Wyjątkowo piękna i kolorowa – tak w skrócie można opisać nasturcję. To roślina, która jest powszechnie uprawiana i ma niewielkie wymagania zarówno pod względem uprawy, jak i pielęgnacji. Sprawdź, jak o nią dbać, by pięknie rosła!
Nasturcja znajduje zastosowanie głównie jako roślina ozdobna. Warto wspomnieć również o jej właściwościach leczniczych, dzięki którym stosowana jest również w medycynie naturalnej i estetycznej. Powszechnie sięga się po nią także w kuchni – to rewelacyjna przyprawa do licznych potraw. My zajmiemy się jednak uprawą i zastosowaniem z perspektywy ogrodnika. Jeśli chcesz, aby nasturcja zagościła w twoim ogrodzie lub na balkonie, to koniecznie dowiedz się, jakie są jej wymagania. Poniżej przeczytasz, jak prezentuje się ta niezwykła roślina!
Nasturcja – charakterystyka
To roślina jednoroczna zaliczana do rodziny nasturcjowatych, do której należy nawet 90 gatunków nasturcji. W Polsce spotyka się jedynie kilka z nich. Roślina ta trafiła do Europy w XVII wieku, a wcześniej była znana jedynie w niektórych krajach Ameryki Południowej. Obecnie jednak jest powszechnie uprawiana w wielu krajach świata.
Jak wygląda nasturcja?
To popularne pnącze dorasta nawet do 4 m wysokości. Roślina wytwarza jasnozielone liście, które przybierają okrągławy kształt. Pojedyncze kwiaty znajdujące się na długich szypułkach są koloru żółtego, czerwonego lub pomarańczowego – ich barwa jest zależna od odmiany. Okres kwitnienia trwa od czerwca do września, natomiast owocem nasturcji jest żebrowany orzeszek.
Najpopularniejsze gatunki nasturcji
Wspomnieliśmy już, że istnieje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, jednak w Polsce zwykle spotyka się jedynie nasturcję:
- większą;
- mniejszą;
- kanaryjską.
Więcej informacji o tych konkretnych gatunkach znajdziesz poniżej.
Nasturcja większa
Nasturcja większa (Tropaeolum majus) bardzo często spotykana jest pod inną nazwą. Znana jest szerzej jako nasturcja pnąca. To zdecydowanie najczęściej uprawiany gatunek w Polsce. Zwykle dorasta do 3 m wysokości, choć niektóre odmiany (jest ich całkiem sporo) osiągają wysokość ok. 30–40 cm. Największą zaletą nasturcji większej są piękne i kolorowe kwiaty sporych rozmiarów, a także niemal talerzowate, okrągłe liście, które rozwijają się na końcach długich ogonków. W naszym kraju ten gatunek uprawiany jest jako roślina jednoroczna ze względu na warunki klimatyczne.
Nasturcja mniejsza
Roślina, określana inaczej jako nasturcja karłowa, wyróżnia się jaskrawymi, aksamitnymi kwiatami. Liście nasturcji są w intensywnie jasnozielonym kolorze. Nasturcja mniejsza bardzo przypomina nasturcję większą, lecz jest zdecydowanie mniej okazała. Tworzy zwarte kępy, które osiągają wysokość około 30–40 cm. Warto wiedzieć, że we wnętrzu kwiatów nasturcji niskiej (Tropaeolum minus) znajdują się kontrastujące plamki w ciemnym odcieniu – to jedna z cech, która odróżnia nasturcję mniejszą od nasturcji większej.
Nasturcja kanaryjska
Równie popularnym i jednocześnie ciekawym gatunkiem jest nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum), która cechuje się wiotkimi pędami osiągającymi 2–3 m wysokości. Jej liście są zielone, tarczowate, natomiast kwiaty – żółte. Roślina kwitnie od czerwca aż do jesieni. Jest polecana zwłaszcza do uprawy na rabatach, przy pergolach, ale dobrze się sprawdza również na balkonach i tarasach.
Uprawa nasturcji
Zastanawiasz się, czy ta roślina jest łatwa w uprawie? Zwykle nie sprawia najmniejszych problemów. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby efektownie kwitła, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim stanowisko dla nasturcji powinno być dobrze nasłonecznione, ciepłe i dokładnie osłonięte od wiatru. Najlepiej, gdy podłoże będzie niezbyt żyzne i przepuszczalne. Ubogą glebę można wzbogacić, dodając do niej ziemię ogrodową lub kompost z humusem.
Jak pielęgnować nasturcję?
Powodzenie uprawy nasturcji w dużej mierze zależy od tego, czy będziesz pamiętał o systematycznym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.
Podlewanie
Zdecydowanie jednym z najważniejszych zabiegów jest regularne podlewanie – częstotliwość i ilość wody musi być dopasowana do wielkości i stanowiska rośliny. Jeśli uprawiasz tę roślinę na słonecznym balkonie, oczywistą rzeczą jest to, że konieczne będzie częstsze podlewanie niż w przypadku uprawy ogrodowej. Pamiętaj jednak, że nasturcja nie lubi zbyt obfitego nawadniania.
Nawożenie
Nasturcja ogrodowa nie potrzebuje nawożenia. Jeśli jednak chcesz, możesz ją zasilić, gdy kwitnie. Wystarczy mała ilość nawozu do balkonowych roślin kwitnących. Ważną informacją jest też to, że nasturcje źle znoszą przesadzanie, zatem wybierając dla nich miejsce, dobrze się zastanów.
Przycinanie pędów
Jeśli dojdziesz do wniosku, że pędy rośliny są za długie i wiotkie, możesz zdecydować się na ich przycięcie. Taki zabieg wzmocni nasturcję i spowoduje, że wypuści nowe. Co pewien czas warto też obciąć same kwiaty, aby przedłużyć okres kwitnienia. Przycinanie polecane jest zwłaszcza w przypadku roślin hodowanych w doniczkach i skrzynkach.
Czy rozmnażanie nasturcji jest skomplikowane?
W tej kwestii nie będzie żadnego wyzwania! W tym celu wystarczy wysiać nasiona nasturcji wiosną prosto do gruntu lub trochę wcześniej – pod osłonami. Czasem dzieje się też tak, że nasturcja daje samosiew, dzięki czemu w kolejnym roku uprawy można ją odnaleźć w różnych miejscach na działce. Jest jeszcze inna metoda rozmnażania. Sadzonki pędowe zielone wystarczy zanurzyć w ukorzeniaczu i pozostawić w perlicie na około 21 dni.
Czy nasturcja jest trująca?
Nie musisz się niczego obawiać, ponieważ nasturcja nie jest trująca dla ludzi. Co więcej, jej kwiaty są jadalne! Możesz z nich również przygotowywać cenny wywar i cieszyć się niezwykłymi właściwościami tej popularnej rośliny!
Czy nasturcja bywa atakowana przez choroby i szkodniki?
Niestety, roślina ta jest narażona na choroby grzybowe i ataki ze strony różnych szkodników. Największy problem stanowią przędziorki, mszyce, ślimaki i gąsienice motyli. Z tego względu szczególnie ważne jest regularne obserwowanie uprawy. Gdy tylko zauważysz, że została zaatakowana przez nieproszonych gości, sięgnij po naturalne środki ochrony roślin. Raczej odradza się środków chemicznych, ponieważ nasturcje nie najlepiej znoszą tego typu preparaty.
Jakie są właściwości nasturcji?
Przede wszystkim nasturcja znana jest z wielu właściwości prozdrowotnych – zawiera m.in. witaminę C, beta-karoten, czy luteinę. Powszechnie przygotowuje się z niej lecznicze napary, nalewki czy choćby sok z nasturcji. Często mówi się, że to naturalny antybiotyk – jest doskonałym wsparciem m.in. podczas leczenia chorób układu oddechowego. Jednak warto wiedzieć, że nalewki czy wywary przygotowywane z nasturcji bywają doceniane również z powodu walorów smakowych.
Zastosowanie nasturcji
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej uniwersalnej rośliny? Znajduje ona zastosowanie zarówno w ogrodach, jak i domach. Zobacz, w jaki sposób najczęściej się ją wykorzystuje!
Nasturcja w ogrodzie
Tę roślinę warto posadzić, aby służyła jako ozdoba obrzeży, płotów, a także innych rodzajów ogrodzeń. To dobry wybór także wówczas, gdy zabierasz się do tworzenia rabat mieszanych. Ten rodzaj roślin polecany jest zwłaszcza do ogrodów urządzonych w stylu wiejskim, ale nie tylko. Co ciekawe, nasturcja nadaje się na kwiat cięty! Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na jej uprawę w donicach, które będą zdobiły twój taras lub balkon.
Nasturcja w domu
To również roślina znajdująca zastosowanie w kuchni, ponieważ wszystkie jej naziemne części są jadalne. Liście i kwiaty stanowią świetny dodatek do kanapek, deserów czy sałatek. Możesz także wykorzystać owoce nasturcji, zamarynować je i zrobić domowe kapary.
Ile kosztuje nasturcja?
Jesteś zdecydowany na uprawę nasturcji, lecz obawiasz się, że nie dasz rady? Niepotrzebnie! Z uprawą tej rośliny poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Najpierw jednak musisz zakupić nasiona nasturcji – najlepiej w sprawdzonym centrum ogrodniczym. Najczęściej dostępne są nasiona najpopularniejszych gatunków. Należą do nich opisane przez nas wcześniej, czyli nasturcja mniejsza, większa i kanaryjska. Za nasiona zapłacisz niewiele, bo ich koszt około 3–4 złote. Twój ogród szybko nabierze przepięknych kolorów i sprawi, że zielony zakątek będzie wyjątkowo radosnym miejscem.
Jeśli chcesz zacząć uprawę nowej rośliny, która będzie stanowiła ciekawą ozdobę twojego ogrodu lub parapetu, a jednocześnie będzie jadalna, to nasturcja okaże się najlepszym wyborem. Jesteśmy pewni, że bez problemu poradzisz sobie z jej uprawą, stosując się do podanych przez nas wskazówek!