Miejsca zacienione są zwykle dość kłopotliwe. Większość popularnych roślin ogrodowych do rozwoju potrzebuje światła słonecznego. Sprawdź, które rośliny cieniolubne nadają się do uprawy w twoim ogrodzie.
W ogrodach i na balkonach znajdują się miejsca, które przez większą część dnia są w cieniu. Dostęp światła może być ograniczony przez koronę drzew, płot lub budynek. W każdym przypadku redukcja nasłonecznienia jest istotnym czynnikiem wpływającym na dobór gatunków. Prezentujemy rośliny cieniolubne, które doskonale radzą sobie na zacienionym stanowisku.
Gatunki o ozdobnych liściach i kwiatach do półcienia
Liczne gatunki roślin cieniolubnych nadają się do sadzenia w cienistych miejscach. Zazwyczaj lubią wilgotne i żyzne podłoże. Z uwagi na ograniczony dostęp światła powierzchnia ziemi nie wysycha szybko, dlatego takich grządek nie trzeba podlewać często. Do cieniolubnych roślin, które warto posadzić wzdłuż płotu lub przy ścianie budynku, należy funkia. W korzystnych warunkach wytwarzają delikatne i efektowne kwiatostany na długich pędach.
Zimozielone rośliny do nasadzeń w cieniu
Ozdobne z liści odmiany bluszczu pospolitego dobrze radzą sobie w półcieniu, w lekko kwaśnej glebie. Może rosnąć pionowo do góry, jeśli ma odpowiednią podporę. Latem pojawiają się na nim kremowe kwiaty, które wabią pszczoły. Potem przekształcają się w niewielkie niebieskoczarne owoce ułożone w kuliste owocostany. Są one trujące dla człowieka, natomiast chętnie zjadają je ptaki.
Rośliny cieniolubne – kwiaty na rabaty
W cieniu mogą rosnąć też niektóre kwitnące rośliny cieniolubne. Do ozdoby zacienionych miejsc doskonale nadaje się barwinek pospolity. Rabaty w półcieniu można obsadzić roślinami cebulowymi. Doskonale nadają się pod korony drzew liściastych, gdzie przedostaje się niewiele promieni słonecznych.
Wśród typowych roślin do cienia znajduje się też sporo innych gatunków. Bluszcz i bukszpan wiecznie zielony mają zimozielone liście i dobrze czują się w zacienionym ogrodzie. Ogrodnicy chętnie je stosują jako żywopłoty i niskie obrzeża rabat w półcienistych miejscach. Do nasadzeń naturalistycznych polecane są różne gatunki paproci, które upiększą cieniste zakątki ogrodu.
Rośliny cieniolubne do ogrodu – pnącza, które lubią cień
Gatunkami pnącymi roślin cieniolubnych najlepiej jest obsadzić ogrodzenie, bok altany lub tarasu. Już niewielka ilość światła wystarcza im do tego, aby mogły tworzyć gęste pędy z ciemnozielonymi liśćmi. Szybko rosnący kokornak, hortensja pnąca i winobluszcz to rośliny cieniolubne tolerujące nawet głęboki cień.
Jeśli w swoim ogrodzie masz miejsca z umiarkowanym dostępem światła słonecznego, wymienione w artykule gatunki mogą posłużyć ci za wskazówkę, jakich roślin użyć w nasadzeniach. Zagospodaruj zacienione miejsca na posesji okazami tolerującymi ograniczoną ilość światła.