Rośliny na komary to tani i naturalny sposób na pozbycie się nieproszonych gości z domu i ogrodu. Należą do nich kwiaty doniczkowe i zioła. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co sadzić przy tarasie. Sprawdź, jakie rośliny warto zaprosić również do domu!
Trudno cieszyć się popołudniową kawą pitą w ogrodzie w towarzystwie natrętnych owadów. Perspektywa ciepłych letnich wieczorów przy grillu i kąsających komarów wydaje się jeszcze gorsza! Jest jednak na to łatwy sposób – rośliny na komary. Wydzielają one intensywny zapach, który dla ludzi jest zwykle przyjemny, ale nie tolerują go same insekty. Uprawianie takich roślin ma też wiele dodatkowych zalet. Przede wszystkim nie mają one wpływu na zdrowie domowników, w przeciwieństwie do środków chemicznych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt dekoracyjny. Jeśli jesteś miłośnikiem natury, poniżej przedstawionych roślin nie może zabraknąć w twoim ogrodzie!
Lawenda – piękny zapach dla ludzi, nieznośny dla komarów
Najlepszy sposób na komary? Lawenda wąskolistna! To sprawdzony wybór zarówno dla posiadaczy domów z ogrodem, jak i mieszkań. Jest łatwo dostępna i tania. Możesz zasadzić ją w gruncie, gdzie przyciągnie pożyteczne pszczoły. Możesz postawić ją również w mieszkaniu. Suszone liście, łodygi i główki rośliny warto umieścić w bawełnianym woreczku i zawiesić w szafie. Zapach odstraszy mole i zapewni świeżość twoim ubraniom. Kwitnącą lawendę możesz ściąć, uformować bukiet i zawiesić przy oknie lub w ogrodowej altanie.
Komarzyca skutecznie odstrasza komary
Kolejny bardzo skuteczny sposób na komary to komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty. Już sama potoczna nazwa rośliny świadczy o tym, że świetnie radzi sobie z odpędzaniem skrzydlatych nieprzyjaciół. Komarzyca jest też łatwa w uprawie. Preferuje słoneczne stanowisko i regularne podlewanie. Ta roślina to wyjątkowa ozdoba zewnętrznych parapetów. Ma charakterystyczne zielone liście z białymi brzegami i długie pędy, dzięki którym przepięknie prezentuje się w wiszących kwietnikach.
Kocimiętka Faassena – przyjaciółka kotów, wróg komarów
O tym, że kocimiętka przyciąga koty, wie każdy miłośnik tych futrzaków. Jej zapach wprawia czworonogi w stan ekscytacji i pobudza je do zabawy. Co ciekawe, kocimiętka zniechęca komary – dlatego warto mieć ją w ogrodzie. Ta bylina ta tworzy gęste kępy, dorastające do około 100 cm wysokości. Ma piękne fioletowe kwiaty, dlatego z daleka może przypominać lawendę. Kwitnie przez całe lato, wymaga jedynie słonecznego stanowiska i podlewania w czasie suszy.
Pelargonia pachnąca przeciw komarom, muchom i meszkom
Pelargonia pachnąca, znana również jako geranium lub anginka, to niezwykle ciekawa roślina. Ma piękny cytrynowy zapach, którego nie znoszą insekty. Imponujące są również jej właściwości lecznicze – działa przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Możesz uprawiać ją zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie. Jeśli umożliwisz angince przejście zimowego spoczynku, roślina najprawdopodobniej zakwitnie.
Bodziszek korzeniasty – kwiat, którego komary nie lubią!
Zastanawiasz się, co posadzić w ogrodzie, aby odstraszyć komary? Odpowiedzią jest bodziszek korzeniasty, czyli Geranium macrorrhizum. Najlepsze będzie dla niego stanowisko półcieniste lub słoneczne. Bodziszek nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Jest to wytrzymała, odporna na suszę roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ma dekoracyjne liście i piękne, fioletowe lub różowe kwiaty, utrzymujące się na pędach przez całe lato!
Aksamitkę warto posadzić obok tarasu i na balkonie
Komary w ogrodzie to uciążliwy problem. Zamiast walczyć z nimi za pomocą środków chemicznych, lepiej zasadzić rośliny kwitnące o właściwościach odstraszających. Jedną z nich jest jednoroczna aksamitka, która nadaje się do uprawy balkonowej i gruntowej. Niestety, jej zapach odpędza nie tylko owady, ale również ludzi – dlatego zwana jest również śmierdziuszkiem.
Jak wygląda ta roślina? Niektóre gatunki wytwarzają okazałe kwiaty, inne charakteryzują się delikatniejszym pokrojem (na przykład aksamitka wąskolistna). Występuje w wielu kolorach – od żółci po czerwienie.
Bazylia, mięta i inne zioła odstraszające komary
Rośliny na komary i muchy to również popularne zioła. Należą do nich:
- bazylia;
- mięta pieprzowa;
- koper włoski;
- rozmaryn;
- melisa.
Dlaczego warto je uprawiać? Przede wszystkim dlatego, że są to rośliny przyprawowe. Bazylię i rozmaryn możesz dodawać do posiłków. Mięta i melisa świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów i zimnych napojów. Z ziół możesz przygotowywać aromatyczne napary. Uprawiane w ogrodzie czy na balkonie skutecznie odpędzają insekty. Będą zawsze pod ręką, kiedy zechcesz dodać je do posiłku.
Inne rośliny odstraszające komary i muchy
Jakie jeszcze rośliny zaprosić do ogrodu, aby pozbyć się niechcianych latających gości? Oto one:
- surmia – wyjątkowe drzewo o białych kwiatach;
- trawa cytrynowa – to roślina, która w ogrodzie prezentuje się naprawdę efektownie;
- mirt – ulubiony krzew florystów;
- pysznogłówka ogrodowa – ciekawa bylina kwitnąca.
Rośliny na komary – czy warto je uprawiać?
Pewnie zastanawiasz się, czy zioła i kwiaty odstraszające komary i meszki są wystarczająco skuteczne.
Musisz pamiętać, że posadzenie ich w ogrodzie lub na balkonie nie zawsze gwarantuje stuprocentową ochronę. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz. Jednak im więcej takich roślin posadzisz, tym przyjemniejszy będzie twój wypoczynek w ogrodzie. Możesz dokładnie zaplanować aranżację rabat i skalniaków i uwzględnić kilka roślin i ziół, za którymi komary nie przepadają.
Olejki eteryczne na uciążliwe insekty
Jeśli nie masz czasu lub przestrzeni na uprawę i pielęgnację roślin, możesz samodzielnie przygotować naturalny spray przeciw owadom. Potrzebne będą ci olejki eteryczne odstraszające komary – na przykład z mięty, lawendy czy kocimiętki – czysta woda i butelka z atomizerem. Wymieszaj kilkadziesiąt kropli olejku z wodą i przelej do pojemnika. Tak przygotowaną mgiełką pryskaj ciało, zanim wyjdziesz na balkon czy do ogrodu. Spray przyda ci się również podczas spacerów po lesie – odstraszy komary i kleszcze.
Jak widzisz, roślin na muchy i komary jest całkiem sporo. To sprawia, że możesz wybrać takie kwiaty i zioła, które najlepiej pasują do twojego ogrodu. Co istotne, większość z nich możesz także uprawiać w mieszkaniu. Ustawione na parapetach doniczki stworzą naturalną barierę i zniechęcą natarczywe owady.