Tradescantia wyróżnia się spośród innych roślin ozdobnych ciekawymi wzorami na liściach. Pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, jednak z powodzeniem hodowana jest na całym świecie jako kwiat doniczkowy. Rośnie szybko o jest łatwa w uprawie, co tylko dodaje jej popularności. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o jej wyglądzie i potrzebach.
Zapamiętaj!
- Pasiatka zwisła, znana też jako tradescantia, to roślina zwisająca o ozdobnych liściach
- Jej liście mają srebrzyste pasy, a od spodu są bordowoczerwone
- Występuje w różnych odmianach kolorystycznych
- Lubi żyzne, lekko wilgotne podłoże z drenażem lub hydrożelem
- Idealna temperatura to 24 stopnie, a światło w pomieszczeniu powinno być rozproszone ️⛅
- W okresie wegetacyjnym wymaga cotygodniowego nawożenia i częstego zraszania liści
Pasiatka zwisła – opis rośliny
Pasiatka to roślina o zwisającym pokroju. Jej pędy dorastają nawet do 2 m. W warunkach domowych bardzo rzadko kwitnie, jednak rolę ozdobną w jej przypadku pełnią liście, które z wierzchu są zielone a od spodu bordowoczerwone. Przez każdy liść przebiegają srebrzyste pasy.
Pasiatka jest rośliną doniczkową dostępną w szerokiej gamie odmian. W ostatnich latach popularne są między innymi odmiany Purple Passion czy Pink Joy. Poszczególne kwiaty różnią się nie tylko nazwą, ale również pokrojem czy długością liści.
Pasiatka zwisła – uprawa i wymagania
Pasiatka zwisła najlepiej czuje się w podłożu, które jest żyzne i lekko wilgotne. Należy jednak unikać przelewania, dlatego na dnie ziemi możesz zastosować warstwę drenażu albo hydrożel. Po podlewaniu trzeba koniecznie wylać wodę, która zebrała się na podkładce.
Roślina lubi umiarkowanie ciepłe pomieszczenia, dlatego jej stanowisko powinno znajdować się w pokoju o temperaturze stałej około 24 stopni Celsjusza. Zimą ze względu na brak światła trzeba przenieść ją do chłodniejszych pokojów i zmniejszyć częstotliwość podlewania.
W sezonie wegetacyjnym pasiatka wymaga nawożenia przynajmniej raz w tygodniu. W tym czasie zaleca się również regularne zraszanie liści wodą. Nawożenia najlepiej zaprzestać w październiku, wtedy też roślinę przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia. Na wiosnę najstarsze pędy należy przyciąć. Dopiero potem przesadzamy ją na inne stanowisko. Rozmnażanie pasiatki jest bardzo proste. Przycięte liście w dobrych warunkach mogą się ukorzenić.
Trzykrotka – zastosowanie
Trzykrotka dobrze rośnie w rozproszonym świetle, dlatego warto stawiać ją na parapetach przy oknach wychodzących na północny zachód lub wschód. Przy zbyt małej ilości światła przyrost nowych zwisających pędów będzie zaburzony, a roślina straci piękny pokrój.
Pasiatka zwisła jest doskonała do ozdoby domowych pomieszczeń. Można z powodzeniem sadzić ją razem z wys Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować na raz kilka odmian. Sadzonki sa dostępne w większości sklepów ogrodniczych.