozki – można je siać wczesną wiosną.
- Uprawa konopi włóknistych jest dozwolona na potrzeby przemysłu papierniczego, włókienniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego.
- Tytoń można uprawiać nawet na ubogiej glebie.
Rośliny przemysłowe w uprawie – gatunki oleiste na przykładzie rzepaku
Rzepak to chyba najbardziej rozpoznawalna roślina oleista. Rozległe żółte pola pokryte kwieciem rzepaku stanowią bardzo charakterystyczny widok w pełni lata. Tę roślinę uprawia się na masową skalę w celu pozyskania oleju. Rzepak dobrze wpływa na jakość gleby. Wymaga podłoża żyznego i odpowiedniego terminu siewu. Przy dobrej jakości materiału siewnego uprawa roślin oleistych, w tym słonecznika, soi i lnu, może okazać się naprawdę opłacalna.
Rośliny włókniste – konopie na polu
W Polsce hoduje się też rośliny, z których następnie można wytworzyć nić na płótno. Do roślin włóknistych należą konopie siewne, a w mniejszym stopniu także len. Nadają się one na surowce włókiennicze. Konopie wykazują pewną odporność na przymrozki, dlatego do siewów można przystąpić wczesną wiosną. Według prawa polskiego rolnicy mogą prowadzić uprawy konopi włóknistych tylko na potrzeby przemysłu papierniczego, włókienniczego, a także (w mniejszym stopniu) farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego.
Gatunki okopowe i używki: tytoń, chmiel i ziemniak
Istotne znaczenie gospodarcze mają też rośliny uprawne, które wykorzystuje się do produkcji używek. Najważniejsze z nich to ziemniaki i chmiel wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz do produkcji napojów alkoholowych oraz tytoń do wyrobu papierosów. Uprawa tytoniu nie jest trudna i może być prowadzona na słabych i ubogich glebach, co znacznie zwiększa opłacalność takiego przedsięwzięcia. Z kolei warzywa okopowe preferują ziemię przewiewną i przepuszczalną, o niskim zasoleniu i lekko kwaśnym odczynie.
Uprawa roślin przemysłowych jest niezwykle ważna dla gospodarki. Takie gatunki dostarczają podstawowych surowców spożywczych i innych, niezbędnych do zaspokajania codziennych potrzeb.