Rośliny okrywowe to istotny element nasadzeń ogrodowych. Można je uprawiać w cieniu pod koronami drzew, jako obrzeża rabat i chodników, a nawet zastosować zamiast trawnika. Poznaj najpiękniejsze rośliny zadarniające do twojego ogrodu.
Niewysokie, szybko rozrastające się rośliny okrywowe potrafią wypełnić luki w nasadzeniach. Idealnie nadają się do dopełnienia kompozycji. Mogą być integralną częścią skalniaka, a także stanowić dekorację, gdy rozmieści się je wzdłuż alejki lub ogrodzenia. Przedstawiamy łatwe w uprawie, efektowne gatunki do ogrodu.
Rośliny okrywowe – sadzenie i zastosowanie
Na gatunki płożące najlepiej jest przeznaczyć ogrodzie sporo miejsca. Ich wspólną cechą jest szybkie tempo rozrastania się wszerz, dlatego należy zachować odpowiednie odstępy. Z reguły są to niskie okazy o szerokim pokroju. Czasami są ozdobne głównie z liści i pędów, niektóre gatunki wytwarzają w sezonie liczne kolorowe kwiaty. W przeciągu około 2 lat w ogrodzie utworzy się kolorowy roślinny kobierzec jednogatunkowy lub kompozycja z wielu gatunków. Zastosowanie nie ogranicza się do obsadzania brzegów rabat i ogrodzeń. Rośliny okrywowe świetnie prezentują się posadzone wzdłuż ścieżek, podjazdów, na skarpach, skalniakach oraz rowach melioracyjnych.
W jakiej rozstawie sadzić sadzonki roślin zadarniających?
Podłoże pod gatunki z tego rodzaju należy wymieszać z kompostem ogrodowym. Niektóre z nich tolerują miejsca półcieniste, co trzeba uwzględnić podczas planowania nasadzeń. Przed posadzeniem roślin trzeba starannie oczyścić glebę z chwastów i ich korzeni, aby nie wyrastały pomiędzy sadzonkami. Gdy sadzonki zostaną rozmieszczone gęsto, po kilkanaście sztuk na 1 m² powierzchni, już po maksymalnie dwóch latach rośliny utworzą gęsty dywan. Trzeba jednak uwzględnić indywidualne zapotrzebowanie gatunków na ilość miejsca, aby nie były zbyt blisko siebie. Większość gatunków roślin rozrasta się dość szybko, więc odchwaszczanie ma znaczenie tylko w początkowym okresie uprawy.
Wymagania i pielęgnacja roślin okrywowych
Większość gatunków roślin to mrozoodporne byliny. Mają niewielkie wymagania co do gleby i najlepiej rosną w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Niektóre (np. lawenda) lubią nasłonecznione stanowiska, inne (np. barwinek) preferują półcień. Szybko tworzą gęstą darń dzięki rozłogom, które ukorzeniają się i wydają nowe liście. Mają pokrój płożący i najczęściej nie osiągają więcej, niż 10–15 cm wysokości. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do podlewania i odchwaszczania młodych roślin. Jeśli rośliny mają rosnąć na skarpie lub nad rowem melioracyjnym, można zastosować tkaninę ogrodniczą, która zapobiegnie wymywaniu podłoża. Można nieco przyspieszyć rozkrzewianie poprzez przycinanie pędów na długość.
Jak rozmnażać rośliny na okrywy w ogrodzie?
Sadzonki można pozyskać w prosty sposób przez podział kęp. Można też spróbować rozmnażać rośliny poprzez rozłogi. Ich pędy często same się ukorzeniają bez ingerencji ogrodnika. Wystarczy, że fragment rośliny dotknie wilgotnego podłoża, a z dużym prawdopodobieństwem wypuści korzenie i powstanie nowa roślina. Tak rozmnaża się barwinek pospolity, bluszczyk kurdybanek i płomyk szydlasty. Na końcu rozłóg dąbrówki rozłogowej i runianki japońskiej powstają sadzonki, które po odcięciu można sadzić w nowe miejsce. Możliwa też jest uprawa z nasion. Należy je siać w maju, a we wrześniu sadzić do gruntu na miejsce docelowe.
Zimozielone rośliny kwitnące lawenda i bodziszek
Skupiska zimozielonych roślin pełnią funkcję dekoracyjną przez cały rok. Ciekawie wygląda rząd lawendy, która latem zachwyca pięknymi i pachnącymi kwiatostanami. Fioletowe kwiaty bodziszka tworzą kolorowe dywany od czerwca do połowy września. Jesienią liście niektórych odmian przebarwiają się na czerwono, co stanowi dodatkową ozdobę. Niskie gatunki nadają się na większe powierzchnie, na rabaty i skalniaki. Podobną funkcję pełni floks szydlasty, którego różowe kwiaty utrzymują się na krótkich pędach przez całe lato, aż do jesieni. Przedstawione kwiaty są łatwe w uprawie i szybko zajmują dużą powierzchnię.
Najładniejsze gatunki do cienia: barwinek pospolity, runianka japońska i bluszcz pospolity
Popularne rośliny okrywowe do cienia to liczne gatunki z ozdobnym ulistnieniem i kwiatami. Barwinek pospolity wypuszcza ciemne i skórzaste liście, a latem kwitnie na fioletowo. Można go wykorzystać do stworzenia jednogatunkowych kobierców w cienistych zakątkach ogrodu, np. pod drzewami lub wzdłuż ściany budynku. Dekoracyjny gatunek rośliny okrywowej to runianka japońska, która dorasta do 20 cm wysokości. Jest to krzewinka, która nadaje się do sadzenia w zacienionych miejscach, pod koronami dużych drzew i krzewów. Różne odmiany bluszczu pospolitego nadają się do uzupełniania luk w nasadzeniach. Są one dekoracyjne przez cały rok.
Nasadzenia ogrodowe zamiast trawnika
Wieloletnie rośliny szybko pokrywają powierzchnię ogrodu, przez co ułatwiają znacznie jego pielęgnację. Zastosowanie takich gatunków sprawia, że nie trzeba przeprowadzać czasochłonnych czynności w ogrodzie, takich jak przycinanie, grabienie liści, dosadzanie i koszenie. Pokrywają przestrzeń wokół i tworzą zielone dywany, które ładnie wyglądają oraz zabezpieczają glebę przed pojawieniem się chwastów. Jeśli chcesz zastąpić trawnik gatunkami okrywowymi, wybierz bluszczyk kurdybanek, gęsiówkę kaukaską lub ubiorek wiecznie zielony. Ten ostatni to bylina okrywowa, która osiąga wysokość 20–25 cm. Wytwarza białe kwiaty, które pozostają na roślinie od maja do lipca. Kępy są odporne na deptanie. Będą one świetnie wyglądać w każdym ogrodzie.
Rozmieść najpiękniejsze rośliny okrywowe wokół domu i zobacz, jak dzięki nim twoje otoczenie wypięknieje. Rozrośnięte poduchy bylin sprawią, że ogród zamieni się w kolorowy kobierzec.