Palecznik chiński to niezwykły krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w naszym klimacie. Należy do rodziny krępieniowatych i naturalnie występuje w chińskich prowincjach Hupeh i Junnan (w górskich lasach liściastych), w Himalajach oraz w górnym biegu rzeki Jangcy. Jak sprawić, by pięknie rósł także w polskim ogrodzie? Sprawdź!
Palecznik chiński – charakterystyka
Palecznik chiński (Decaisnea fargesii) charakteryzuje się grubymi, prostymi i sztywnymi pędami. W naszym klimacie dorasta do 3 m wysokości – w naturalnym środowisku spotkać można okazy sięgające nawet 5 m. Jego system korzeniowy składa się z grubych, ale słabo rozgałęzionych korzeni. Liście palecznika są skrętoległe i składają się z około 25 niebieskawych listków. Ich długość wynosi od 80 do 100 cm. Jesienią przebarwiają się one na żółto lub pomarańczowo, po czym opadają. Największą ozdobą palecznika są palczaste owoce, które powstają z jego kwiatów.
Jakie wymagania ma palecznik chiński?
Palecznik chiński nie jest wymagającą rośliną.
- Najważniejsze jest to, aby zapewnić mu słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę.
- Podłoże może mieć odczyn kwaśny lub zasadowy.
- Na zimę warto go chronić od mroźnych wiatrów i przymrozków.
- Roślina nie wymaga też specjalnej pielęgnacji – wystarczy systematycznie usuwać jej martwe gałązki.
Rozmnażanie palecznika chińskiego
Palecznika chińskiego można rozmnażać poprzez:
- wysiew nasion (wiosną) – przed wysiewem nasiona muszą zostać poddane stratyfikacji w temperaturze około kilku stopni powyżej zera;
- posadzenie sadzonek pędowych (latem) lub korzeniowych (zimą) – szybszy i łatwiejszy sposób.
Jeśli zdecydujesz się na posadzenie palecznika chińskiego, pamiętaj, aby zapewnić mu podstawowe warunki do rozwoju. Odpowiednie stanowisko i podłoże sprawi, że roślina będzie pięknie kwitła.