Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to bardzo częste schorzenie roślin. Jeśli ogrodnictwo jest twoją pasją, koniecznie powinieneś dowiedzieć się, jak sobie radzić z tym powszechnym grzybem.
Piękny i zadbany ogród może być wspaniałym miejscem na odpoczynek i urządzenie przyjęcia dla znajomych lub rodziny. Z kolei uprawianie roślin może stać się twoją pasją i dostarczyć ci wiele satysfakcji. Jeśli interesujesz się ogrodnictwem i masz w swoim przydomowym ogródku różnorodne rośliny lub chcesz wzbogacić swoją kolekcję, powinieneś dowiedzieć się, jak sobie radzić z różnymi chorobami, które mogą dotknąć drzewa, krzewy i kwiaty. Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to grzyb, który potrzebuje do rozwoju dwóch żywicieli – sosny oraz porzeczki. Jak rozpoznać rdzę wejmutkowo-porzeczkową? Jak się jej pozbyć? Poznaj metody zwalczania tego schorzenia!
Czym jest rdza wejmutkowo-porzeczkowa?
Powstanie rdzy wejmutkowo-porzeczkowej może budzić obawy u ogrodników dbających o swoje rośliny. To dosyć powszechna choroba wywoływana przez Cronartium ribicola. Do pełnego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli, a konkretnie porzeczki i sosny wejmutki.
Objawy rdzy wejmutkowo-porzeczkowej
Jeśli dbasz o rośliny w swoim ogrodzie, z pewnością będziesz w stanie dostrzec niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Jeśli chodzi o omawiane schorzenie, pierwsze objawy mogą pojawić się już na początku lipca. Są one dosyć charakterystyczne. Na górze liści stopniowo pojawiają się brunatne lub lekko pomarańczowe plamy. Z kolei na spodzie liści pojawia się lekko rdzawy nalot. Zaatakowane liście zbyt wcześnie opadają, co z kolei przyczynia się do pogorszenia się ogólnego stanu rośliny. W przypadku sosny można dostrzec odbarwienia igieł i pędów. Niestety może prowadzić również do obumierania całego drzewa.
Zapobieganie i stosowanie środków ochrony roślin
Przede wszystkim sadząc rośliny, powinieneś zachować odpowiednią odległość, która pozwoli uniknąć nadmiernej wilgoci. Niestety to właśnie wilgoć i wysoka temperatura są czynnikami sprzyjającymi powstawaniu infekcji. Sosny nie powinny rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie porzeczki. Środkiem zapobiegawczym jest także przycinanie pędów i niedopuszczenie do nadmiernego zagęszczenia. Ważne jest również stosowanie odpowiednich nawozów i nawadniania. Jeśli porzeczka w twoim ogrodzie już boryka się z omawianym schorzeniem, musisz pamiętać o szybkim usuwaniu liści, które już opadły. Takie działanie zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Możesz sięgnąć również po specjalne środki ochrony roślin.
Metody zwalczania rdzy wejmutkowo-porzeczkowej
Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się rdzy wejmutkowo-porzeczkowej na roślinach w swoim ogrodzie, po pierwsze warto wdrożyć wskazane wyżej środki zapobiegawcze. Jeśli jednak choroba już się pojawiła, należy podjąć szybkie działanie. Opadłe liście wymagają szybkiego zebrania i zniszczenia. Z kolei w przypadku sosny, koniecznie jest usuwanie porażonych pędów. Następnie może się okazać konieczne zastosowanie specjalnych preparatów, które pomogą w zwalczeniu choroby. Warto jednak dobrać je odpowiednio do stopnia rozwoju schorzenia. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dotyczy to także roślin w ogrodzie. Właśnie dlatego dbaj o swoje drzewa i krzewy, regularnie je podcinaj i szybko zwalczaj wszelkie niepokojące objawy. Ogrodnictwo i pielęgnowanie swoich rośli z pewnością może być fantastyczną przygodą, która dostarczy ci satysfakcji i szczęścia.
Ogród to bardzo ważne miejsce, które może przynieść ci relaks po intensywnym dniu w pracy, być miejscem zabawy dla maluchów, a także przestrzenią, w której urządzisz świetne przyjęcie dla znajomych. To jednak nie wszystko. Ogród może być miejscem, w którym będziesz realizować swoją pasję, sadzić rośliny i obserwować jak rosną i owocują. Brzmi interesująco, prawda? Niestety sadzenie i pielęgnacja roślin wiąże się także z koniecznością radzenia sobie z niechcianymi schorzeniami, które mogą dotknąć drzewa, krzewy i kwiaty. Rdza wejmutkowo-porzeczkowa jest jednym z nich. Warto obserwować swoje rośliny i reagować na pojawiające się objawy.