Gazony do niedawna były widywane praktycznie wyłącznie w przestrzeni publicznej. Ozdabiały parki oraz place. Obecnie coraz częściej wybierane są przez ogrodników, którzy pracują nad własnym zielonym zakątkiem. W związku z tym często poszukiwane są rośliny do gazonów, które spełniają wymagania hobbistów. Właściciele domów zaczęli coraz łaskawszym okiem patrzeć na swoje przydomowe ogródki. Ich celem jest aranżacja własnej przestrzeni w taki sposób, aby odpowiadała ich indywidualnym potrzebom.
Zapamiętaj!
- W gazonach sadzi się najczęściej kwiaty i pnącza, ale także ozdobne krzewy i drzewa
- Jałowiec, lawenda, pelargonia i róża pomarszczona to najpopularniejsze rośliny do gazonów
- Muszą to być gatunki odporne na zmienne warunki klimatyczne – będą stały w tym samym miejscu aż do przesadzenia
- Z gazonów można zrobić podparcie skarpy, murek, lub dekoracyjną konstrukcję
Rośliny do gazonów – jakie rodzaje gazonów wyróżniamy?
Niewątpliwą zaletą gazonów jest to, że możesz dobrać taki kształt, który jest według ciebie najlepszy. Na rynku znajdują się zarówno rozwiązania standardowe w kształcie prostokąta lub koła, jak i te mniej oczywiste, np. półksiężyce. Dodatkowo możesz wybrać kolor pojemnika, który najlepiej będzie pasował do twojej aranżacji. Rośliny do gazonów powinny z nim współgrać. Dlaczego to rozwiązanie zyskuje na popularności? Ponieważ gazony to nie tylko donice, ale również materiał do budowy ogrodowego murku, który potrafi odgrodzić nas od ulicy.
Dlaczego warto wybrać gazony?
Betonowe gazony są standardem, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy ich wykonanych z innych materiałów. Przy pomocy gazonów z mocnego materiału jesteśmy w stanie skutecznie podtrzymać skarpę. Dzięki temu nie musisz przejmować się tym, że część ziemi się osunie, niszcząc jakiś kawałek twojego ogrodu. Mogą stanowić one również zabezpieczenie przed wodą, która w nadmiarze chciałaby się wedrzeć do twojej posesji. Specjalna konstrukcja gazonów umożliwia ustawianie ich jeden na drugim. Możesz stawiać je w grupach lub oddzielnie. Najczęściej umieszcza się je kaskadowo.
Rośliny do gazonów – przygotowanie przestrzeni oraz układanie gazonów
Zanim zdecydujesz się na obsadzenie gazonów, konieczne będzie przygotowanie konstrukcji. Pierwszym krokiem jest odpowiednie wykopanie podwalin pod murek. Jeżeli twój murek nie będzie przekraczał 100 cm, to wystarczy, że wkopiesz się na 15 cm w głąb ziemi.
Pierwszą warstwę gazonów musisz wkopać w ziemię, kolejne układa się na poprzedniej. Jeżeli chcesz przygotować konstrukcję wyższą niż 1 metr, będziesz musiał zrobić wylewkę z betonu o grubości 20 cm, która zapewni solidny fundament całej konstrukcji. Beton wylewamy na 80 cm warstwie zagęszczonego żwiru. W ten sposób powstanie piękne ogrodzenie.
Obsadzanie gazonów – aranżacja oraz sadzenie kwiatów w gazonach
Przed posadzeniem rośliny do gazonu musisz zapełnić go podłożem, najpierw jednak 1/3 wysokości wysyp keramzytem lub gipsem, a następne 2/3 ziemią. Są to świetne pojemniki ogrodnicze, które mają za zadanie przez cały rok stać na zewnątrz, opierając się wszystkim warunkom atmosferycznym.
Pamiętaj, że w związku z tym, że jest to donica stała, nie możesz schować swoich upraw w bezpieczne miejsce w czasie ekstremalnej pogody. Raz posadzone rośliny będą częścią gazonu do czasu, aż nie zdecydujesz się ich przesadzić. W związku z tym najlepiej wybrać rośliny trwałe oraz wieloletnie.
Mocarne rośliny
Najbardziej odporne na mrozy, wiatry, choroby i suszę rośliny to te, które pochodzą z surowych stref klimatycznych. W mrozoodporności przoduje m.in. malina arktyczna, złocień arktyczny, kosaciec syberyjski, śnieguliczka biała i pięciornik krzewiasty. Zmienne i skrajne temperatury – również wysokie – zniesie barwinek i jaśminowiec wodny. Natomiast w obliczu deszczów i wiatrów silna okazuje się magnolia, heliotrop (choć to roślina jednoroczna), lantana, pelargonia i aksamitka.
Co posadzić w gazonach?
Gazony sprawdzają się świetnie jako doniczka na różnego rodzaju pnącza oraz krzewy. W związku z tym możesz zasadzić tam jałowiec. Jako roślina iglasta, zimozielona oraz odporna na susze sprawdza się przy tworzeniu zielonego muru, który dodatkowo odgrodzi cię od ulicy oraz hałasu. Skutecznie powstrzyma też niechciane spojrzenia. Jeżeli preferujesz delikatniejsze kwiaty, możesz zasadzić lawendę. Mając murek z gazonów na wysokości jednego metra, lawenda będzie bardzo ładnie się prezentować, a dodatkowo będzie na dobrej wysokości do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych.
Konstrukcje z gazonów obecnie nie są jeszcze bardzo popularne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy zakładać, że za kilka lat będzie to rozwiązanie znacznie częściej spotykane. Betonowe donice nadają się do tworzenia murków oporowych oraz małej architektury. Gazony w ogrodzie odkrywają przed ogrodnikiem wiele możliwości. W zależności od tego, na jakiej wystawie znajdą się pojemniki, takie gatunki trzeba dobrać. Mogą to być zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie. Ważne jednak, aby były odporne na warunki atmosferyczne, ponieważ nie będzie możliwości schowania ich w bezpieczne miejsce.
Najczęściej zadawane pytania
Czym wypełnić gazony?
Gdy ułożysz pierwszy rząd gazonów, wypełnij je w 1/3 keramzytem lub gryzem, a resztę objętości wypełnij ziemią. Ziemia powinna odpowiadać potrzebom roślin, które zamierzasz sadzić w gazonach.
Jak ustawić gazony na skarpie?
Gazony powinny przylegać do skarpy, podążając za jej nachyleniem – pierwszy rząd u podnóża, drugi nieco głębiej, i tak dalej. Ustawiaj gazony tak, jakbyś budował mur z cegieł, czyli każdy wyższy opieraj na dwóch niższych. Tak stworzysz stabilną konstrukcję.
Ile kosztują gazony?
Zależnie od rozmiaru i kształtu, gazony mogą kosztować od 10 zł do nawet 55 zł za sztukę. To jednak niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę ich trwałość i szerokie zastosowanie.
Jakie rośliny do gazonów betonowych?
W betonowych gazonach dobrze czują się rośliny, które wytrzymują skrajne temperatury i suszę. To np. jałowiec, juka, wilczomlecz, lawenda, pelargonia, szałwia i pięciornik. Beton niestety mocno się nagrzewa na słońcu, czego mogą nie wytrzymać korzenie delikatniejszych roślin. Można temu częściowo zaradzić, wyściełając go styropianem przed nasypaniem ziemi.
Czy gazony to mur oporowy?
Jak najbardziej można ułożyć z gazonów mur oporowy, umacniający skarpę lub nasyp. Sadząc w nich rośliny, upiększysz ogrodzenie, nawet jeśli będzie zrobione z nieatrakcyjnego betonu.