Sprawdź, jakie rośliny odstraszające kleszcze warto posadzić na działce. Sezon letni to czas, w którym chętnie odpoczywamy w ogrodzie. Przebywanie na łonie natury związane jest ze sporym ryzykiem bliskiego kontaktu z uciążliwymi owadami.
Kleszcze przebywają na źdźbłach trawy, gałęziach i liściach krzewów oraz pędach roślin. Dlatego można się na nie natknąć nie tylko w lesie. Są powszechnie spotykane również na osiedlowych i parkowych alejkach, a także w przydomowych ogródkach i na działkach. Można się przed nimi bronić na wiele sposobów. Środki chemiczne są skuteczne, ale często szkodliwe dla środowiska. Jeśli szukasz czegoś przyjaznego naturze, postaw na zapobieganie ugryzieniom za pomocą naturalnych metod. Czasem wystarczy posadzić w ogrodzie rośliny odstraszające kleszcze.
Co skutecznie odstrasza kleszcze i komary?
Olejki eteryczne wydzielane przez niektóre rośliny potrafią skutecznie zniechęcić uciążliwe owady od bytowania w określonym miejscu. Jest to niezawodny sposób na to, aby pozbyć się kleszczy z większej powierzchni ogrodu. Takie substancje wydzielają popularne rośliny lecznicze jak np. lawenda wąskolistna i rozmaryn lekarski. Wyciągi roślinne są też wykorzystywane do produkcji środków na kleszcze. Niektóre preparaty w aerozolu są produkowane na bazie naturalnych surowców pozyskiwanych z roślin odstraszających kleszcze.
Których zapachów nie lubią kleszcze w ogrodzie?
Zapachy o właściwościach repelentów można stosować w postaci olejków eterycznych. Skrop nimi ubranie przed wyjściem do lasu lub do ogrodu. Drugim sposobem jest uprawa amatorska roślin odstraszających kleszcze. Potem można z nich przyrządzić wywar do natarcia skóry lub spryskać siebie i swoje ubranie. Oto podstawowe olejki i zapachy, które skutecznie uchronią cię przed komarami i kleszczami:
- tymiankowy;
- szałwiowy;
- lawendowy;
- bazyliowy;
- mięty pieprzowej.
Wśród sprawdzonych aromatów, których unikają kleszcze, są też waniliowy i cytrynowy. Wanilia i cytryna nie są gatunkami uprawianymi w naszym klimacie, jednak można wykorzystać olejki zapachowe dostępne w sklepach.
Rośliny na komary i kleszcze – popularne zioła
Rośliny o właściwościach leczniczych wydzielają substancje toksyczne dla owadów. Aby skutecznie pozbyć się kleszczy z ogrodu, uprawiaj w nim popularne zioła kuchenne jak tymianek, rozmaryn, bazylia i lawenda. Warto też zwrócić uwagę na bylicę piołun, geranium i kocimiętkę. Najlepiej jest komponować rabaty z udziałem wymienionych gatunków. Zachowasz bioróżnorodność na działce, dasz schronienie i pożywienie pszczołom i ograniczysz liczebność tych natrętnych pajęczaków.
Możesz także sadzić w ogrodzie niepozorny chrzan pospolity. Wyciąg uzyskany z jego świeżych lub suszonych liści jest trujący i zabija kleszcze. Wysoką skuteczność wykazuje także koper, którego zapach powstrzymuje insekty przed pojawianiem się w okolicy.
Które rośliny ozdobne mogą odstraszyć kleszcze?
Kleszcze lubią wilgotne środowisko, dlatego gęste nasadzenia z bylin ogrodowych mogą stać się dla nich dobrym siedliskiem. Jakie rośliny odstraszające kleszcze wybrać? Niskie obwódki z aksamitek potrafią odstraszyć nie tylko te pajęczaki, ale i owady takie jak mszyce oraz komary. Szerokie spektrum działania wykazuje także wrotycz, który sprawia, że na rabatach nie żerują pędraki i inne szkodniki. Dzięki temu będą unikać tych miejsc w ogrodzie. Optymalnie jest posadzić wymienione gatunki w pobliżu tarasu lub miejsca na grilla.
Znaczenie tujonu w walce z kleszczami
Wokół posesji możesz też posadzić szpaler tui, które wydzielają tujon. Jest to substancja toksyczna dla insektów, która działa nie tylko na kleszcze. Dlatego na żywotnikach, podobnie jak na większości roślin iglastych, nie spotyka się zbyt często tych pajęczaków. Duże ilości tujonu wydziela także wrotycz, który jest dobrze znanym dziko rosnącym gatunkiem odstraszającym komary i kleszcze. Wrotycz można stosować w postaci wywaru do spryskania lub natarcia powierzchni skóry.
Rośliny odstraszające kleszcze na balkonie i tarasie – skuteczny sposób na pozbycie się pajęczaków
Również na balkonie i na tarasie warto postawić pojemniki z ziołami i roślinami ozdobnymi, które działają odstraszająco na szkodniki i owady gryzące. Można posadzić w doniczkach kępy ozdobnych kwiatów, np. pelargonii lub kocimiętki. Mirt w towarzystwie lawendy wąskolistnej wykazuje silne działanie zmniejszające liczebność kleszczy, a przy tym pięknie wygląda. Wszystkie te gatunki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Będzie wdzięczną ozdobą otoczenia, a przy okazji pomoże odstraszyć kleszcze. W uprawie balkonowej warto zasadzić trawę cytrynową, której odświeżający zapach działa na komary i kleszcze.
Kleszcze są nosicielami groźnych chorób, w tym kleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko ukąszenia, posadź w ogrodzie którąś z roślin odstraszających kleszcze. Wybierz łatwą w uprawie bylinę, która zawiera olejek eteryczny działający jak naturalny repelent.