Monstera to rodzaj roślin, na który składa się aż z 40 różnych gatunków. Pnącza te należą do pod porodziny Monsteroideae i rzędu żabiencowych. Te ogromne rośliny w naturze rosną w Ameryce Południowej i Środkowej. Możesz znaleźć je na terenach Boliwii, Meksyku czy Brazylii. Zdecydowanie częściej spotykane są jednak w prywatnych budynkach, uprawiane w doniczkach.
Monstera – charakterystyka odmiany i ciekawsze gatunki. Monstera deliciosa i monstera dziurawa
Monstera jest rośliną tropikalną, doniczkową o długich, grubych i mocnych łodygach, tworzących pnącza. Jest to gatunek wieloletni i wiecznie zielony. Jego wymiary są tak duże, że do prawidłowego rozwoju i dalszego wzrostu potrzebuje podpory. Maksymalna wysokość niektórych gatunków spotykanych w środowisku naturalnym wynosi nawet 20 metrów.
Liście odmiany są duże ciemnozielone, kształtem mogą przypominać serce. Ich powierzchnia często sięga 60 centymetrów. Po czasie naturalnie pojawiają się na nich wcęcia.
Pamiętaj jednak, że każdy gatunek jest inny. Różnią się one od siebie w mniejszym, bądź większym stopniu. Różnice mogą dotyczyć uprawy, pielęgnacji, wyglądu czy maksymalnej wysokości, która mogą osiągnąć. Warto wyróżnić kilka ciekawszych nazw:
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa),
- Monstera monkey mask (Monstera adanaonii),
- Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma),
- Monstera Adansona (Monstera adanaonii),
- Monstera siltepecana.
Monstera – dlaczego do jej uprawy potrzebna jest podpórka?
Podpora często jest niezbędna w przypadku różnych gatunków lub całych roślin doniczkowych. Jednym z nich jest monstera – jak ją podpierać i w jakim celu? Powody mogą być różne, jednak głównym jest ochrona przed złamaniem łodygi. Choć jest ona gruba i wytrzymała, mocniejszy powiew wiatru lub czynnik ludzki może doprowadzić do jej uszkodzenia, bądź całkowitego zniszczenia. Jest to tym istotniejsze, im wyższa jest roślina. Łodygi osiągające kilka, a nawet kilkanaście metrów wysokości są bowiem mniej stabilne i bardziej podatne na złamania.
Jeśli więc chcesz zapewnić swojej monsterze odpowiednie warunki do rozwoju, podeprzyj ją. Pamiętaj jednak, że musisz zrobić to w odpowiedni sposób i przy użyciu odpowiedniej podpory.
Warto również pamiętać, że nie jest to jedyna odmiana, do której uprawy potrzebna jest podpora. Potrzebują jej także m.in. niektóre gatunki zamiokulkasa.
Monstera – jak podeprzeć, aby rozwój rośliny był odpowiedni?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i uprawą monstery, zapewne zastanawiasz się, jak ją pielęgnować. Odpowiednia uprawa, czyszczenie charakterystycznych, dużych liści, podlewanie czy osadzenie w odpowiednio dużej doniczce to nie wszystko. Pamiętaj także o zaopatrzeniu wzrastającej rośliny w odpowiednią podporę.
Podpora pod roślinę, po której będzie się ona piąć, powinna mieć wysokość niewiele większą od wysokości samej monstery.
Monstera i podpora do niej – gdzie znaleźć? Ceny
Istotne jest, abyś zwrócił uwagę na to, czym dokładnie podpierasz swoją roślinę – nie powinien to być zwyczajny palik. Istnieją produkty, które wytworzone zostały specjalnie do podpierania roślin. Znajdziesz je w większości sklepów ogrodniczych, jak również na zamówienie w różnych sklepach internetowych.
Ceny są bardzo różne – zależą głównie od sprzedawcy oraz jakości wykonania podpory. Najdroższe produkty przekraczają 100 zł. Te najtańsze znajdziesz nawet za kilkanaście złotych. Odpowiedni dobór podpórki sprawi, że po pewnym czasie korzenie powietrzne rośliny na stałe się do niej przyczepią.
Wymagania i pielęgnacja monstery. Jak dbać o liście monstery i korzenie powietrzne? Podlewanie pnączy
Monstera nie jest rośliną wymagającą, ponadto jest bardzo odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Z tego powodu idealnie nada się, jako ozdoba różnych miejsc, nawet zakładów produkcyjnych. Roślinie tej niestraszny jest kurz, suche powietrze czy zbyt duża ilość światła słonecznego. Najlepsza temperatura dla monstery mieści się w zakresie od 15 do 30°C, jednak idealna temperatura dla niej to równe 20°C.
Jeśli chodzi o wymagania glebowe monstery, te również nie są wygórowane. Najlepiej by było, gdyby podłoże zachowywało stałą, umiarkowaną wilgotność. Monstera źle znosi przesadnie dużą wilgotność i ilość wody. Przelanie może bowiem sprawić, że łodyga zacznie gnić, liście żółknąć i w konsekwencji rozwój grzybiczej infekcji będzie tak duży, że roślina całkowicie umrze.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wilgotnego powietrza – jeśli będzie ono zbyt wilgotne, nie będzie to korzystne dla rozwoju monstery. W jej uprawie lepiej więc postawić na zbyt dużą suchość – z nią radzi sobie ona zdecydowanie lepiej.
Jednym z ważniejszych sposobów pielęgnacji monstery jest jej nawożenie. Aby jeszcze bardziej ją rozwinąć i sprawić, by wyglądała pięknie i dostojnie, warto skorzystać z gotowych nawozów do roślin zielonych, które znaleźć możesz m.in. w marketach ogrodniczych. Stosowanie takiego nawozu raz na dwa lub trzy tygodnie będzie w zupełności wystarczające. Liście jeszcze bardziej urosną i nabiorą pięknego, głęboko zielonego koloru.
Najczęstsze choroby monstery – jak ich uniknąć?
Choć monstera zaliczana jest do stosunkowo łatwych w uprawie gatunków roślin, warto zwrócić uwagę na zmiany, które mogą pojawiać się, np. w obrębie liści. Warto zwrócić także uwagę na szkodniki, które mogą zaatakować monsterę – wełnowce oraz przędziorki.
Pierwsze z nich rozpoznasz po białym nalocie pojawiającym się na spodniej części liści. Z czasem organizmy te rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię, liście tracą swój kolor i roślina zamiera. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich będzie skorzystanie z dostępnych w sklepach, naturalnych preparatów, bądź preparatów chemicznych.
Przędziorki to podobne organizmy, które również bytują na spodniej stronie liści, a ich skupiska przypominają białą, cienką pajęczynę. We wczesnym stadium zakażenia, gdy liście zaczynają dopiero blednąć, możesz spróbować zeskrobać je ręcznie. Jeśli jednak problem się nasili, trzeba skorzystać z substancji chemicznych, nim monstera zupełnie umrze. Jeżeli nie możesz znaleźć ich w sklepie, skorzystaj z alternatywy – dobroczynka kalifornijskiego. Jest to naturalny wróg przędziorków, który z łatwością wyeliminuje szkodliwe organizmy atakujące twoją rośliną.
Są jeszcze inne niebezpieczeństwa czyhające na monsterę, jednak wynikają one jedynie z nieodpowiednich warunków do życia tej odmiany. Przykładem może być zbyt duża wilgotność gleby czy przelanie jej, które może doprowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów. Sygnałem ostrzegawczym może być występowanie plam na liściach.
Monstera – jak podpierać? Podsumowanie
Podsumowując, monstera to olbrzymia roślina z odległych, ciepłych krajów, której sadzonki obecnie można kupić w sklepach ogrodniczych. Jak ją podpierać? Jak najstabilniej, aby uniknąć złamania czy uszkodzenia pędu. Przy tak dużej wysokości niebezpieczeństwo uszkodzeń i złamań jest duże. Odpowiednio dobrana podpora, niewiele niższa od samej rośliny, pozwoli zminimalizować ewentualne ryzyko.
Gatunek, jakim jest monstera, nie jest trudny do uprawy. Należy jednak uważać na nadmierną wilgotność powietrza oraz gleby, a także przelanie. Roślina ukorzenia się ta głęboko, że jest w stanie przez długi czas pobierać wodę z całego dostępnego podłoża.
Czasem może zdarzyć się, że trzeba będzie przesadzać tę roślinę. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy zaatakują ją szkodniki – przędziroki lub wełnowce. W takim przypadku przesadzenie pozwoli uchronić monsterę od dalszego rozprzestrzeniania się szkodliwych organizmów.
Jeśli masz wystarczająco wysokie pomieszczenie i uważasz, że jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki, nie zastanawiaj się długo i rozpocznij uprawę monstery w swoim otoczeniu!