Monstera jest płożącą się rośliną o oryginalnym wyglądzie. Nie musisz często i obficie jej podlewać, aby świetnie prezentowała się na twojej półce. Przeczytaj o niej!
Monstera monkey mask – charakterystyka pnącza
Monstera monkey mask, monstera Adansonii, monstera Adansona to jeden gatunek rośliny ukryty pod wieloma nazwami. W języku angielskim porównano ją do szwedzkiego sera. Często widnieje pod nazwą „Swiss Cheese Plant”.
Pochodzi z rodziny Aracrae. Spotkasz ją w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, najczęściej w Meksyku i Brazylii oraz w Indiach Zachodnich na wyspie Martyniaka, Grenada lub Gwadelupa.
W naturalnym środowisku monstera może dorastać nawet do 40 m i wydaje owoce. Domowe warunki nie pozwalają jej na taki rozrost. Jako kwiat doniczkowy nie przekroczy 100 cm.
Blaszka liściowa ma sercowaty kształt. Wyróżniają ją liczne dziury, które pomagają przedostać się promieniom słonecznym do liści niżej położonych. W przypadku monstery monkey mask, im jest starsza, tym więcej dziur posiada.
Dlaczego liście posiadają liczne dziury?
Monstera monkey mask jest pnączem, które wspina się po pniach drzew ku słońcu. Swój wygląd zawdzięcza przystosowaniu się do panujących warunków atmosferycznych. Przez to, że wspina się po pniach, na szczytach lasów tropikalnych, podatna jest na mocny wiatr. Jeśli liście zachowałyby nieprzerwaną tkankę i wciąż pięłyby się w górę, groziłoby im to złamaniem lub oderwaniem całej rośliny od pnia. Dzięki ich wytworzeniu roślina nie zostanie zniszczona przez mocniejsze podmuchy. Bezpiecznie kieruje się w stronę słońca.
Uprawa monstery
Monstera jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania. Preferuje stanowisko jasne lub półcieniste. Unikaj mocno nasłonecznionych miejsc, aby nie poparzyć liści. Najlepiej rośnie na stanowisku w rozproszonym świetle. By lepiej się prezentowała, utrzymuj temperaturę 20-24°C.
Jest odporna na suche powietrze, możesz postawić ją na parapecie przy obecności kaloryfera.
Dobrze rozwija się na przepuszczalnej, torfowej glebie. Jeśli nie masz torfu, możesz użyć ziemi uniwersalnej. W obu przypadkach rozluźnij podłoże 1/3 perlitu.
Podlewanie powinno być optymalne. Monstera nie lubi być przelana. Pomimo iż przesuszenie nie jest wskazane, lepiej jej kilka dni nie podlewać niż doprowadzić do przelania. Zanim ją nawodnisz, sprawdź, czy wierzchnia warstwa gleby przeschnęła.
Pielęgnacja tropikalnej rośliny
Pielęgnacja monstery monkey mask nie jest skomplikowana. Jeśli posiadasz jej kuzynkę monsterę deliciose, na pewno poradzisz sobie małpką.
- podlewanie powinno być umiarkowane. Latem, gdy dni są ciepłe, wystarczy nawodnić ją raz na tydzień. W okresie zimowym rób to jeszcze rzadziej, nawet raz na 2 tygodnie. Monstera lubi mało wody, ogranicz się do 1/4 szklanki na donicę;
- poza podlewaniem ważne jest zraszanie dziurawych liści. Pomimo że roślina w uprawie nie przepada za podlewaniem, niezbędny okaże się nawilżacz powietrza, by utrzymać dużą wilgotność powietrza. W ten sposób lepiej odwzorujesz warunki panujące w naturze oraz zadbasz, by liście były zdrowe;
- monstera jest rośliną szybko rosnącą. To pnącze, warto zapewnić jej podpórkę, palik, po którym swobodnie będzie się wspinać. Gdy pędy będą wystarczająco długie, możesz je układać i swobodnie przewieszać, tym samym nadając jej określony kształt;
- nawożenie powinno być delikatne, wystarczy robić to raz na miesiąc, uzupełniając niedobory. W okresie wzrostu używaj nawozu raz na 2 tygodnie;
- co roku przez pierwsze 3 lata (aż do osiągnięcia pełnych rozmiarów) należy przesadzać roślinę. Starszym modelom z solidnymi korzeniami, pędami i liśćmi wystarczy wymienić podłoże raz na 2 lub 3 lata. Nowa ziemia jest zasobniejsza w substancje odżywcze. Po takim zabiegu należy ją podlać dopiero po 2 dniach.
Choroby
Gdy roślinka zacznie mieć plamy na liściach lub zacznie zmieniać kolor, oznacza to, że jest z nią coś nie tak.
- żółte liście lub plamy na liściach oznaczają przelanie, przez pewien czas ogranicz podlewanie. W razie poważnego przelania musisz ją przesadzić i obciąć zgniłe korzenie;
- brązowe końcówki liści są oznaką przesuszenia korzeni i liści. Postaw zraszacz lub podstawkę z wodą obok niej;
- brązowo-żółte są jednymi z bardziej niebezpiecznych plam. Mówią o tym, że roślinę zaatakowała choroba grzybowa, czyli plamistość liści. Walka z chorobą to odseparowanie rośliny od innych roślin doniczkowych i usunięcie chorych liści;
- czarne (ale nie brązowe) oznaczają, że monstera marznie. Przestaw ją w inne miejsce;
- białe pojawiają się, gdy roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu i doszło do poparzenia liści;
- jasne plamy oznaczają, że monsterze brakuje składników odżywczych, warto zacząć ją nawozić.
Hodowanie monstery w doniczce nie jest trudnym zadaniem. Jeśli wiesz, jak się nią zajmować, zaowocuje to pięknymi perforowanymi liśćmi.