Jaki powinien być nowoczesny ogród? Minimalistyczny, a może rustykalny? Przede wszystkim taki, jaki sprawi ci największą przyjemność. W aranżacji współczesnego zieleńca warto postawić na małą architekturę, a zaliczają się do niej także nowoczesne skarpy w ogrodzie.
W ogrodzie powinno znaleźć się miejsce wypoczynkowe, trawnik, mały sad oraz kwiatowe rabaty. Jak pogodzić te wszystkie potrzeby na małej działce, a do tego utrzymanej w duchu nowoczesnym? Nic trudnego, choć projektowanie terenów zielonych wymaga znajomości zarówno roślin, jak i trendów. Nowoczesne skarpy w ogrodzie mogą być odpowiedzią na aranżacyjny minimalizm, pozostawiając tu także miejsce dla rustykalnego, acz niezwykle urokliwego bałaganu.
Nowoczesne skarpy w ogrodzie – czym się charakteryzują?
Współczesne aranżacje ogrodów związane z panującymi trendami, a te jak we wnętrzarstwie zmieniają się cyklicznie i są ze sobą poniekąd powiązane. Taras jest bowiem przedłużeniem salonu, zaś ogród tarasu, a zatem całość posesji, powinna mieć wspólny punkt zaczepienia. Proste i nowoczesne domy najlepiej prezentują się w otoczeniu eleganckich i prostych ogrodów, w których oprócz roślinności znaczenie ma ich staranna pielęgnacja i… architektura ogrodowa.
Nowoczesne skarpy w ogrodzie są właśnie delikatnymi wzniesieniami, które mogą przybierać geometryczne kształty, albo stanowić tematyczne tarasy, na których znajdzie się miejsce na kolorowe rabaty, jak i meble ogrodowe.
Jak zbudować nowoczesne skarpy w ogrodzie?
Zbocza w ogrodzie mogą występować naturalnie – wtedy nowoczesny charakter działce nadaje się poprzez odpowiednie zabezpieczenie zbocza murkiem oporowym i nasadzeniami lub budową tarasów. Wszystko zależne jest kąta nachylenia – im bardziej stromy stok, tym trudniej budować na nim tematyczne tarasy.
Nowoczesny ogród na skarpie, na której można wybudować tarasy, powinien składać się nie tylko z roślin, ale również żwiru i betonu. Wyznaczone ścieżki obsypane drobnymi kamyczkami wprowadzą harmonię i znacznie ułatwią pielęgnację. Murki oporowe, które utrzymują poszczególne rabaty w ryzach mogą natomiast zostać zbudowane zarówno z betonu ogrodowego, jak i z kamienia, w którym zatopione zostanie oświetlenie ogrodowe.
Strome skarpy – pomysł na nowoczesną aranżację
We współczesnych ogrodach kluczowy jest wybór roślin. Wielu architektów krajobrazu stawia na monochromatyczność, czyli na przykład tylko białe rośliny lub mieszankę dwóch kolorów, czyli bieli z różem lub fioletem. Taka propozycja świetnie sprawdzi się na stromej skarpie, na której ciężko zbudować małą i urokliwą architekturę ogrodową. Kluczowy będzie tu wybór roślin – zarówno drzew, jak i krzewów oraz bylin.
Jeśli chcesz postawić na monochromatyczność, dokładnie czytaj opisy roślin oraz zapoznaj się z okresem ich kwitnienia tak, aby cały rok było w nim kolorowo. Szukaj roślin takich jak:
- katalpy;
- rododendrony i pierisy;
- hortensje;
- kaliny;
- lawendy;
- rośliny cebulkowe, które kwitną od pierwszych dni wiosny aż do mrozów.
Jak zagospodarować zbocze, czyli nowoczesne skarpy w ogrodzie marzeń
Jeśli zastanawiasz się, jak obsadzić skarpę w nowoczesnym ogrodzie, zastanów się, jaki ma być ogólny charakter ogrodu. Projektowanie ogrodu wymaga znajomości roślin, a jeśli chcesz zrobić wszystko samodzielnie, koniecznie odwiedzaj regularnie sklep ogrodniczy, w którym na bieżąco sprzedawane są sezonowe i kwitnące rośliny.
Zagospodarowanie skarpy w nowoczesnym duchu jest tylko pozornie bardzo proste. Jeśli chcesz zachować geometryczny ład, każda z wybranych przez ciebie roślin musi być posadzona w odpowiednich odstępach.
W nowoczesnym ogrodzie istotną rolę grają drzewa na pniu, takie jak katalpy czy klony palmowe, ale też i drzewa owocowe, szczególnie te kolumnowe. Oprócz tego nie może zabraknąć długo kwitnących hortensji, które są ozdobą także zimą. Ogród ze skarpą wymaga także roślin zadarniajacych, jak:
- irga płożąca;
- jałowiec płożący;
- floks skrzydlasty;
- żagwin;
- modrzewnica;
- barwinek;
- dąbrówka;
- jasnota.
Klasyczne rośliny na skarpę można przełamać modnymi trawami ozdobnymi, które posiadają różne wielkości i cieszą swoimi wiechami od połowy lata do wczesnej wiosny. Aby skarpa prezentowała się efektowanie cały rok, warto wzbogacić ją o iglaki oraz rododendrony, które podobnie jak róże dostępne są w wielu kolorach.
Nowoczesne skarpy w ogrodzie – czy jest w nich miejsce na bałagan?
Im bardziej minimalistyczny ogród, tym więcej czasu należy poświęcić na jego pielęgnację. To przede wszystkim odpowiednie formowanie roślin, ciągłe przycinanie, jak i dbanie o nienaganną kondycję poszczególnych bylin. Choć walory wizualne z pewnością są ogromne, niestety tego typu ogrody znacznie bardziej narażone są na czynniki zewnętrzne, jak susza czy atak szkodników.
Aby się przed tym chronić, w ogrodzie warto postawić na nieco większy bałagan, nawiązujący nie tylko do stylu rustykalnego, ale i włoskiego.
Jeśli wokół domu rosną idealnie przycięte bukszpany w połączeniu z efektownymi miskantami, w donicach warto posadzić rośliny miododajne, które przyciągną zapylaczy. Podobnie jest w przypadku tej części ogrodu, gdzie znajdują się rośliny skalne. Projekt ogrodu powinien uwzględnić także taką roślinność, która jest niezbędna dla zachowania bioróżnorodności, dlatego warto modne trawy wzbogacić werbeną, szałwią, a także berberysem czy głogiem.
Jak zaaranżować donice przy nowoczesnych skarpach w ogrodzie?
Choć skarpa w ogrodzie stanowi naturalny skalniak, warto wzbogacić go o dodatkowy kolor w postaci jednorocznych kwiatów. Można sadzić je w donicach – zarówno glinianych, jak i betonowych, które świetnie wkomponują się w panujący na zieleńcu klimat. Donice na stałe, umieszczone w różnych częściach rabat, może zaprojektować architekt krajobrazu, uwzględniając nie tylko twoje preferencje i potrzeby roślin, ale również biorąc pod uwagę okres kwitnienia poszczególnych kwiatów, aby w twoim ogrodzie królowało życie.
Nowoczesne skarpy w ogrodzie są znakomitym sposobem na wprowadzenie do zieleńca harmonii. Podążając za trendami, nie można jednak zapominać o tym, że ogród jest także miejscem, w którym żyją nasi mali sojusznicy, dla których również powinno znaleźć się miejsce.