Pełnik europejski (Trollius europaeus) to gatunek z rodziny jaskrowatych, który występuje powszechnie na terenie całego kontynentu. W Polsce bardziej znany jest pod nazwą zwyczajową róża kłodzka.
Chociaż pełnik europejski jest symbolem ziemi kłodzkiej to występuje w rozproszeniu na terenie całej Polski. Jest blisko spokrewniony z jaskrem. Jego największą ozdobą są piękne żółte kwiaty, które wydzielają delikatny i bardzo atrakcyjny zapach. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak uprawiać pełnika w swoim ogrodzie przydomowym lub na działce.
Pełnik europejski – charakterystyka
Pełnik europejski posiada nierozgałęzioną łodygę, która jest lekko łukowata i dorasta do 50 cm wysokości. Naprzemiennie wyrastają na niej głęboko wcięte i blaszkowate liście. Dolne wyrastają na długich ogonkach, te środkowe na nieco krótszych a te zlokalizowane najbliżej kwiatostanu są siedzące.
Największą ozdobą pełnika europejskiego jest jego kwiat, który z wyglądu nieco przypomina różę. Ma kulisty kształt. Jego płatki zaginają się do środka i nachodzą na siebie. W środku kwiatu znajdują się liczne słupki i pręciki.
Kwiaty pełnika zapylane są przez liczne gatunki owadów, w tym muchówki i chrząszcze. Żeby dostać się do pręcików, owady te muszą pokonać drogę pomiędzy płatkami, które nachodzą na siebie. W ten sposób zapylają kwiat.
Pełniki są z reguły odporne na choroby i niepodatne na ataki szkodników. Dobrze ukorzenione i rozwinięte rośliny można rozmnażać poprzez podział.
Pełnik europejski – uprawa i pielęgnacja
Wymagania pełnika
Pełnik europejski w naszym kraju objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Naturalnie rośnie na torfowiskach, dlatego najlepszym stanowiskiem dla niego będzie będzie to częściowo zacienione. Roślina tego gatunku lubi jasne przestrzenie, jednak nie powinna być wystawiana bezpośrednio na słońce. Unikaj także cienia, w którym będzie słabo kwitł.
Najlepszym podłożem dla pełnika europejskiego będzie próchniczna, żyzna i wilgotna gleba o kwaśnym odcieniu. Nie zaleca się natomiast sadzenia tych roślin w lekkim i piaszczystym gruncie.
Jak sadzić pełniki?
Pełnik europejski to roślina, którą można umieścić bezpośrednio w gruncie w okresie od października do listopada lub od kwietnia do maja. Przygotowane dla niego stanowisko zostać uprzednio dobrze przekopane i wzbogacone kompostem. Postaraj się dobrze przemyśleć jego wybór, ponieważ kwiaty te nie lubią przesadzania.
Pielęgnacja pełników
Pełniki lubią wodę, dlatego bardzo ważne jest ich regularne podlewanie. Szczególnie w przypadku młodych trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu. Dorosłe egzemplarze podlewamy wtedy, kiedy panuje utrzymująca się dłużej susza.
Rośliny tego gatunku należy regularnie odchwaszczać. Ważnym zabiegiem jest również ściółkowanie, które ma dwie funkcje: zapobiega parowaniu wody z gleby i ogranicza wzrost niechcianych chwastów.
Dla pełnika wybieraj nawozy o wysokiej zawartości fosforu i potasu. Roślinę możesz również zasilać granulowanym obornikiem.
Zastosowanie pełnika europejskiego w ogrodzie
Pełnik europejski świetnie wzbogaca ogrodowy krajobraz. W okresie kwitnienia wygląda doskonale na rabatach, które usytuowane są w zacienionych miejscach. Ponieważ jest to niska roślina, zazwyczaj sadzi się ją na stanowiskach frontowych, tak aby nie została przysłonięta przez wyższe kwiaty.
Trollius europaeus lubi towarzystwo wody, dlatego często sadzony jest w pobliżu sadzawek i w strefach brzegowych oczek wodnych. Warto umieszczać go w sąsiedztwie jego bliskiego kuzyna, pełnika alpejskiego, który prezentuje się wyjątkowo okazale na skalniakach.
Pełnik europejski jest rośliną, która w okresie kwitnienia wygląda naprawdę imponująco. Jego walory dekoracyjne świetnie korespondują ze stosunkowo niskimi wymaganiami. Jego kwiaty wydzielają przyjemny zapach, który jednak nie jest zbyt intensywny. Wszystko to sprawia, że omawiany gatunek świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów. Zdecydowanie jest bylina niedoceniana w naszym rodzimym środowisku ogrodniczym.