Podbiał pospolity to roślina, która powszechnie występuje w polskim krajobrazie. Ma także swoje długie tradycje w medycynie ludowej. Jak rozpoznać podbiał pospolity oraz jakie właściwości zdrowotne posiada roślina? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
Podbiał pospolity łac. tussilago farfara to niewielka roślina, która zakwita na wiosnę. Jej charakterystyczne żółte kwiaty można zobaczyć w wielu miejscach w Polsce. Powszechność występowania sprawia, że bylina często traktowana jest jako chwast. Roślina posiada jednak niezwykłe właściwości lecznicze, które medycyna ludowa wykorzystuje już od wieków. Jak rozpoznać roślinę i jakie właściwości prozdrowotne posiada podbiał pospolity?
Tussilago Farfara – charakterystyka rośliny
Zanim poznamy właściwości podbiału, kilka słów na temat samej rośliny. Podbiał pospolity to wieloletnia bylina zaliczana do rodziny astrowatych. Roślina występuje na rozległych obszarach Europy, w znacznej części Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym o bardzo szerokim występowaniu. Roślina najczęściej porasta słoneczne i wilgotne miejsca. Podbiał dobrze radzi sobie także na stanowiskach kamiennych i gliniastych glebach. Roślinę często można spotkać na osuwiskach oraz na brzegach rzek.
Podbiał pospolity cechuje się długimi, zielonymi kłączami. Łodyga podbiału osiąga maksymalnie 30 cm i najczęściej przybiera kolor bladożółty lub zielony. Liść podbiału jest dość duży i posiada sercowaty kształt o postrzępionych krawędziach. Liście od spodu pokryte są meszkiem. Ciekawostką jest fakt, że liście pojawiają się dopiero pod koniec kwitnienia rośliny. Zawierają sobie wilgotny śluz oraz olejki eteryczne.
Kwiaty podbiału posiadają niewielkie rozmiary. Cechują się charakterystyczną koszyczkową budową oraz pięknym złoto-żółtym kolorem. W czasie nocy kwiaty zamykają swoje kielichy, a pod wpływem słońca pięknie rozkwitają. Podbiał pospolity zakwita już w marcu, jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Kwitnienie trwa zazwyczaj do końca maja. Kwiaty, podobnie jak liście, zawierają liczne związki flawonoidowe, kwas kawowy oraz olejki eteryczne. Obie części rośliny wykorzystywane są do celów leczniczych.
Podbiał pospolity – właściwości i zastosowanie
Zdrowotne właściwości podbiału były znane już przed wiekami. W starożytności roślina była wykorzystywana jako lek na kaszel i duszności. Zalecało się wówczas wdychanie dymu pochodzącego z palonych, suszonych liści podbiału. W średniowieczu odkryto znane i popularne również dziś połączenie – tymianek i podbiał, które łagodzą chrypkę i kaszel. Współcześnie podbiał pospolity wykorzystywany jest w produkcji leków oraz ziołolecznictwie. Na czym polega lecznicze działanie podbiału i jakie składniki zawiera roślina?
Jakie składniki odpowiadają za lecznicze działanie podbiału?
Za prozdrowotne działanie rośliny odpowiadają takie składniki, jak:
- flawonoidy
- karotenoidy
- garbniki
- kwasy fenolowe
- związki śluzowe i mineralne
- kwasy fenolowe
- olejek eteryczny
Dzięki ich obecności roślina wykazuje działanie:
- wykrztuśne
- przeciwbakteryjne
- przeciwzapalne
- przeciwskurczowe
- osłonowe
Aby cieszyć się leczniczymi właściwościami rośliny, trzeba pamiętać, aby zebrać ją w odpowiednim czasie. W celach zdrowotnych stosuje się najczęściej młode liście bez ogonka oraz koszyczki kwiatów. Rośliny najlepiej zebrać na początku wiosny. Po zebraniu trzeba je dobrze wyszyć, tak aby nie wdała się w nie wilgoć.
Na jakie schorzenia stosować podbiał pospolity?
Wskazaniem do stosowania podbiału pospolitego są przede wszystkim stany zapalne górnych dróg oddechowych. Roślina posiada również właściwości wykrztuśne, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w przypadku infekcji z kaszlem, którym towarzyszy zalegająca wydzielina. Podbiał pospolity posiada także działanie rozkurczające, dzięki czemu stosuje się go pomocniczo w leczeniu takich chorób jak zapalenie oskrzeli, rozedma płuc lub astma. Liście podbiału wykorzystywane są także do przygotowania kąpieli leczących schorzenia skórne oraz stany zapalne mięśni. Roślina polecana jest także karmiącym kobietom, które mają problem z pękającymi brodawkami.
Podbiał pospolity pomaga leczyć następujące schorzenia:
- zapalenie górnych dróg oddechowych
- kaszel
- zapalenie oskrzeli
- rozedma płuc
- astma
- stany zapalne mięśni
- leczenie schorzeń skórnych
- pękające brodawki
Podbiał pospolity – roślina niepospolita
Podbiał pospolity jest byliną z gatunku astrowatych. Charakterystyczne żółte kwiatki można zobaczyć w ogrodach i na łąkach od marca do końca maja. Roślina uważana jest za chwast. Równocześnie zdobyła uznanie w ziołolecznictwie i medynie. Podbiał pospolity pomaga leczyć stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel oraz astmę. Roślina stosowana jest także w leczeniu schorzeń skórnych i mięśni. Podbiał pospolity można stosować w formie tabletek, syropu, naparów lub okładów zewnętrznych lub leczniczych kąpieli.