Pomidory to rośliny o wysokich wymaganiach pielęgnacyjnych, które potrzebują dostarczania im wielu składników odżywczych. Tylko dobór odpowiedniego nawozu sprawi, że uzyskamy wybarwione owoce o wyśmienitym smaku i dorodnym kształcie. Dowiedz się, jakie są rodzaje nawozów do pomidorów, które będą najodpowiedniejsze i jak je stosować, aby owoce (właśnie jako owoce pomidory są klasyfikowane naukowo) były duże i smaczne.
Nawóz do pomidorów – najważniejsze informacje
Jeśli masz ubogą glebę lub nie chcesz zawracać sobie głowy obornikiem, możesz użyć dobrej jakości nawozu. Zwróć uwagę na trzy cyfry na opakowaniu, które wskazują poziomy azotu (N), fosforu (P) i potasu (K).
Niektórzy hodowcy wolą stosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu, na co wskazuje większa liczba środkowa. Możesz również uprościć sprawę, stosując nawóz specjalnie opracowany dla pomidorów – zwykle w proporcji 3-4-6 lub 4-7-10. Co najważniejsze, nie przesadzaj. Za mało nawozu jest zawsze lepsze niż jego nadmiar.
Ważne składniki w nawozie do pomidorów
Uprawa pomidorów nie jest łatwym zadaniem. To rośliny, które potrzebują dużej ilości składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć. Jeśli nie uda ci się ich zapewnić poprzez nawożenie, możesz spodziewać się niedoborów, a przez to niewielkich plonów.
Pomidory potrzebują trzech podstawowych składników odżywczych – azotu, fosforu, potasu i wielu innych składników pokarmowych. Każdy z nich pełni istotną funkcję w rozwoju tych roślin. Przyjrzyjmy się kilku składnikom nawozów do pomidorów!
- azot – ten składnik odżywczy pomaga zadbać o liście na roślinie. Jeżeli jednak jest go za dużo, stworzy krzaczastą pokój z niewielką ilością owoców lub w ogóle bez nich. To byłby poważny problem;
- fosfor – twoja roślina potrzebuje fosforu do wzrostu i rozwoju korzeni i owoców. Jest on niezbędnym składnikiem odżywczym we wczesnych stadiach oraz w końcowej fazie wzrostu;
- potas – ten składnik odżywczy pomaga roślinie szybko rosnąć i wytwarzać kwiaty, które ostatecznie zamieniają się w owoce. Potas jest niezbędny, jeśli chodzi o fotosyntezę i odporność na choroby;
- wapń – jest potrzebny do prawidłowego wzrostu korzeni i liści. Pomaga również w produkcji jędrnych pomidorów;
- magnez – bez magnezu nie możesz uprawiać pomidorów. Pomaga on poprawić jakość kwitnienia i owoców;
- cynk i bor – te pierwiastki wspomagają proces kwitnienia i dojrzewania owoców.
Jaki nawóz do pomidorów wybrać?
Musisz wybrać nawóz do pomidorów, który zawiera wszystkie makroelementy potrzebne twoim roślinom, w tym azot, fosfor i potas. Musi również zawierać niezbędne mikroelementy, w tym magnez, miedź, mangan, wapń, bor i cynk. Problem polega na tym, że pomidory potrzebują wszystkich tych składników odżywczych w różnych proporcjach w różnych okresach cyklu wzrostu. To może sprawić, że wybór tego właściwego będzie trudnym zadaniem.
Musisz przygotować się na to, że uprawianym przez siebie pomidorom będziesz musiał dostarczyć różnych nawozów na różnym etapie. Możesz zdecydować się zarówno na komercyjne płynne preparaty wieloskładnikowe, które wypełniają pełne zapotrzebowanie na składniki mineralne.
Dobrym pomysłem może okazać się również korzystanie z naturalnych nawozów organicznych, takich jak kompost. Te zapewniają glebie odpowiedni poziom azotu. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie dobrym pomysłem będzie zbadanie gleby. W ten sposób ocenisz, jakie nawozy będą najbardziej potrzebne twoim pomidorom do zawiązywania owoców.
Nawóz do pomidorów – czym jest NPK?
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: żaden pojedynczy nawóz do pomidorów nie działa na twoje rośliny we wszystkich momentach ich sezonu wegetacyjnego. Jedną z integralnych części ogrodnictwa jest zakup lub przygotowanie kilku preparatów do dokarmiania jednego gatunku rośliny. Szczególnie tak wymagającej, jak pomidor uprawiany amatorsko.
Kiedy spojrzysz na komercyjne nawozy, na pojemniku będą znajdować się serie liczb, takie jak 10-10-10. To oznacza NPK – azot, fosfor i potas. 10-10-10 to 10% azotu, 10% fosforu i 10% potasu, a cała reszta to jedynie materiały wypełniające.
Jak nawozić pomidory?
Oto garść porad dotyczących procesu nawożenia.
Nawożenie sadzonek
Zakładając, że zacząłeś uprawiać nasiona pomidorów w domu, będziesz musiał nawozić e, gdy sadzonki wykiełkują i zaczną dosyć szybko wzrastać. Sadzonki pomidorów rosną bardzo szybko, czasem wręcz zaskakująco szybko. Od momentu kiełkowania pomidora do momentu, gdy pojawią się pierwsze owoce, czas ten wynosi zwykle cztery miesiące. Aby pomóc roślinom nadążyć za tym początkowym wzrostem, nawozić sadzonki.
Nawożenie podczas umieszczania rozsady w gruncie
W momencie wkładania sadoznek do gruntu możesz spodziewać się, że niedługo nastąpi gwałtowny wzrost pomidorów. Potrzebują one więc mnóstwo mikroskładników, które pomogą im w prawidłowym rozwoju na tym bardzo ważnym etapie.
Jeśli wypełniłeś grządkę w ogrodzie kompostem lub obornikiem, nie musisz na tym etapie dodawać żadnego azotu. Dodanie większej ilości azotu może być niebezpieczne dla twoich roślin, prowadząc do spalenia. Zamiast tego na tym początkowym etapie wzrostu chcesz dodać tylko fosfor.
Wybierz jeden z najlepszych nawozów jednoskładnikowych przeznaczonych do pomidorów. Użyj go podczas sadzenia sadzonek do ziemi. Jeśli zrobiłeś samodzielnie nawóz organiczny i użyłeś do tego na przykład dużej ilości kompostu, zastanów się, czy dodawanie kolejnych nawozów mineralnych będzie konieczne. W tym momencie wysokie jest ryzyko przekompostowania.
Nawożenie podczas kwitnienia
Na etapie kwitnienia twoje rośliny potrzebują dużej ilości azotu i potasu. Potas jest im niezbędny, jeśli chcesz pobudzić silny, zdrowy wzrost, a konsekwencji większą ilość warzyw. W tej chwili poziom potasu powinien być co najmniej dwukrotnie wyższy niż poziom azotu. Na tym etapie możesz użyć nawozu 8-32-16 lub 6-24-24. Spójrz na instrukcje na opakowaniu i postępuj zgodnie z sugestiami.
Nawóz do pomidorów na czas owocowania
Na tym etapie, obok potasu, niezbędnym składnikiem odżywczym dla twoich pomidorów jest fosfor. Kontynuuj dodawanie masy kompostowej z dodatkiem skórek od bananów, aby upewnić się, że nie brakuje w niej potasu. Najważniejszymi elementami nawozu do pomidorów powinny być jednak fosfor i azot.
Nawóz do pomidorów – jak rozpoznać, że dawka jest zbyt duża?
Wszyscy znamy powiedzenie, że co za dużo, to nie zdrowo. Tak więc, jak najbardziej, możesz przesadzić z ilością nawozu dla swoich pomidorów. Zbyt duże dawki w tym wypadku mogą okazać się zdecydowanie gorszą opcją niż brak składników odżywczych. Może to bowiem dość szybko doprowadzić do śmierci rośliny.
Często nawozimy rośliny „na oko”. Jak poznać, że dzieje się coś złego? Co najważniejsze nawozu było za dużo, czy, czy istnieje sposób na naprawienie swojego błędu?
Oznaki przenawożenia pomidorów
- żółknięcie liści;
- krzaczaste liście;
- opóźnione pojawianie się kwiatów;
- osad na powierzchni gleby;
- żółknięcie i więdnięcie dolnych liści;
- nagła utrata liści.
Istnieje kilka sposobów na odwrócenie tego procesu, jednak nie zawsze będą one skuteczne. Czasami wystarczy dodać odrobinę ściółki. W innym przypadku konieczne będzie dokładne płukanie gleby. To bardzo indywidualna kwestia.
Nawozy do pomidorów. Podsumowanie
Pomidory to bardzo wymagające rośliny, które wymagają regularnego nawożenia. Na różnym etapie wzrostu mają inne potrzeby, dlatego nawozy, zarówno te domowe, jak i kupione w sklepach ogrodniczych trzeba dokładnie dopasować do aktualnych potrzeb swoich roślin. Tylko w ten sposób uzyskasz naprawdę dorodne plony.