Ćma bukszpanowa to wyjątkowo żarłoczny i trudny w zwalczaniu szkodnik, który atakuje wiele ogrodów w Polsce. Jeżeli posiadasz bukszpany istnieje szansa, że chociaż raz padły one ofiarą owadów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich pozbycie się i uratowanie roślin. Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową to tylko jedna z propozycji – przekonaj się, jak wyglądają inne metody walki z motylem.
Ćma bukszpanowa – charakterystyka szkodników
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest gatunkiem inwazyjnym, który pojawia się w Polsce już od kilku lat. Chociaż szkodnik żeruje głównie na bukszpanie (skąd jej nazwa), sprawiając problemy wielu ogrodnikom.
Ćma pochodzi z rejonów Azji. Gatunek trafił do Europy w wyniku importu roślin. Dorosłe ćmy bukszpanowe prezentują się raczej niepozornie. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi do ok. 4 cm; mają biały kolor z charakterystyczną ciemną obwódką. Najbardziej niebezpieczne dla roślin są jednak ich gąsienice. Poczwarki po wykluciu z jasnożółtych jaj, które samice składają w grupach po ok. 15-30 sztuk, mają ledwie 1 mm. Są zielone lub jasnobrązowe, z czarnymi pasami biegnącymi wzdłuż ciała. Przez ich ubarwienie ciężko jest je dostrzec na tle liści i pędów. Ćmy są aktywne od kwietnia aż do września, w którym potrafią zjeść znaczącą ilość rośliny i jej zaszkodzić.
Czy ćma bukszpanowa jest groźna?
Warto wiedzieć, że dorosłe ćmy bukszpanowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, jednak ich gąsienice potrafią wyrządzić ogromne szkody. Ponadto są dość trudne w wytępieniu. Szczególnie groźne dla roślin są starsze okazy, które potrafią pożreć pędy i liście w całości. Cydalima perspectalis żerują przede wszystkim na różnorodnych gatunkach bukszpanów. Krzewy są często obłożone grudami odchodów, które są przyklejone do przędzy. Żerowanie larw, szczególnie długotrwałe, prowadzi do powstawania gołożerów, czyli liści pozbawionych pędów, suchych i zamierających. Wpływa to na zdrowie rośliny oraz jej wygląd, a dodatkowo utrudnia pozbycie się szkodników.
Co jeszcze sprawia, że ćma bukszpanowa jest tak trudna w zwalczaniu? Przede wszystkim nie posiadają one w Europie zbyt wielu naturalnych wrogów. Największym zagrożeniem dla ćmy bukszpanowej jest szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia), który występuje wyłącznie na terenach Azji. Ponadto, jak wspomnieliśmy wcześniej, larwy ćmy bardzo trudno dostrzec, zarówno ze względu na kolory, podobne do barw liści bukszpanu, jak i fakt, że jaja ćmy są składane wewnątrz krzewu.
Chociaż same ćmy i ich gąsienice trudno dostrzec, ich dzieło zniszczenia jest nietrudne do przeoczenia. Jeżeli zauważysz, że krzewy u sąsiada zaczynają obumierać, możesz być pewien, że stoją za tym szkodniki, które w niedługim czasie zaczną zjadać także twoje rośliny. Szybkie rozpoznanie problemu i natychmiastowe działanie są natomiast kluczowe dla ratowania bukszpanu i pozbycia się tych żarłocznych owadów.
Jak zwalczać ćmę bukszpanową?
Zwalczanie larw ćmy bukszpanowej nie należy do łatwych zadań. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, chemicznych i mechanicznych, które pomogą pozbyć się szkodnika z naszego ogrodu. Zapoznaj się z poniższymi propozycjami!
Pułapka feromonowa na gąsienice ćmy bukszpanowej
Jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest zastosowanie tzw. pułapki feromonowej, z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zwabia ona męskie osobniki motyli, które giną, a to sprawia, że nie dochodzi do zapłodnienia. Do wykonania pułapki należy przygotować pojemnik lejkowy i wkład z dyspenserem feromonowym CDP. Napełniamy go wodą i płynem do mycia naczyń. Następnie umieszczamy w nim dyspenser i wieszamy nad krzewem, na wysokości ok. 2 m. Zarówno konstrukcja pułapki, jak i dodatek płynu do mycia naczyń uniemożliwiają motylom wydostanie się na powierzchnię.
Rozmieszczanie pułapek należy rozpocząć w marcu; ostatni powinien zostać zawieszony późnią jesienią. Wkłady wymieniamy co 5 tygodni; należy pamiętać o opróżnianiu pojemników z osobników, które się do nich dostały.
Oprysk z wrotyczu
Innym sposobem na pozbycie się szkodników, jakim są gąsienice ćmy bukszpanowej, są opryski z gnojówki z wrotyczu. Należy przygotować 1 kg liści rośliny i 10 l wody. Rozdrobiony wrotycz zalewamy, a następnie odstawiamy na 2-4 tygodnie. W tym czasie gnojówka będzie fermentować. Kiedy zauważymy, że wywar przestał się pienić, możemy przelać go do pojemnika ze spryskiwaczem. Opryski wykonujemy regularnie, od wczesnej wiosny.
Oprysk z szarego mydła
Niektórzy wykorzystują mieszankę ciepłej wody i szarego mydła, w celu pozbycia się ćmy bukszpanowej. Należy przygotować ok. 75 g startego na tarce mydła oraz 5 litrów wody. Warto pamiętać, że taki oprysk sprawdzi się tylko w przypadku gąsienic ćmy, ale również mszyc czy przędziorków. Jeżeli zatem borykasz się z atakiem kilku rodzajów szkodników, koniecznie wypróbuj sposób z opryskiem z szarego mydła!
Oprysk biologiczny
Jednym ze skutecznych sposobów walki ze szkodnikiem Cydalima perspectalis jest stosowanie oprysków biologicznych. Zawierają one w składzie specjalne bakterie, które działają po ok. 72 godzinach od oprysku. Ich dużą zaletą jest bezpieczeństwo dla innych zwierząt, ludzi oraz roślin.
Preparaty chemiczne na zwalczenie ćmy bukszpanowej
Dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie preparatów zwalczających ćmę, polecamy chemiczne środki, możliwe do zakupu w sklepach ogrodniczych. Należą do nich produkty zawierające takie substancje czynne jak acetamiprid albo lambda-cyhalotryna. Opryski należy wykonywać na początku wiosny, najlepiej w marcu lub kwietniu.
Ręczne usuwanie larw ćmy i oprysk wodą
Ręczne usuwanie larw ćmy bukszpanowej to sposób, który można traktować jako dodatek do innych metod pozbywania się szkodników. Niestety, jest on również dość czasochłonny. Krzewy bukszpanu należy dokładnie przeglądać, szczególnie w ich głębi to tam najczęściej znajdują się jaja. Po ich dostrzeżeniu należy oberwać cały liść i zmiażdżyć jaja. Jeżeli jest ich niewiele, można spróbować strząsnąć je z krzewu. Jesienią warto ponownie przejrzeć krzaki, aby upewnić się, że nie ma na nich kokonów są niewielkie i znajdują się pomiędzy dwoma liśćmi – ćmy zimują w takim stanie, a następnie na wiosnę wykluwają się i rozmnażają.
Dobrym sposobem na pozbycie larw jest także spryskiwanie krzewów silnym strumieniem wody. Można robić to podczas regularnego podlewania, raz w tygodniu; najlepiej podłączyć wąskodyszny pistolet, który skutecznie zmyje larwy z liści. Po opadnięciu na ziemię zginą. Można także rozłożyć pod krzewami płachtę; po strząśnięciu gąsienic należy je zgarnąć i zniszczyć.
Przycinanie krzewu
Jednym ze sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej z ogrodu jest przycinanie pędów, na których znajdują się szkodniki. Ścięte gałęzie należy spalić, aby owady nie przedostały się na inne rośliny. Zazwyczaj żerują one w wewnętrznej części bukszpanu i tam właśnie należy rozpocząć ich poszukiwania.
Krzewy zazwyczaj odrastają i istnieje duża szansa, że liście odrosną latem albo w następnym roku. Jeżeli jednak roślina została znacznie zniszczona, jej regeneracja może potrwać kilka lat.
Usuwanie larw ćmy bukszpanowej – podsumowanie
Bukszpany stanowią piękną ozdobę wielu ogrodów. Dlatego kiedy atakują je szkodniki, a w szczególności tak żarłoczne jak Cydalima perspectalis, należy działać szybko! Jeżeli zauważysz obecność larw na roślinach, wypróbuj powyższe sposoby – z pewnością pomogą ci uratować twoje bukszpany przed ich całkowitym zniszczeniem.