Kwiaty, krzewy i drzewa bez wątpienia dodają uroku naszym ogrodom i infrastrukturze miejskiej. Bez zieleni i kolorowych kwiatostanów świat nie byłby tak piękny. Jednak rośliny zachwycają nie tylko walorami estetycznymi, ale również swoimi aromatami. Rezeda wonna jest rośliną charakteryzującą się niezwykle intensywnym, przyjemnym zapachem. Jest przykładem silnie pachnących kwiatów, które wykorzystywane są przy produkcji perfum. Czy uprawa rezedy wonnej jest skomplikowana? Jak dbać o roślinę, by raczyła nas nie tylko długo utrzymującym się zapachem, ale również długim kwitnieniem? Sprawdźmy to!
Rezeda wonna (Reseda odorata) – zapomniana pachnąca roślina
Rezeda wonna, choć zaliczana do roślin ozdobnych, nie należy do najbardziej zachwycających i okazałych roślin. Reseda odorata jest uprawiana na rabatach głównie ze względu na swój wyjątkowy zapach. Roślina jednoroczna tworzy zwarte kępki osiągające wysokość od 30 do 60 cm. Kwiaty rezedy wonnej są dość małe i niepozorne. Zbierają się w grona. Barwa płatków korony jest odcieniem bieli, żółci lub seledynu. Pręciki kwiatów mogą być pomarańczowe, czerwone lub czerwonobrązowe. Kwiaty wabią owady zapylające, a kwitnienie następuje w czerwcu i trwa aż do późnej jesieni (październik). Rezeda jest rośliną miododajną.
Odmiany rezedy wonnej
Rezeda wonna jest gatunkiem posiadającym kilka ciekawych odmian. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim rezedę:
- Grandiflora – charakteryzuje się długimi gronami kwiatowymi w kolorze czerwonym;
- Machet Riesen – zachwyca kwiatostanami o ogniście pomarańczowo-czerwonej barwie;
- Goliath – mniejsza odmiana rośliny o różowych kwiatach i czerwonych pylnikach;
- Machet Rubin – cechą charakterystyczną odmiany są miedziano-czerwone pylniki i ciemnozielone, nieco pofałdowane liście;
- Ameliorata – dorasta do 40 cm wysokości i wyróżnia się sporymi kwiatami;
- Compacta multiflora – jedna z niższych odmian (15-20 cm) o silnie rozgałęzionych pędach.
Rezeda wonna w ogrodzie – uprawa
Roślina ozdobna rezeda wonna ma niewielkie, lancetowate, zielone liście. W dolnej części pędu są one niepodzielne, natomiast w górnej – pierzastodzielne. Na szczytach pędów tworzą się dość niepozorne kwiatostany o wyjątkowym zapachu. Kwiaty są drobne, ale puszyste. Okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Rezeda doskonale sprawdza się w ogrodach wiejskich i romantycznych. Znajduje również zastosowanie na rabatach. Ze względu na przyjemną woń zazwyczaj wysiewana jest przy ławkach, wokół altan i pod oknami. Z powodzeniem można uprawiać ją na tarasach i balkonach w skrzynkach balkonowych.
Towarzystwo w ogrodzie
Rezeda źle znosi sąsiedztwo róż, dlatego należy zadbać o odpowiednie otoczenie. Dobrym towarzystwem dla rezedy jest:
- lewkonia letnia;
- złocień właściwy (margerytka);
- ostróżeczka ogrodowa;
- szałwia błyszcząca.
Roślina ozdobna o pięknej woni będzie doskonale prezentować się przy bylinach o wyrazistej barwie liści. W ogrodach naturalistycznych najczęściej sadzi się rezedę żółtą (Reseda luteola). Roślina używana jest również jako kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie.
Pożądane stanowisko i warunki dla kwiatów ogrodowych
Rezeda wonna naturalnie występuje tylko w Libii i Grecji, jednak może być uprawiana w innych zakątkach świata. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki hodowlane. Bardzo ważne jest właściwe podłoże. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przewiewna i lekko wapnowana. Roślina nie lubi kwaśnego środowiska, dlatego grunt musi posiadać wysokie pH. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ rezeda wonna do zdrowego wzrostu potrzebuje wilgotnego podłoża. Istotne jest także mocno słoneczne stanowisko. Warto zauważyć, że roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.
Pielęgnacja rezedy wonnej
Aby rezeda wonna odwdzięczyła się pięknym zapachem kwiatów i odpowiednim wzrostem, warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację rośliny. Bardzo ważne jest regularne podlewanie (szczególnie w okresie suszy) oraz nawożenie nawozami dla roślin kwitnących. W tym miejscu warto zauważyć, że roślina nie lubi świeżego obornika. W czasie kwitnienia należy usuwać przekwitnięte kwiatostany lub ścinać kwiaty do wazonu. Pozwoli to poprawić jej rozkrzewianie się oraz zwiększyć obfitość kwitnienia.
Jak uprawiać roślinę? Rozmnażanie i wysiew nasion
Rezeda wonna uprawiana jest zwykle z nasion, które powinno siać się wprost do gruntu w połowie kwietnia. Zbyt gęste siewki należy przerywać, pozostawiając rośliny w rozstawie maksymalnie 15 × 20 cm. Możliwe jest sianie rezedy już wczesną wiosną (w marcu), jednak nasiona należy umieścić wówczas w małych doniczkach. Następnie sadzonki wraz z bryłą korzeniową umieścić w miejscu stałym w maju. Roślina ozdobna zakwita już 8-10 tygodni od siewu. Ale roślina lepiej się rozkrzewiała, warto uszczykiwać wierzchołki pędów. Warto zapamiętać, że rezeda nie lubi być przesadzana i nie powinna być wysadzana co roku w tym samym miejscu.
Rezeda wonna jest ceniona głównie ze względu na swój piękny i intensywny zapach. Nie można jednak odmówić jej również walorów estetycznych. Choć kwiaty są małe i niepozorne, zachwycą miłośników minimalizmu. Nasiona rezedy można zebrać samodzielnie – zachowują zdolność kiełkowania przez nawet 4 lata.