Portulaka świetnie sprawdzi się w twoim ogrodzie, jeśli chcesz uprawiać barwne rośliny kwitnące, ale nie masz czasu na ich pielęgnację. Aby zdrowo rosła i obficie kwitła, powinieneś wiedzieć, gdzie ją posadzić. Dowiedz się więcej o stanowisku dla portulaki!
Portulaka (Portulaca) to rodzaj, w skład którego wchodzi ponad 100 gatunków roślin, rosnących dziko niemal na całym świecie, również w Polsce. Niektóre z nich cieszą się szczególną popularnością, ze względu na łatwość uprawy, ciekawy pokrój i barwne kwiaty. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj tajniki uprawy portulaki oraz jej zastosowanie w ogrodzie.
Portulaka – gatunki
W uprawie ogrodowej największą popularnością cieszy się portulaka wielokwiatowa i pospolita. Zastanawiasz się, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy wspomnianych gatunków portulaki.
Portulaka pospolita/warzywna
Portulaka pospolita (Portulaca oleracea) zwana jest również warzywną. Roślina jest jadalna, a ciekawy smak i bogactwo witamin czynią ją niebanalnym dodatkiem do potraw. Jeśli szukasz nowego okazu do swojego zielnika, portulaka warzywna świetnie się tutaj sprawdzi. Musisz jednak wiedzieć, że gatunek ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego często uznawany jest za chwast. Raz posadzonej portulaki pospolitej trudno pozbyć się z ogrodu. Z tego powodu najlepiej uprawiać ją w pojemniku. Cechą charakterystyczną tego gatunku są jajowate liście i niewielkie, żółte kwiaty.
Portulaka wielkokwiatowa
Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) to roślina jednoroczna, pochodząca z Ameryki Południowej. Jest ceniona przede wszystkim za piękne, wielobarwne kwiaty i nietypowo wyglądające, spiczaste liście wyrastające z czerwono-brązowej łodygi. Co ciekawe portulaka wielkokwiatowa zwana jest również: różą mchową, słoneczną i meksykańską, ponieważ jej kwiaty faktycznie przypominają róże. Portulaki mają jednak mniejsze wymagania. Najpopularniejsze odmiany w obrębie tego gatunku to:
- „Sundance”;
- „Calypso Mix”;
- „Margarita”;
- „Afternoon delight”;
- „Duet”.
Kwiaty portulaka – terminy kwitnienia
Portulaka rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, a kwiaty utrzymują się aż do jesieni. Portulaki kochają słońce, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego stanowiska dla tych kwiatów. Jeśli będą uprawiane w cieniu, kwitnienie będzie słabe, a kielichy kwiatów pozostaną zamknięte.
Portulaka – wymagania
Omawiany gatunek ma niewielkie wymagania. Kluczem do udanej uprawy jest znalezienie słonecznego, w miarę suchego stanowiska.
stanowisko | słoneczne |
podłoże | lekkie, dobrze przepuszczalne, lekko piaszczyste |
odczyn gleby | lekko kwaśny, obojętny, lekko zasadowy |
wytrzymałość | odporna |
Jak pielęgnować portulaki?
Rośliny te nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nawet jeśli zapomnisz je podlać lub nie zastosujesz nawozu, kwiaty z pewnością to przetrwają.
Podlewanie i nawożenie
Rośliny z gatunku portulaka nie lubią zalegania wody w obrębie korzeni. Z tego powodu należy podlewać je oszczędnie, ale regularnie. Staraj się podlewać kwiaty w godzinach porannych. Portulaka wielkokwiatowa ma niewielkie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W czasie kwitnienia co 2 tygodnie wystarczy nawozić ją małymi dawkami nawozów do roślin kwitnących. Portulakę pospolitą, przeznaczoną do spożycia, należy dokarmiać nawozami naturalnymi w podobnej częstotliwości.
Rozmnażanie
Portulakę rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Jeśli chcesz przygotować rozsadę, nasiona wysiej na przełomie marca i kwietnia. Sadzonki przenieś do gruntu, kiedy minie ryzyko przymrozków. Możesz też wysiać nasiona bezpośrednio do ziemi pod koniec kwietnia lub na początku maja.
Portulaka – choroby
Portulaka jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Pamiętaj jednak, że długotrwałe zaleganie wody w glebie może prowadzić do infekcji grzybiczych. Aby tego uniknąć, zastosuj drenaż.
Cena portulaki
Nasiona portulaki kosztują kilka złotych i dobrze się przyjmują. Są dostępne w kwiaciarniach internetowych i stacjonarnych oraz w większości marketów budowlanych.
Zastosowanie portulaki
Zastosowanie roślin z gatunku portulaka jest bardzo szerokie. Możesz posadzić je na rabacie lub skalniaku. Sprawdzą się również w donicach i wiszących kwietnikach.
Czy portulaka jest trująca?
Do spożycia przeznaczona jest wyłącznie portulaka warzywna. Jeśli nie masz pewności, że to właśnie ta roślina, lepiej zrezygnuj z dodawania jej do potraw. Można ją bowiem pomylić z podobnym wilczomleczem. Zarówno portulaka wielkokwiatowa, jak i pospolita są toksyczne dla zwierząt domowych.
Portulaka sprawdza się przede wszystkim na terenach suchych i słonecznych. Rośliny tego gatunku będą idealne dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację rabaty, a mimo to chcą wprowadzić trochę koloru do swojego ogrodu. Jeśli chcesz uprawiać jednoroczną portulakę wielkokwiatową przez dłuższy czas, musisz pamiętać o wysianiu nasion w odpowiednim czasie. Możesz też kupić gotową rozsadę.