Perlit ogrodniczy jest chętnie stosowany jako podłoże do uprawy roślin. Posiada szerokie zastosowanie dzięki swoim cennym właściwościom. Dowiedz się, jak powstaje oraz dlaczego warto go wykorzystać w swoim ogrodzie.
Perlit jest naturalną skałą pochodzenia wulkanicznego, która zostaje poddana obróbce. Powszechnie wykorzystuje się go w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w ogrodnictwie, budownictwie, a nawet przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Bywa używany jako podłoże do uprawy roślin lub może stanowić jedynie domieszkę do ziemi. Jego obecność pozytywnie wpływa na warunki powietrzne. Co więcej, skutecznie magazynuje wodę. Za jego popularnością przemawia również przystępna cena.
Czym jest perlit ogrodniczy?
Perlit ogrodniczy znany jest ludzkości od setek lat, ale jego niezwykłe właściwości zaczęto wykorzystywać na większą skalę dopiero od niedawna. Jest to nic innego, jak skała wulkaniczna, a dokładnie zastygnięte kawałki lawy, nazywane też szkłem wulkanicznym. Glinokrzemian wulkaniczny wydobywany jest w kopalniach za pomocą metody odkrywkowej. Po wydobyciu poddawany jest obróbce termicznej – najczęściej poprzez prażenie w bardzo wysokiej temperaturze osiągającej nawet 1000°c. Po obróbce cieplnej nazywany jest perlitem ekspandowanym. Dzięki temu, że ma lekką i porowatą strukturę stanowi idealne podłoże dla roślin.
Skład chemiczny perlitu
Perlit jest materiałem o strukturze gąbki. To minerał kwarcowy, który występuje w formie granulek o nieregularnej powierzchni. Przyjmuje biały lub szary kolor i ma pH ok 7.0. Charakteryzuje się niską gęstością.
Jaki jest jego skład chemiczny? W 70-75% składa się z SiO2, czyli krzemionki lub dwutlenku krzemu. Kolejne 12-15% to tlenek glinu, czyli nieorganiczny związek chemiczny. W skład chemiczny perlitu wchodzi także nadtlenek sodu oraz tlenek potasu w około 3-4%. Kolejne związki znajdują się w śladowych ilościach – jest to miedzy innymi tlenek wapnia nazywany też wapnem palonym, tlenek magnezu oraz tlenek żelaza. W około 3-5% składa się on z chemicznie związanej wody.
Perlit – właściwości
Perlit jest chętnie wykorzystywany w wielu różnych branżach ze względu na swoje optymalne właściwości. Między innymi jest to materiał obojętny chemicznie, co oznacza, że nie wchodzi w reakcję z żadnymi innymi substancjami. Jest hydroponiczny, więc doskonale magazynuje wodę, dzięki czemu ogranicza podlewanie, a jednocześnie zatrzymuje cenne składniki pokarmowe w podłożu. W dodatku świetnie napowietrza glebę, dzięki czemu tworzy dogodne warunki dla rozwoju roślin. To także materiał o wysokim stopniu sterylności, który poprawia warunki bytowe roślin.
Perlit z ziemią – proporcje
Dodatek perlitu do ziemi sprawia, że podłoże staje się lekkie i dobrze napowietrzone oraz się nie zbryla. Torf zapewnia wtedy odpowiednie pH i stałą wilgotność, co przekłada się bezpośrednio na jakość roślin. W jakich proporcjach jest stosowany jako drenaż? Należy go wymieszać z podłożem w taki sposób, aby ilość perlitu wynosiła około 10-30 %. W takiej sytuacji na 3 litry ziemi stosuje się 1 litr perlitu. Warto pamiętać, że wraz z upływem miesięcy perlit zaczyna chłonąć więcej wody, dlatego nie sprawdzi się w przypadku roślin wolno rosnących.
Perlit idealne podłoże
Zastosowanie perlitu w ogrodnictwie jest naprawdę szerokie. Dzięki właściwościom magazynowania wody jest on chętnie stosowany jako domieszka do gleby. Sprawia, że rośliny wolniej ulegają wysuszeniu oraz mają łatwiejszy dostęp do wody. Uważa się, że chłonie on wodę nawet do 80% swojej wagi, dzięki czemu kwiaty mogą z niej korzystać w trakcie okresów suszy. Stosowany jest także jako materiał napowietrzający oraz spulchniający podłoże. Jego dodatek sprawia, że do systemu korzeniowego roślin dostaje się więcej tlenu, co polepsza ich jakość i przyczynia się do szybszego i lepszego wzrostu.
Perlit, a uprawa roślin warzyw
Perlit jest powszechnie wykorzystywany jako podłoże jednorodne, między innymi w formie mat perlitowych. Wykorzystuje się wtedy jego drobne frakcje, pomiędzy 2,5 – 6 mm. To efektywne rozwiązanie do uprawy warzyw w szklarniach, na przykład pomidorów i ogórków. Maty z perlitu są nowoczesną alternatywą wełny mineralnej. Dzięki porowatej strukturze gąbki stwarzają doskonałe środowisko do wzrostu korzeni. To rozwiązanie, które uchodzi nie tylko za efektowne ale też ekologiczne.
Perlit i rośliny doniczkowe
Ze względu na swoją sterylność i strukturę, perlit jest chętnie stosowany do uprawy roślin doniczkowych. Sprawdzi się nawet w przypadku sukulentów i kaktusów, które najlepiej rosną w bardzo przepuszczalnym podłożu. Dzięki dużej porowatości, kruszywo to rozluźnia ziemię i zapewnia swobodny dostęp tlenu. Bywa też wykorzystywany do bezglebowej uprawy oraz rozmnażania wegetatywnego.
Cena perlitu
Perlit jest chętnie wybierany zarówno przez ogrodników amatorów, jak i profesjonalistów. Na jego popularność wpływ ma niska cena. Za 10 litrowe opakowanie perlitu trzeba zapłacić mniej niż 10 zł. Większe worki dostępne są w jeszcze przystępniejszej cenie.
Perlit jest chętnie stosowany w ogrodnictwie, ze względu na swoje właściwości, między innymi porowatość. Jest stosunkowo tani i sterylnie biologiczny oraz wolny od szkodników czy innych mikroorganizmów. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wypróbować go w swoim ogrodzie, z pewnością warto to zrobić!