Zapamiętaj!
- Mirt jest niezbyt często spotykaną rośliną doniczkową o ozdobnych i pachnących liściach.
- Jego gałązki z charakterystycznymi eliptycznymi liśćmi są wykorzystywane we florystyce jako zieleń cięta.
- Ten dekoracyjny gatunek ładnie prezentuje się jako powtarzający się akcent, dlatego polecany jest do ozdoby sali restauracyjnej lub korytarza w hotelu. ✨
- Można go także uprawiać w mieszkaniu. ✨
Mirt pospolity – opis gatunku, funkcja dekoracyjna
W naturze mirt jest dużym krzewem, który osiąga wysokość 5 m. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany w doniczce mirt zazwyczaj nie przekracza 1 m. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i dużym zagęszczeniem pędów. Liście są lancetowate, błyszczące i skórzaste. Ich barwa to ciemna zieleń. Gdy spróbujesz potrzeć je w palcach, poczujesz charakterystyczny słodki i intensywny zapach.
Mirt zwyczajny – stanowisko i uprawa
Uprawa mirtu w doniczkach jest możliwa przez cały rok. Latem można wynieść pojemniki z na taras lub do ogrodu. Chłodniejsze pory roku rośliny powinny spędzać na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Podłoże dla mirtu zwyczajnego powinno być przepuszczalne, lekko kwaśne i zasobne w składniki pokarmowe. Należy zadbać o regularne nawadnianie, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby. Mirt dobrze prezentuje się w doniczkach z naturalnych tworzyw, np. z terakoty, gliny lub kamienia.
Mirt potrzebuje dopływu świeżego powietrza, dlatego dobrze jest postawić go blisko wyjścia na balkon lub taras. Z tego samego powodu zaleca się wystawianie go na zewnątrz w ciepłe miesiące. Aby zapewnić mirtowi dobrą wentylację, nie powinno się go ustawiać gęsto wśród innych roślin.
W zimie mirt pospolity powinien przejść w stan spoczynku. Aby mu to umożliwić, najlepiej jest zainicjować ten proces przez ograniczenie częstotliwości podlewania. Pojemnik z mirtem powinien zostać przeniesiony w chłodne i jasne miejsce, np. do widnego garażu lub piwnicy. Idealna temperatura podczas zimowego odpoczynku to od 6 do 10 stopni Celsjusza.
Porada dla Rośliniarzy
Najlepszą porą na posadzenie mirtu to jesień. Da to roślinie sporo czasu na rozwinięcie się w spokoju, i możliwość zwiększonego rozwoju na wiosnę.
Mirt – roślina o wielu zastosowaniach
Jadalne liście i owoce mirtu są wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej jako przyprawa. Same owoce przypominają nieco swoim wyglądem szyszkojagody jałowca. W smaku są słodkie i korzenne. Mirt znajduje także zastosowanie w celach leczniczych. Z jego części zielonych pozyskuje się olejek mirtowy. Używa się go do produkcji niektórych leków i kosmetyków.
Już w starożytności mirt był cenioną rośliną, również ze względu na swoje symboliczne znaczenie. Tradycyjnie był związany z nieśmiertelnością, miłością i wiernością. Wyplatano z niego wieńce na głowy dla młodej pary, a liście i gałązki były spalane dla uzyskania charakterystycznego zapachu. Obecnie mirt bywa elementem dekoracyjnym, np. w postaci drzewek stylizowanych na bonsai, ale także może być wplatany do wianków oraz używany do ozdoby stołów weselnych.
Kiedy przycinać mirt i jak go rozmnażać?
Gdy korona krzewu nie jest regularnie formowana, przybiera luźny kształt. Odpowiadają za to delikatne gałązki w połączeniu z zielonymi liśćmi. Aby mirt zwyczajny miał zwarty pokrój i by nadać mu określonego kształtu, polecane jest jego cięcie. W ten sposób można uzyskać koronę przypominającą kulę, stożek lub kolumnę. Krzew znosi przycinanie bardzo dobrze. Roślina ta jest wykorzystywana na formowane żywopłoty w ogrodach przydomowych w rejonie Morza Śródziemnego.
Cięcie najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną. Przy okazji można spróbować pobrać sadzonki pędowe i w ten sposób rozmnażać roślinę. W tym celu należy ucinać kilkucentymetrowe fragmenty pędów z wierzchołka. Następnie trzeba je umieścić w specjalnym podłożu do ukorzeniania. Można je zrobić samemu poprzez wymieszanie ze sobą części torfu i piasku. Po około 4 tygodniach pojawiają się pierwsze korzenie. Sadzonki warto od razu sadzić w docelowych pojemnikach, ponieważ mirt źle znosi przesadzanie.
Kwiat mirtu – popularne odmiany
Mirt zwyczajny wytwarza pojedyncze białe kwiaty. Kwitnienie zaczyna się późną wiosną i trwa aż do września. Roślina wytwarza drobne kwiaty z pięcioma płatkami i wystającymi pręcikami. Wyglądają one jak jasne puszyste kuleczki. Po zapyleniu powstają niewielkie podłużne owoce w kolorze niebieskim lub białym.
Odmiany mirtu spotykane w uprawie doniczkowej różnią się wielkością oraz kolorem liści i owoców. Najpopularniejsze z nich to karłowata „Microphylla”, „Leucocarpa” wytwarzająca białe owoce oraz „Variegata” o dwubarwnych biało-zielonych liściach.
Symboliczna i pełna znaczeń roślina nadal chętnie stosowana do wykonywania ozdób, a także cenne źródło surowców dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego – mirt zwyczajny jest wszechstronnym, choć rzadko spotykanym gatunkiem. Jeśli masz taras lub ogród, możesz udekorować go za pomocą tego szlachetnego krzewu.
Najczęściej zadawane pytania
Czego symbolem jest mirt?
Mirt zwykł być symbolem niewinności i płodności. Dlatego też często go stosowano do wianków ślubnych. Obecnie, wciąż ma swoje zastosowanie we wiankach i dekoracjach ślubnych.
Czy mirt pachnie?
Tak, kwiaty i liście mirtu pachną.
Kiedy przycinać mirt?
Na wiosnę – najlepiej w marcu lub na początku kwietnia.
Czy mirt jest trujący?
Mirt nie jest uznawany za trujący. Jednakże warto zwrócić uwagę na Twojego zwierzaka lub dziecko gdy podgryza mirt. Za duża ilość może wywołać wymioty i inne objawy zatrucia.
Dlaczego usychają mi listki mirtu?
Usychające listki to często objawy przesuszenia. Należy wtedy zwiększyć częstotliwość podlewania lub zwiększyć ilość wody. Pamiętaj jednak aby nie zalać mirtu gdy jest przesuszony. Nawadniaj ją STOPNIOWO.