Turkuć podjadek to owad o uroczym imieniu i niezwykłym wyglądzie. Niech powinno cię to jednak zbytnio rozczulać, ponieważ tak naprawdę to bezlitosny szkodnik, który żeruje na prawie każdej roślinie. Dowiedz się więcej na jego temat z artykułu.
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) często jest kojarzony ze świerszczami, ale nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ owad jest z nimi blisko spokrewiony. Jednak poza wspólnymi cechami fizycznymi wiele ich różni. Jakie szkody może wyrządzić w ogrodzie i w jaki sposób można się go stamtąd pozbyć?
Stadia rozwoju turkucia podjadka – jak wygląda owad?
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to bez wątpienia jeden z największych owadów występujących na terenie Polski. Może osiągnąć nawet 6 cm długości, co praktycznie uniemożliwia rozpoznanie go na swojej grządce. Posiada parę skrzydeł, jednak nie jest owadem latającym.
Turkucie wylęgają się z jaj złożonych w ziemi. Są to larwy pierwotne, które wyglądem przypominają małe nimfy. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to białe mrówki, ponieważ są tego koloru i bardzo niewielkiego rozmiaru, jednak z czasem przechodzą kolejne fazy i stają się bardzo podobne do dorosłych osobników, aby w końcu przeobrazić się w imago, czyli dorosłego owada.
Przednie odnóża turkucia są przystosowane do kopania tuneli i rozgarniania ziemi, dlatego swoim wyglądem przypominają łopatki lub, jak niektórzy twierdzą, miniaturowe łapki kreta. Natomiast stosunkowo smukłe i długie ciało umożliwia szybkie przeciskanie się pomiędzy grudkami gleby. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę fakt, że owad drąży pod ziemią gęstą sieć korytarzy.
Turkuć podjadek w ogrodzie – po czym można poznać jego obecność?
Szkodnik nie należy do wybrednych osobników, więc gustuje w rozmaitych roślinach ogrodowych. Jeżeli jakaś roślina, a najczęściej cały jej rząd, jakby wypadają z ziemi, to można być pewnym, że to efekt podjadania systemu korzeniowego przez turkucia podjadka. Jednak pamiętaj, że zjada on nie tylko korzenie, ponieważ np. bulwy ziemniaka smakują mu równie dobrze.
W trakcie dnia owady konsekwentnie drążą korytarze i podgryzają podziemne części napotkanych roślin, natomiast pod osłoną nocy wychodzą, aby delektować się nadziemnymi częściami rośliny.
Ciekawostką jest fakt, że dorosła samica również podcina korzenie roślin, które rosną nad gniazdami, aby ciepło wydzielane przez gnijące rośliny mogło ogrzewać złożone przez nią jaja.
W jaki sposób skutecznie pozbyć się turkucia podjadka?
Jeżeli ma się do czynienia z pojedynczymi turkuciami, to raczej nie wywołają one dużych zniszczeń na rabatach, aczkolwiek jeżeli ich populacja zacznie wzrastać, skutki mogą przyprawiać o zawroty głowy. Z tego powodu ważne jest, aby reagować szybko i zdecydowanie, bo to naprawdę trudny do wypędzenia szkodnik. Zaleca się wiele rozmaitych metod usunięcia owada z naszego ogródka, a oto najpopularniejsze z nich.
Chemiczne środki ochrony roślin
Wiele osób nie chce w pierwszej kolejności sięgać po preparaty chemiczne naszpikowane trującymi substancjami, aczkolwiek często nie ma innego wyjścia. Kiedy zawodzą inne metody, można zastosować środki doglebowe. Sprzedawca w centrum ogrodniczym z pewnością doradzi coś odpowiedniego.
Usuwanie gniazd
Jeżeli ktoś zdecyduje się na ten krok, powinien przeprowadzić tę operację w czerwcu lub lipcu. W tym okresie można z łatwością znaleźć gniazda umieszczone w ziemi, bowiem podłoże nad korytarzem jest wyraźnie wzniesione, natomiast nad komorą zapadnięte. Aby skutecznie zwalczyć turkucia podjadka, należy gniazdo zalać jadalnym olejem, a wtedy turkucie uciekają na powierzchnię ziemi i można je dokładnie wyłapać.
Pułapki na turkucia podjadka
Nie ma co ukrywać, nie jest to propozycja dla osób oczekujących szybkich efektów, ale z pewnością zadowoli wszystkie osoby, które dbają o bezpieczeństwo flory i fauny glebowej. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć stosowania chemicznych sposobów w swoim ogrodzie. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór różnego rodzaju pułapek służących do wyłapywania owadów, w tym młodych i dorosłych osobników turkucia podjadka. Dla bardziej zaangażowanych istnieje też wiele metod stworzenia takiej pułapki samodzielnie, np. z końskiego obornika. Koński obornik jest naturalnym wabikiem na tego owada, dlatego dzięki niemu z łatwością można tworzyć zasadzki.
W tym celu jesienią należy wykopać dół o głębokości około od 60 do 100 cm, wyłożyć go dokładnie folią, a do środka wsypać obornik. Na koniec przygotowaną w ten sposób pułapkę przysypujemy warstwą ziemi. W efekcie owad zwabiony lubianym zapachem wybiera ten dół na miejsce przezimowania. Kiedy pojawią się silne mrozy, należy wyjąć folię z ziemi, a jej zawartość rozsypać na powierzchni – wtedy żyjące organizmy zamarzną. Mniej okrutną opcją jest usunięcie folii wczesną wiosną i ręczne wyłapanie turkuci, a następnie wypuszczenie ich z dala od własnej działki.
Czy można zapobiec szkodliwości turkucia podjadka w ogrodzie?
Naturalnymi sprzymierzeńcami w profilaktyce mogą być szachownica cesarska, szachownica kostkowata oraz olcha czarna, ponieważ turkuć podjadek wyjątkowo nie lubi tych roślin. Można je zastosować jeszcze szerzej, aniżeli wyłącznie przez nasadzenie, np.:
- dookoła zagrożonych rabat można rozłożyć świeżo ścięte gałęzie olchy – jej zapach wyjątkowo drażni tego owada;
- wywar z olchy czarnej do ochrony roślin – do jego przygotowania potrzebna jest mieszanka kory i liści olchy czarnej (0,5 kg), którą zalewamy 2 l wody, a następnie gotujemy przez pół godziny. Po przestudzeniu można profilaktycznie podlać grządki.
Ponadto warto mieć na uwadze, że te owady nie lubią zbyt częstego spulchniania gleby, bo zaburza to ich poczucie bezpieczeństwa i niszczy podziemne korytarze. Można to robić za pomocą szpadla lub glebogryzarki.
Turkuć podjadek – pozytywna rola w ogrodzie
Bezdyskusyjnie owad ten może wyrządzić wiele szkód w każdej przydomowej uprawie, ale nie można nie wspomnieć, że ponadto odgrywa bardzo pozytywną rolę, ponieważ utrudnia zwiększenie populacji innych ogrodowych szkodników. Szczególnie lubi drutowce, pędraki, a także ślimaki. Dlatego dobrze jest się zastanowić, czy pojedyncze turkucie na działce rzeczywiście stanowią tak duże zagrożenie dla uprawy, żeby je zwalczać.
Turkuć podjadek to owad, który prowadzi podziemny tryb życia, gdzie w poszukiwaniu pożywienia tworzy gęstą sieć tuneli. Duża populacja w ogrodzie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia wielu grządek, ale w niewielkiej ilości nie musi być tak szkodliwy, a wręcz przeciwnie. Ten owad o nieco złowieszczym wyglądzie może przynieść również wiele korzyści do przydomowego ekosystemu.