Naturalny wróg turkucia podjadka pomaga ogrodnikom w pozbyciu się tego szkodnika. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka gatunków zwierząt zjadających tego owada drążącego podziemne tunele. Podajemy sprawdzony sposób jak go złapać.
Turkuć podjadek – krótka charakterystyka
Turkuć podjadek to prawdopodobnie największy owad występujący na terenie Polski. Może osiągnąć imponujące 6 cm długości ciała. Większość swojego życia spędza, podobnie jak kret, pod ziemią drążąc długie tunele. Larwy owada żywią się jedynie pokarmem roślinnym, ale ze względu na niską przeżywalność nie powodują dużych strat. Inaczej ma się sytuacja z dorosłymi osobnikami.
Uwielbia glebę próchniczą, żyzną i wilgotną. Raczej nie jest spotykany w glebach regularnie opryskiwanych chemicznymi preparatami, ponieważ są dla niego szkodliwe. Co istotne, turkuć może odgrywać pożyteczną rolę w ogrodzie, dlatego walkę z nim zaleca się jedynie w sytuacji, gdy namnoży się ich zbyt wiele. Istnieje kilka sposobów zwalczania tego owada.
Jednym z nich to wykorzystanie naturalnego wroga turkucia podjadka. Można też stosować opryski lub własnoręcznie zlokalizować kopane przez niego tunele i zastawić pułapkę.
Kot – naturalny wróg turkucia podjadka
Kot uznany został za gatunek inwazyjny w przyrodzie, ponieważ wyhodowany został jako zwierzę domowe. Poluje praktycznie na wszystko, co się rusza owady, ptaki i gryzonie. Czasem uda mu się upolować także turkucia, jeśli pojawi się na powierzchni. Nie zalecamy kotów jako zwierzęta wychodzące, ponieważ zagrażają dzikim zwierzętom, ale i sobie mogą zrobić krzywdę.
Ptaki
Najłatwiej zachęcić jest ptaki do zamieszkania w ogrodzie. Szpak to naturalny wróg turkucia podjadka, a jednocześnie jest bardzo pospolitym zwierzęciem w Polsce. Jeśli chcesz zachęcić dzikie ptaki do przebywania na twoim terenie, wybuduj im karmniki i uzupełnij je dobrej jakości karmą. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się dokarmiania tych zwierząt wiosną i latem, kiedy to w przyrodzie aż roi się od pożywienia.
Ptaki należy wspomagać jedynie w okresie, który jest dla nich ciężki. Późna jesień i zima to najlepszy czas na pomoc tym zwierzętom. Bardzo łatwo się przyzwyczajają i dokarmianie przez cały rok, może zaburzyć ich zwyczaje migracyjne.
Ropuchy
Ropucha pospolita także jest naturalnym wrogiem turkucia podjadka, jednak ciężko zachęcić ją do zamieszkania w ogrodzie. Jeśli chciałbyś, aby wspomagała cię w walce ze szkodnikiem, musisz liczyć na szczęście, że wybierze na swój dom twoją posesję czy ogród.
Jeż to naturalny wróg turkucia podjadka
Obok ptaków, najłatwiej zachęcić jeża do zamieszkania w ogrodzie. Możesz zbudować dla niego specjalną budkę z karmnikiem, w której będzie mógł się chować. Jeż to naturalny wróg turkucia podjadka i wielu innych szkodliwych stworzeń, dlatego, jeśli już pojawi się na twoim trenie, zadbaj, aby czuł się jak u siebie.
Walka z turkuciem podjadkiem nie jest ciężka. Upewnij się jedynie czy na pewno jest konieczna, ponieważ pełni on też pożyteczną rolę.