Rośliny w swoim cyklu życiowym pobierają dwutlenek węgla i produkują tlen. Jednak czy mogą one też oczyszczać powietrze w inny sposób? Poniżej prezentujemy rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu.
Czyste powietrze w domu to jeden z czynników, który istotnie wpływa na jakość życia. Oddychanie powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń, substancji szkodliwych, pyłków i alergenów przynosi korzyści zdrowotne. W trakcie poszukiwań naturalnych metod zapewnienia zdrowego powietrza w domu możesz natknąć się na informację, że istnieją rośliny oczyszczające powietrze. Jak to działa? Sprawdźmy!
Jak rośliny oczyszczają powietrze w domu?
Oczyszczanie powietrza jest efektem ubocznym fotosyntezy – podstawowego procesu życiowego, podczas którego rośliny wytwarzają związki organiczne z wody i dwutlenku węgla. W skrócie można ten proces opisać tak, że rośliny w obecności energii słonecznej i wody wchłaniają z atmosfery dwutlenek węgla i wytwarzają glukozę. Pobierają powietrze poprzez aparaty szparkowe.
W wyniku skomplikowanych procesów, które zachodzą wewnątrz roślin oczyszczających powietrze, zanieczyszczenia są odfiltrowane. Wśród niebezpiecznych dla zdrowia substancji znajdują się toksyczne gazy. Formaldehyd to składnik klejów używanych do produkcji mebli. Benzen, amoniak, toluen i aceton ulatniają się podczas palenia papierosów i pracy niektórych maszyn.
Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – lista roślin doniczkowych
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA prowadziła w 1989 roku badania nad wpływem roślin na jakość powietrza. Okazało się, że rośliny pobierają z powietrza szkodliwe dla człowieka związki – takie jak ołów, kadm, tlenek węgla, propan, arsen i wiele innych. Wymienione związki są powszechnie używane jako składniki leków, klejów, barwników, detergentów i farb. Dlatego bardzo często są one obecne także w mieszkaniach. Eksperyment wskazał, że niektóre rośliny lepiej niż inne radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem.
20 gatunków roślin oczyszczających powietrze z toksyn
Oto lista roślin, które według ekspertów NASA oczyszczają powietrze z lotnych związków organicznych:
- aglaonema;
- aloes;
- anturium Andrego;
- areka;
- bluszcz pospolity;
- chamaedora wytworna;
- chryzantema wielokwiatowa;
- daktylowiec niski;
- dracena deremeńska;
- dracena wonna;
- epipremnum złociste;
- fikus Benjamina;
- filodendron czerwieniejący;
- gerbera Jamesona;
- liriope szfirkowata;
- palma bambusowa;
- palma biczowa;
- paprotka;
- skrzydłokwiat;
- zielistka Sternberga.
Udowodniono, że te gatunki mają korzystny wpływ na skład powietrza w mieszkaniu. Warto je postawić w pomieszczeniu, gdy mieszkasz w niezbyt zanieczyszczonym rejonie lub wtedy, gdy twoja okolica boryka się z problemem smogu i wyposażyłeś się w oczyszczacz powietrza.
Zielone filtry skutecznie pomogą ci poprawić jakość powietrza w twoim domu. Warto przy tym zauważyć, że im więcej roślin, tym lepiej. Oznacza to, że postawienie tylko jednej doniczki z paprotką nie pomoże oczyścić powietrza w dużym salonie. W tym przypadku najlepiej jest otoczyć się zielenią, która zapewni nawilżenie i oczyszczenie powietrza.
Które rośliny oczyszczające powietrze są łatwe w uprawie?
Nefrolepis, czyli po prostu doskonale znana wszystkim paprotka, to jeden z gatunków roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Nie wymaga dużego pojemnika ani bardzo słonecznego miejsca. W uprawie najważniejsze jest regularne podlewanie. Rośliny filtrujące powietrze z rodziny paprotkowatych zapewniają także intensywną jonizację ujemną.
Epipremnum złociste to efektowne pnącze o dekoracyjnych, wielobarwnych liściach. Jest to kolejna łatwa w uprawie roślina, która poprawia jakość powietrza. Dobrze rośnie w rozproszonym świetle i lubi umiarkowaną wilgotność powietrza.
Dracena także toleruje suche otoczenie, jednak latem przesuszenie jej bryły korzeniowej może powodować zasychanie końcówek liści.
Gatunki doniczkowe odporne na suszę – palmy, sansewieria i zielistka
Palmy i sansewierie to rośliny filtrujące powietrze, które nie mają dużych wymagań. Mogą rosnąć w półcieniu, nie szkodzi im susza i wystarczy je podlewać od czasu do czasu. Są to idealne gatunki do uprawy w pomieszczeniach, gdyż dobrze znoszą suche i ciepłe powietrze w ogrzewanych mieszkaniach. Zielistka nadaje się dla początkujących fanów zieleni.
Mało kłopotliwe rośliny oczyszczające powietrze możesz ustawić na parapecie o wystawie wschodniej lub zachodniej i podlewać 2–3 razy w tygodniu, aby pozbyć się z otoczenia lotnych związków chemicznych niekorzystnych dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Zielistki tolerują chwilowe przesuszenie podłoża, więc nic jej się nie stanie, gdy kiedyś zapomnisz o nawadnianiu. Szybko się rozrastają i mają ciekawy pokrój.
Rośliny oczyszczające powietrze niebezpieczne dla dzieci i zwierząt
Niestety, część roślin wykazujących dobroczynne działanie na powietrze jest niezalecana, gdy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Gatunki takie jak bluszcz, filodendron i skrzydłokwiat oczyszczają powietrze, lecz w ich komórkach znajdują się niebezpieczne substancje. Liście bluszczu pospolitego zawierają saponiny, które wykazują właściwości podrażniające i są trujące dla dzieci, psów i kotów. Z kolei filodendrony wytwarzają substancje podrażniające śluzówkę. W przypadku kontaktu ze skórą lub jamą ustną bądź oczami mogą one wywołać reakcję uczuleniową. Skrzydłokwiat zawiera szczawian wapnia, który powoduje podrażnienie śluzówki, bóle brzucha i skurcze w klatce piersiowej.
Kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni – zielistka, bluszcz, aloes i skrzydłokwiat
Kwiaty doniczkowe w sypialni to element dekoracji. Mogą także wykazywać korzystny wpływ na zdrowy i spokojny sen. Rośliny oczyszczające powietrze do twojego pokoju mogą też dobroczynnie wpływać na proces zasypiania. Dlatego wybieraj zielistkę Sternberga, bluszcz, aloes zwyczajny i elegancki skrzydłokwiat do pokoju, w którym odpoczywasz i śpisz. Duże okazy tych roślin doskonale będą wyglądać postawione w większych donicach lub koszach na podłodze.
Mniejsze możesz postawić na parapecie, gdzie będą wyłapywać szkodliwe substancje zawarte w powietrzu. To także romantyczna dekoracja, która nie rzuca się w oczy.
Obecność roślin w naszym otoczeniu korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Możesz poprawić swoje warunki życia, gdy otoczysz się przyjemną dla oka zielenią. Postaw kwiaty w doniczkach na parapecie swojej sypialni i przekonaj się, że będą one nie tylko piękną ozdobą, ale też pomogą ci zadbać o siebie i najbliższych. Zadbaj o powietrze w pomieszczeniach z pomocą znanych roślin, które z łatwością możesz uprawiać w domu czy mieszkaniu!