Kuna domowa jest niewielkim ssakiem, który mimo niepozornego wyglądu może być bardzo uciążliwy. Lubi grasować na poddaszu, na strychu, w szopie, czy w ogrodzie, polując jednocześnie na myszy lub szczury. Niestety więcej jest z nimi szkód niż pożytku, ponieważ niszczą na przykład izolacje i kable, przegryzając je. Niekiedy uszkodzenia mogą być na tyle poważne, że konieczne jest zrobienie remontu w budynku. Wiele jeszcze innych szkód potrafią wyrządzić te małe drapieżniki, dlatego warto wiedzieć, jaki jest naturalny wróg kuny. Humanitarny sposób jej złapania jest kluczowy, aby później móc bezpiecznie przetransportować ją do lasu. Sprawdź, jak możesz się pozbyć tego zwierzęcia.
Zapamiętaj!
- Kuna domowa to drapieżnik, który może niszczyć rośliny ogrodowe, podjadać owoce, uszkadzać instalacje elektryczne, zabijać kury i wyrządzać wiele innych szkód ⚠️
- Warto uszczelnić budynek, aby kuny nie nocowały w otworach i szczelinach
- Obecność psa odstraszy kunę, podobnie jak ubrania przesiąknięte ludzkim zapachem
- Można też zastosować odstraszacz dźwiękowy, elektrycznego pastucha lub żywołapkę
- Złapanej kuny nie wolno zabijać – należy ją wypuścić w lesie lub przekazać organizacji zajmującej się dzikimi zwierzętami
Jak wygląda kuna domowa?
Kuna domowa (kamionka) należy do rodziny łasicowatych. Wyróżnia się tym, że jako jedyny tego typu gatunek nie boi się przebywać blisko ludzi. Można ją łatwo rozpoznać przez jej charakterystyczny długi tułów, puszysty i dość długi ogon, a także krótkie nogi. Te małe ssaki ważą od 1 do 2,5 kg, a ich długość mierzona bez ogona to około 50 cm. Ich szarobrązowa sierść ma wyraźnie białą plamę, rozwidlającą się od szyi aż do przednich łap.
Co bardzo istotne, zwierzę to jest najbardziej aktywne w nocy. Kuny nie budują własnych nor lub innych możliwych miejsc do zamieszkania, tylko korzystają z tego, co jest gotowe i co znajdą. Wspinanie się dla kuny nie stanowi większego problemu, dlatego też potrafi ona wejść naprawdę wszędzie.
Jakie szkody może wyrządzić kuna?
Zanim dowiesz się, jaki jest naturalny wróg kuny, poznaj, co na przykład lubi psuć ten mały ssak lub jakie inne szkody może wyrządzić.
Są to:
- Szkody w ogrodzie wyrządzone przez polowanie na myszy, szczury, nornice czy owady.
- Podjadanie owoców, takich jak: śliwki, morele, winogrona, czereśnie, jabłka, gruszki, morwa, jarzębina (nie tylko szkody w ogrodzie, ale również w spiżarni lub w innym miejscu przechowywania takiego pożywienia).
- Uszkodzenia instalacji ciepłowniczych i elektrycznych (tych drugich poza budynkami, także w samochodach).
- Niekiedy licznie zostawiane odchody, również w pomieszczeniach, co jest nieestetyczne i może pozostawiać nieprzyjemny zapach.
- Zjadanie jajek i zabijanie hodowanych kur czy królików.
- Hałas, głównie w godzinach wieczornych i nocnych.
Naturalny wróg kuny – sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się kuny
Choć pozbyć się kuny nie jest łatwo, a jej kryjówka często jest trudna do zlokalizowania, to jest to do zrobienia. Ważne, aby wybrany sposób był bezpieczny nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierzęcia. Istnieje kilka sprawdzonych metod. Znajdziesz je poniżej.
Dokładne uszczelnianie budynku
Czasami nie trzeba wymyślać skomplikowanych sposobów – wystarczy najprostsze rozwiązanie. Należy dokładnie uszczelnić wszystkie dziury i otwory znajdujące się w budynku. Zacznij od obejścia całego budynku. Odnalezienie drogi, którą kuna dostała się do budynku, ułatwią często zostawiane ślady łapek, pazurów czy ostrych zębów tych małych szkodników.
Nie widząc żadnych śladów pozostawianych przez kunę, można w okolicy ścian rozsypać mokry piasek lub mąkę, co na pewno pomoże zauważyć, którędy wędruje to zwierzę. Co bardzo ważne, pamiętaj, że nie wolno łatać dziur za dnia, tylko należy to robić po zmroku. Zmniejszy to ryzyko ewentualnego zamknięcia zwierzęcia w ścianie czy instalacji, ponieważ w nocy szukają one pożywienia, dlatego nie przesiadują wtedy w swoim legowisku.
Strach przed zwierzęciem większym od siebie
Kuna jest niewielka i boi się zwierząt, które są większych rozmiarów od niej. Posiadanie psa to świetny sposób na tego szkodnika. Taki zwierzak domowy to naturalny wróg kuny. Jednak innym, równie skutecznym sposobem jest pozyskanie samej sierści psa, niedźwiedzia, lisa lub wilka. Można również odstraszyć te szkodniki, pozostawiając w miejscu ich prawdopodobnego przebywania ubrania mocno przesiąknięte ludzkim zapachem. Z racji, że te małe ssaki boją się ludzi, mogą skutecznie zostać wypędzone.
Zastosowanie żywołapki
Nie jest to bardzo łatwe zadanie, ale nie zagraża niczym małemu drapieżnikowi. Polega na tym, że zwabia się kuny za pomocą jedzenia do automatycznie zamykającej się klatki czy innego pojemnika spełniającego jej funkcję. Jaka przynęta zadziała? Świetnym pomysłem będzie włożony do pułapki chleb z miodem lub jajko.
Przed odbezpieczeniem zamykających się drzwiczek zostaw klatkę otwartą przez kilka dni, pozwalając ssakowi na zjadanie pokarmu. To sprawi, że klatka stanie się miejscem częstego bytowania kuny i będzie ona tam wracać. Po kilku dniach można odbezpieczyć funkcję automatycznego zamykania się po skosztowaniu przysmaku.
Wskazówka
Jeśli chcesz złapać kunę do klatki, uważaj, aby nie zostawić na niej swojego zapachu. Nie dotykaj żywołapki gołymi rękami, a najlepiej zanieś ją do miejsca docelowego w rękawiczkach i kombinezonie. To ważne dlatego, że kuna bytująca w domu doskonale zna zapach ludzi, którzy w nim mieszkają. Będzie unikać przedmiotów pozostawionych przez człowieka. Jedzenie to niewystarczająca motywacja – trzeba dać kunie poczucie bezpieczeństwa.
Odstraszacz dźwiękowy
Naturalny wróg kuny, czyli często większe od niego zwierzę, może skutecznie przepędzić tego małego ssaka. Urządzenie, które potrafi emitować dźwięk wydawany na przykład przez psa czy niedźwiedzia, będzie strzałem w dziesiątkę.
Taki sposób odstraszania może nie sprawdzić się przy długotrwałym stosowaniu. Wytłumaczenie tego jest proste. Kuna, nie widząc innego zwierzęcia, a tylko je słysząc, może się po czasie zorientować, że tak naprawdę go tam nie ma. Mimo to warto używać tego sposobu odstraszania wraz z innymi metodami, co zwiększy szansę na wypędzenie szkodnika.
Instalacja wytwarzająca prąd elektryczny
Instalacja elektryczna, która przypomina nieco elektrycznego pastucha, najlepiej sprawdzi się zamontowana w okolicy rynien. Taki sposób jest dość skuteczny, ale jedynie wtedy, gdy kuna pojawia się sporadycznie. Warto zastosować tę metodę, ponieważ zniechęci ona małego szkodnika do wchodzenia do wszelkich szczelin, otworów, a szczególnie otworów wentylacyjnych. To w tych ostatnich to zwierzę wyrządza często największe szkody.
Co zrobić ze złapaną kuną?
Mimo że kuna domowa nie stanowi zagrożenia dla człowieka, to jednak przez dłuższy czas obcowania w jego otoczeniu może wyrządzić wiele szkód. Hałaśliwość w porze nocnej to jeden z częstszych powodów zaważających na decyzji o wytępieniu tego szkodnika. Ten mały ssak jest płochliwy, dlatego też złapanie go nie zawsze jest łatwe. Zanim zacznie się go wypędzać, trzeba wiedzieć, co należy z nim później zrobić.
Najlepiej zadzwonić po specjalistów zajmujących się takimi sprawami. Są możliwe dwie opcje. Mogą oni złapać osobiście zwierzę i później je wywieźć do naturalnego środowiska jego przebywania, czyli do lasu. Drugi sposób to złapanie w humanitarny sposób kuny przez właściciela posesji, a następnie zadzwonienie po odpowiednie służby w celu wywiezienia jej do lasu.
Podsumowanie
Kluczowe jest rozróżnienie bardzo podobnych do siebie gatunków zwierząt, a dokładniej dotyczy to kuny domowej i kuny leśnej. Ta druga różni się nieco wyglądem, a także tym, że zazwyczaj trzyma się z daleka od ludzi. Istotne jest to, że kuna leśna jest zwierzyną łowną, czyli jest własnością Skarbu Państwa i można na nią polować tylko z uprawnieniami myśliwskimi. Oznacza to, że zastawiane na kunę pułapki muszą być na tyle humanitarne, aby jej nie skrzywdzić. Warto wiedzieć, że kuna nie przenosi żadnych chorób, dzięki czemu nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka.
Najczęściej zadawane pytania
Czy kuna ma naturalnego wroga?
Tak. Kuny żyjące na wolności mają wielu naturalnych wrogów – borsuki, lisy, wilki i bezpańskie psy. Są jednak przebiegłe i nie zawsze uda się je trwale przepędzić za pomocą psa.
Jaki zapach odstrasza kuny?
Istnieje roślina, której zapach odstrasza kuny i inne dzikie zwierzęta – plektantrus psi. Znany jest też jako komarzyca, komarnica lub kadzidełko, bo dla ludzi jego zapach jest przyjemny. Spróbuj obsiać nim teren wokół domu.
Czy Domestos odstrasza kuny?
Kostki Domestosa często używane są przez właścicieli samochodów, w których grasują kuny. Sprawdzą się także inne kostki odświeżające do WC oraz cytrusy, fusy z kawy i inne rzeczy wydzielające silne zapachy.
Czy ocet odstrasza kuny?
Tak, przynajmniej na jakiś czas. Jeśli zauważyłeś odchody kuny lub inne ślady jej bytowania, polej te miejsca roztworem octu, aby zwierzę tam nie wracało.