Istnieje kilka zasad dotyczących prawidłowego nawożenia zielonych roślin doniczkowych. Poznaj je i zastosuj, jeśli chcesz zapewnić swoim okazom obfitsze kwitnienie i zdrowy wzrost. Jaki skład nawozu do roślin doniczkowych jest najbardziej pożądany?
Rośliny uprawiane w doniczkach wykazują zapotrzebowanie na dodatkowe zasilenie ich dawkà składników odżywczych niezbędnych im do prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Inaczej jest w przypadku uprawy ogrodowej – choć tam również stosuje się nawozy, gleba jest znacznie bardziej zasobna w minerały i witaminy, które rośliny mogą swobodnie z niej pobierać. Sprawdź, jaki nawóz do roślin doniczkowych zastosować w domu.
Najlepszy skład nawozu do roślin doniczkowych
Najważniejsze składniki, których powinieneś oczekiwać w dobrej jakości nawozie, to:
- magnez;
- fosfor;
- potas;
- wapń;
- azot.
Każdy z nich odznacza się innymi właściwościami, wpływając dobroczynnie na konkretną część rośliny. Azot odpowiedzialny jest za wytwarzanie zielonej masy kwiatów, czyli wszystkiego, co znajduje się nad powierzchnią ziemi, w której rosną.
Potas ma z kolei duże znaczenie dla procesu kwitnienia. Dzięki niemu rośliny zyskują również większą odporność na suszę. System korzeniowy roślin doniczkowych skorzysta ze zbawiennego wpływu fosforu. Poza nimi do składników, które warto uwzględnić w nawożeniu, należą:
- żelazo;
- magnez;
- mangan;
- miedź.
Jak nawozić rośliny doniczkowe?
Zanim zaczniesz stosować nawóz do roślin doniczkowych, zadbaj o wysokiej jakości podłoże. Większość gatunków, które uprawiamy w domu, potrzebują ziemi próchniczej i dobrze przepuszczającej.
Jeśli decydujesz się na nawożenie, z preparatów mineralnych korzystaj z umiarem. Są one bardzo cenne dla większości gatunków, jednak ich nadmiar może zaszkodzić zamiast pomóc. Pewniejszym wyborem będą nawozy organiczne. W ich przypadku nie zachodzi ryzyko przekarmienia, a co więcej, ich skład można przygotować nawet samodzielnie!
Nawozy do roślin doniczkowych – rodzaje
Na rynku produktów ogrodniczych znajdziesz szereg preparatów przeznaczonych specjalnie do roślin uprawnych w mieszkaniach. Istnieją środki zalecane do roślin kwitnących, liściastych czy kwasolubnych. Wybierać możesz również spośród nawozów do storczyków, palm, paproci, sukulentów i innych gatunków, z których każdy ma określone potrzeby odżywcze.
Poszczególne produkty różnią się też formą. Do wyboru masz nawozy:
- płynne – aby je zaaplikować konieczne jest wcześniejsze rozcieńczenie w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta;
- granulowane – środki o przedłużonym działaniu, które miesza się z wierzchnią warstwą ziemi w donicy;
- sypkie – także wymagają rozpuszczenia, odznaczają się wyjątkową szybkością działania;
- pałeczki nawozowe – takie środki mogą zasilać roślinę nawet przez kilka miesięcy.
Nawozy organiczne – dlaczego warto?
Do wartościowych nawozów organizacji godnych uwagi zalicza się:
Ich działanie jest o wiele wolniejsze niż środków mineralnych, jednak stosując je, znacznie ogranicza ryzyko przewożenia roślin.
Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?
Ogólna zasada nawożenia głosi, że azotowe nawozy najlepiej aplikować wiosną, gdy rośliny potrzebują intensywnego wzrostu. Jesienią, pod koniec okresu wegetacyjnego ogranicz środki z jego zawartością.
Nawóz do roślin doniczkowych to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz wspomóc swoją domową uprawę w okresie wegetacyjnym. Jeśli dobierzesz właściwy środek, będziesz cieszyć się pięknym wzrostem roślin i ich kwitnieniem.