Ogórecznik lekarski nie należy do wymagających roślin. Jego uprawa jest dość łatwa, więc bez problemu sobie z nią poradzisz. Jak wygląda ta roślina, w jaki sposób ją siać i jakie ma zastosowania? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Ogórecznik lekarski pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Należy do rodziny ogórecznikowatych, a jego charakterystyczną cechą jest zapach. Jak można wywnioskować po nazwie, ogórecznik pachnie podobnie do ogórka. Występuje w formie zdziczałej (jako chwast) i uprawnej. Wyróżnia się także właściwościami leczniczymi, które koniecznie musisz poznać. Przeczytaj nasz tekst!
Ogórecznik – cechy charakterystyczne
Borago officinalis to roślina jednoroczna, która osiąga do 60 centymetrów wysokości. Znana jest przede wszystkim z tego, że wydziela odświeżający i przyjemny zapach ogórka. Jej łodyga jest rozgałęziona, wzniesiona i szorstko owłosiona. Ma duże, eliptyczne dolne liście, a górne – małe i podługowate. Kwiaty tej rośliny są duże i zwisające, w kolorze niebieskim i białym. Liczne nasiona ogórecznika dojrzewają stopniowo od czerwca do końca sierpnia. Należy też wspomnieć o tym, że jest to roślina owadopylna i miododajna, a jej kwiaty są jadalne i można je dodawać do potraw.
Ogórecznik lekarski – wymagania i stanowisko
Zainteresowała cię ta roślina? Poznaj jej wymagania i stanowisko. Borago Officinalis rośnie na każdym podłożu. Możesz go sadzić w glebie swojego ogrodu, w doniczkach, rabatach kwiatowych czy też w skrzyneczkach na balkonie lub tarasie. Najbardziej odpowiednia będzie gleba:
- umiarkowanie wilgotna;
- przepuszczalna;
- bogata w składniki pokarmowe.
Ogórecznik i jego stanowisko
Ta roślina jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, w tym przymrozki. Jednak warto poznać kilka wskazówek.
- Niezbędny do rozwoju tego zioła jest dostęp do wody.
- Ogórecznik powinien mieć także odpowiednio nasłonecznione stanowisko.
- Siejąc nasiona ogórecznika, warto rozłożyć je w odległości około 40 centymetrów od innych roślin. Borago Officinalis jest bowiem ekspansywny i konkuruje o składniki pokarmowe ze swoimi sąsiadami.
Ogórecznik lekarski – uprawa
Jak wygląda uprawa ogórecznika lekarskiego? Przedstawiamy kilka jej etapów.
- Wysiew należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia.
- Musisz pamiętać o zachowaniu dystansu od innych roślin (około 15 centymetrów), aby dojrzała sadzonka nie zajmowała potem dużej przestrzeni i nie kolidowała z pozostałymi okazami.
- Nasiona są podłużne i duże, dlatego warto je zasiać na głębokości około 2 centymetrów.
- Pierwsze listki rośliny zauważysz już po około 5-20 dniach od wysiewu.
Gdzie warto zasiać nasiona ogórecznika?
Rozwój ogórecznika zależy w dużej mierze od temperatury. Najlepsza to 18 stopni Celsjusza, chociaż zdarza się, że roślina kwitnie nawet jeszcze w listopadzie.
Warto dodać, że jeśli będzie ona rosła w pobliżu pomidorów lub ogórków, zwiększy plony owoców i uchroni je przed szkodnikami! Nie zapominaj jednak o podlewaniu! Jeśli posadzisz ogórecznika lekarskiego w doniczkach, dostarczaj mu wodę codziennie!
Ogórecznik – kiedy i w jaki sposób zbierać nasiona?
Zbiory tej rośliny to zwykle połowa lipca, jednak są możliwe w okresie od maja do aż listopada. Jak zbierać nasiona?
- Rozłóż gazety pod rośliną, a następnie potrząśnij nią. Dojrzałe nasiona opadną bezpośrednio na wyłożony materiał.
- Jeśli się tak nie stanie, będzie to oznaczało, że jest jeszcze za wcześnie na ich zbiór.
- Możesz także zdecydować się na ich ścięcie. Uważaj, aby w trakcie zbierania nasion nie dotknąć pszczoły, która może kryć się w roślinie.
- Po zbiorach wystarczy pozostawić nasiona do wysuszenia w zaciemnionym miejscu lub w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.
Ogórecznik lekarski – jakie ma zastosowanie?
Zastanawiasz się, co kryje w sobie Borago Officinalis? Ziele tej rośliny jest bardzo przydatne. Zawiera między innymi flawonoidy, kwasy organiczne, krzemionkę czy witaminę C. Jak można skorzystać z ich właściwości? Ta roślina:
- działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie;
- oczyszcza organizm z toksyn;
- wspomaga leczenie depresji;
- działa moczopędnie;
- zwalcza zapalenie nerek;
- poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
Z nasion ogórecznika lekarskiego pozyskuje się olej, który bogaty jest w kwasy omega. Działają one dobroczynnie, obniżając wysoki poziom cholesterolu.
Uprawa i pielęgnacja ogórecznika nie jest trudna. Dostęp do wody i nasłonecznione stanowisko to podstawowe warunki, które trzeba mu zapewnić. Wiesz już, w jaki sposób zasiać roślinę i będziesz umiał również ją zebrać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą ci także skorzystać z cennych właściwości, jakie kryje w sobie to ziele. Samo działanie prozdrowotne jest dobrym powodem, by zasiać Borago officinalis w swoim ogrodzie!