Rośliny naczyniowe to zdecydowana większość znanych nam przedstawicieli flory. Dowiedz się, czym są i jaką mają budowę ich wiązki przewodzące.
Rośliny naczyniowe, czyli jakie?
Rośliny naczyniowe to takie organizmy roślinne, które wyposażone są w specjalną tkankę służącą do przewodzenia wody. Po pobraniu przez korzenie woda jest wtłaczana do góry i dostarczana jest do każdej komórki roślinnej. Gatunki należące do tych roślin charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem tkanek.
Jak wyglądają wiązki przewodzące roślin naczyniowych?
Grupa ta nie obejmuje mszaków, ponieważ ich tkanki są prościej zbudowane i nie pełnią tak zaawansowanych funkcji. Przykładami roślin naczyniowych występujących w Polsce są nagozalążkowe, okrytozalążkowe, paprocie, skrzypy i widlaki. Tkanki roślin dzieli się na tkanki twórcze, tzw. merystemy oraz tkanki stałe. Wiązki przewodzące są sitowo-naczyniowe i składają się z łyka i drewna. System tkanek przewodzących ciągnie się przez całą roślinę, od korzeni po liście.
Rośliny naczyniowe w opracowaniach naukowych to niezwykle liczna i bardzo zróżnicowana grupa. W systematyce obejmuje ona wszystkie rośliny żyjące na lądzie o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, które przewodzą wodę za pomocą specjalnych naczyń.