Rogatek sztywny to roślina, którą cenią zarówno akwaryści, jak i osoby, które posiadają w ogrodzie oczka wodne. Pełnie wiele funkcji – nie tylko stanowi schronienie dla ryb, ale także natlenia wodę. To roślina pływająca i pozbawiona korzeni. Jej uprawa jest bardzo łatwa i polecana nawet początkującym akwarystów.
Rogatek sztywny – charakterystyka
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) jest uznawany zarówno za roślinę podwodną, jak i nawodną. Należy do rodziny rogatkowatych i występuje dziko na całej kuli ziemskiej. Można spotkać go w jeziorach i stawach skąd systematycznie wypiera inne gatunki roślin.
Ten gatunek wyróżnia się podłużnym pokrojem z długimi i rozgałęzionymi pędami. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są liście, które widlasto się rozgałęziają. Są bardzo sztywne i rosną w okółkach. Jego łodyga może osiągać nawet metr długości. Ważną cechą rogatka sztywnego jest brak korzeni. Zamiast nich można dostrzec nieco ryzoidy, czyli pędy, które nieco przypominają system korzeniowy.
Swoją nazwę rogatek sztywny zawdzięcza liściom, w których odkładają się duże ilości wapnia. Przez to są one wyjątkowo sztywne i kolczasto zakończone. Kwiaty nie są dobrze widoczne. Mają liczne pręciki i słupki, są pozbawione okwiatu i wyrastają w kątach liści. Owoce pojawiają się u zapylonych pod wodą kwiatów. Mają jajowaty kształt a w ich dolnej części znajdują się kolce albo guzki.
Rogatek sztywny – uprawa w oczku wodnym
Rogatek sztywny bardzo często wybierany jest przez osoby, które posiadają w ogrodach oczka wodne. Nie jest to gatunek, który wyróżnia się szczególną urodą. Ma jednak bardzo wiele pożytecznych cech. Przede wszystkim natlenia wodę i stanowi schronienie dla żyjących w niej organizmów – narybku oraz larw ważek.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że jest to gatunek dosyć inwazyjny, który wypiera inne rośliny wodne występujące w naszym klimacie. Rogatek może tworzyć na tafli zbiornika wodnego bardzo gęstą warstwę, która blokuje dostęp światła, a tym samym rozwój innych roślin.
A jak uprawiać go w oczku wodnym? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że gatunek ten nie wykształca typowych korzeni. Sadzenie sensu strictonie ma tutaj miejsca. W praktyce rogatka sztywnego wystarczy wrzucić do wody. Można również przytwierdzać go do dna kamieniami.
Stanowisko nie ma dla tej rośliny żadnego znaczenia. Rogatek będzie rozwijał się zarówno w zbiornikach, które są położone w cieniu, jak i tych bezpośrednio wy
Zimą rośliny tego gatunku opadają na dno zbiornika, gdzie mają lepsze warunki do przetrwania. Rogatek rozmnaża się wegetatywnie.
Rogatek sztywny w akwarystyce
Rogatek sztywny jest również rośliną akwariową. Jest chętnie wybierany przez początkujących akwarystów, ponieważ wyjątkowo łatwo się adaptuje i toleruje bardzo szeroki zakres temperatur. Odnajdzie się więc w akwarium o różnych biotypach.
Jak sadzić rogatka w domowym zbiorniku wodnym?
Sadzenie go w domowym zbiorniku jest tak samo proste, jak w przypadku oczek wodnych. Może być traktowany jako roślina pływająca – wówczas po prostu wkładamy do go wody. Istnieje również możliwość przytwierdzenia rogatka do gruntu na przykład za pomocą gumki recepturki. Wówczas najlepiej wygląda w tylnej części akwarium.
Jeżeli chcesz zastosować tę roślinę w swoim akwarium musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim rogatek sztywny jest rośliną ekspansywną, dlatego jest rozmnażanie się trzeba regularnie kontrolować. Zbyt duża ekspozycja na światło może prowadzić do brązowienia pędów i liści, co ma niekorzystne przełożenie na kwestie estetyczne całego akwarium lub krewetkarium,
Jakie funkcje rogatek sztywny pełni w akwarium?
Podobnie jak w przypadku oczek wodnych, także w akwarium rogatek. jest rośliną bardzo pożyteczną. Stanowi naturalny filtr powietrza. Wydzielane przez niego substancje niwelują również proces namnażania się glonów. Pochłania również szkodliwy dla środowiska wodnego amoniak i obniża stężenie tlenków azotu.
Ze względu na swoje rozłożyste pędy i liście stanowi doskonałe schronienie dla bardziej płochliwych gatunków ryb. Sprawdzi się również świetnie w zbiornikach zamieszkiwanych przez ryby labiryntowe. Będą one mogły w jego zaciszu budować swoje gniazda.
Rogatek sztywny – podsumowanie
Spośród dostępnych obecnie roślin wodnych rogatek sztywny jest jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych. Wpływ na to ma przede wszystkim jego duża odporność i banalna wręcz łatwość uprawy. Pozbawioną korzeni roślinę wystarczy po prostu wrzucić do oczka wodnego.
Chociaż jest ekspansywny i jego ilość trzeba kontrolować, to jednak w wodzie pełni bardzo ważne funkcje. Natlenia ją, niweluje szkodliwe związki, redukuje populację glonów i stanowi schronienie dla drobnych organizmów. Rogatek ma również zastosowanie w akwarystyce i hodowli krewetek. W naturze porasta zbiorniki stojącej wody.