Orlik pospolity to powszechny gatunek roślin z rodziny jaskrowatych. Jego wymagania pielęgnacyjne i uprawowe są niskie w porównaniu do efektu, jaki uzyskasz w ogrodzie. Jest krótkowieczny, żyje przeciętnie 4–5 lat. Co warto o nim wiedzieć?
Orlik pospolity to krótkowieczna bylina, której kwiatostan przypomina pazury orła. To oryginalna roślina ze względu na wygląd swoich płatków i liści. Zazwyczaj spotykana jest w kolorze intensywnego fioletu. W naturalny sposób odstrasza ślimaki z twojego podwórka. Chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat? Przeczytaj artykuł!
Charakterystyka
Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) naturalnie występuje w widnych lasach liściastych i niezbyt wilgotnych zaroślach. Jest objęty ochroną, więc jeśli go spotkasz, nie zabieraj go ze sobą. Na różnych kontynentach wytworzył prawie 120 odmian. Łatwo się rozsiewa i samoczynnie krzyżuje z innymi orlikami. Rzadko możesz spotkać takiego samego orlika jak jego pierwotny kwiat. Są dość wysokimi kwiatami, osiągają wysokość 80–100 cm, ale najczęściej dorastają do 80 cm wysokości.
Kwiaty
Orliki pospolite zakwitają w kwietniu i cieszą oko aż do lipca. Po tym czasie pozostawią po sobie ozdobne liście. Kwiaty mają nietypowy kształt. Można podzielić je na 2 części (okółki): 5 płatków zewnętrznych o spiczastym zakończeniu i 5 płatków wewnętrznych, które u podstawy są rurkowato wydłużone, u nasady rozkładają się w wygiętą ostrogę. Są okrągłe i mniejsze. Ze środka wystają długie i gęste pręciki z pylnikami oraz słupki. Mają dzwonkowaty kształt i zwisają w dół. Rozkwitają na długich i cienkich szypułkach, które wyrastają ze sztywnych pędów obrośniętymi liśćmi.
Kolory kwiatów
Najpopularniejsze kolory to: fioletowy, niebiesko-fioletowy, biało-niebieski, biało-bordowy, żółto-pomarańczowy lub różowo-fioletowy. Zmieszane odmiany mają bogatszą paletę kolorów i większe kwiatostany.
Niebezpieczne oblicze kolorowego kwiatu
Wszystkie rośliny z rodziny jaskrowatych są w pewnym stopniu trujące, Aquilegia vulgaris nie odstaje od tej reguły. Spożycie płatków kwiatu przez człowieka spowoduje nieprzyjemne dolegliwości: omdlenie, odurzenie, trudność w oddychaniu, biegunkę i zwężenie źrenic.
Odmiany orlika pospolitego
W Polsce uprawia się typową formę gatunku, najczęściej dwie odmiany: orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), orlik ogrodowy (Aquilegia hybrida). Na rynku dostępne są również gatunki takie jak:
- „Black barlow” – kwiaty rozłożyste, są koloru czarnego. Osiąga długość do 80 cm;
- „Nora barlow” – może pochwalić się dużymi, pełnymi kwiatami w kolorze różowo-białym;
- orlik błękitny – piękny, dwubarwny orlik w kolorze biało-niebieskim;
- orlik kanadyjski – jest dość niskim przedstawicielem tych roślin, osiąga do 30 cm wysokości. Jego kwiaty są dłuższe i węższe od klasycznego gatunku. Ma intensywnie czerwono-żółtą barwę
Uprawa
Najlepszym miejscem jest dla orlika pospolitego stanowisko półcieniste, gdzie intensywniej rośnie. Orliki mogą być również posadzone w słonecznej części ogrodu. Gleba powinna być wilgotna, zasobna, o odczynie obojętnym, bliżej zasadowego. Orliki są odporne na niskie temperatury panujące zimą, są mrozoodporne. Nie musisz się martwić, że nie ujrzysz go w najbliższym sezonie przez zmarznięcie.
Pielęgnacja
Pielęgnacja orlików pospolitych jest banalna, każdy może sobie z nią poradzić. Nie potrzebują zbyt dużej ilości wody, wręcz nie lubią przelewania ich korzeni. Podlewaj je w czasie suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta.
Nie potrzebują nawozu, świetnie rosną bez dodatkowej pomocy. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, wiosną zdecyduj się na nawóz wieloskładnikowy. Warto pozbywać się zbędnych traw i chwastów, by roślina w pełni prezentowała swoje piękno.
Odporność na choroby
Orliki nie są podatne na szkodniki. Sporadycznie może atakować je mszyca. Choroby, jakie mogą zaatakować te kwiaty to choroby przenoszone przez mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz plamistość liści.
Naturalny odstraszacz ślimaków
Jeśli na twoim podwórku zauważyłeś liczne skupiska ślimaków, idealnie sprawdzi się posadzenie orlika pospolitego. Jest on naturalnym odstraszaczem tych szkodników, ponieważ nie tolerują go tak samo jak czarnego bzu, szałwii, czy bielunia dziędzierzawego.
Rozmnażanie
Nie musisz ingerować w rozmnażanie orlików. To rośliny owadopylne, z pomocą owadów doskonale się rozmnażają i krzyżują. Jeśli chcesz zachować pierwotny kolor i kształt, rozmnażaj przez podział starej rośliny. Podział należy wykonać po przekwitnieniu (w sierpniu). Nasiona wysiane wiosną, zakiełkują w następnym sezonie kwiatowym. Pozwolenie im na samodzielne rozsadzanie się w ogrodzie będzie ciekawą niespodzianką. Orliki pospolite łatwo się krzyżują, przez co powstają różne kombinacje kolorystyczne roślin.
Wykorzystanie
Orliki w ogródkach lub rabatach nie są pierwszoplanowe. Dodają dzikości, naturalności i lekkości. Wspaniale prezentują się posadzone obok siebie różne odmiany tej rośliny. Dodatkowo na nowy sezon wiele z nich skrzyżuje się, co da oryginalny i niepowtarzalny wygląd.
Orliki widuje się już nie tylko w polu i ogrodzie. Często bywają ozdobną, doniczkową rośliną na balkonach i tarasach. Ludzie chętnie wykorzystują je jako kwiat cięty lub do stworzenia florystycznej ścianki.
W naturalnym środowisku orliki spotkasz na łąkach i w lasach. Są objęte ochroną, nie możesz ich niszczyć i zrywać. Jako roślina ozdobna z sadzonki jest łatwa w uprawie, dobrze radzi sobie osadzona w miejscu, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, np. na skalniaku. Orlik pospolity z pewnością będzie ciekawym dodatkiem do twojego ogrodu.