Mieczyk abisyński to bardzo efektowna roślina. Z powodzeniem może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na tarasie lub balkonie. Wymaga ciepła i słońca, lecz kwitnie pięknie na przełomie sierpnia i września. Przy odrobinie wysiłki, bulwy można przezimować i ponownie zasadzić wiosną.
Zapamiętaj!
- Mieczyk abisyński to bulwiasta bylina o efektownych liściach i pachnących, gwiazdkowatych kwiatach.
- Pochodzi z regionu starożytnej Abisynii.
- Wymaga ciepła i słońca, kwitnie od końca sierpnia do początku września.
- Oddzielenie bulw i przezimowanie powinno nastąpić przed nastaniem niskich temperatur.
- Posadzony w grupach mieczyk abisyński tworzy imponujący efekt wizualny, ładnie kontrastując z ciemnozielonymi krzewami lub trawami ozdobnymi.
- Ścięte kwiaty można wykorzystać do bukietów.
Skąd pochodzi mieczyk abisyński?
Mieczyk abisyński jest rośliną naturalnie występującą w krajach Afryki. Jego nazwa pochodzi od terenów dawnej Abisynii, gdzie można spotkać go najliczniej.
Ze względu na specyfikę miejsca naturalnego występowania, jest to roślina o specyficznych wymaganiach.
Czym charakteryzuje się mieczyk abisyński?
Mieczyk abisyński, nazywany także acidanterą dwubarwną, jest bardzo efektowną rośliną.
Jest to bylina bulwiasta, podobna pod względem botanicznym do popularnych w Polsce mieczyków ogrodowych.
Charakteryzuje się bardzo typowymi dla wszelkich mieczyków liśćmi. Są one sztywne, wąskie oraz zielone, o kształcie przypominającym szable.
Kwiaty mieczyka abisyńskiego
Natomiast kwiaty mieczyków abisyńskich nie są już tak efektowne. Mało kolorowe oraz o niewielkiej wielkości, natomiast o bardzo intensywnym zapachu. Jest to roślina miododajna, silnie zwabiająca owady zapylające. Ich kształt przypomina sześciopłatkową gwiazdę o ciemnym, zazwyczaj bordowym środku.
Pędy, na których pojawiają się kwiaty, są dość sztywne oraz wzniesione. Osiągają długość nawet do metra.
Pod jakimi nazwami występuje mieczyk abisyński?
Najczęściej używana nazwa rośliny pochodzi od miejsca pochodzenia, terenu dawnej Abisynii. Niemniej jednak można spotkać je także pod nazwą acidantera.
Mieczyk abisyński występuje także pod różnymi nazwami łacińskimi, takimi jak Gladiolus Murielea, Acidanthera lub Acidanthera bicolor.
Niektóre nazwy zawierają także wzmiankę o dwukolorowości rośliny tak jak w przypadku acidantery dwukolorowej.
O czym należy pamiętać, aby mieczyk abisyński zakwitł okazale?
Okres kwitnienia mieczyka abisyńskiego przypada na późne lato oraz początek jesieni. Zwykle najobficiej kwitną na przełomie sierpnia oraz września.
Kwiaty pojawiają się na długich łodyżkach. Zazwyczaj są zebrane po kilka lub kilkanaście sztuk, a ich główki lekko się zwieszają.
Na szczycie pędu można zaobserwować kwiatostan o formie luźnego kłosa. Zwykle pojedyncze kwiaty rozwijają się stopniowo, przez co dłużej pozostają efektowne. Jednocześnie otwarte zwykle są maksymalnie dwa kwiaty.
Dla większej efektowności takiej rabaty warto sadzić mieczyki abisyńskie grupą. Dzięki temu jednocześnie otwartych będzie wystarczająco wiele kwiatów.
Czy mieczyk nadaje się na kwiat cięty?
Mieczyk abisyński może być wykorzystywany w roli kwiatów ciętych. Lecz ze względu na jego pojedyncze otwieranie, zwykle nie wygląda odpowiednio dekoracyjnie.
Jeśli chce się przynieść mieczyki do domy, warto zbudować z nich bukiet, najlepiej uzupełniony roślinami innych odmian. Warto regularnie wyrzucać przekwitłe kwiaty.
Z jakimi roślinami warto sadzić mieczyki?
Mieczyki abisyńskie świetnie łączą się z innymi roślinami. W efekcie powstaje bardzo efektowna, długo kwitnąca rabata.
Do tego celu najlepiej sprawdzą się wszelkie trawy ozdobne oraz rośliny takie jak lilie, dalie, lobelie oraz szereg innych.
Mieczyki abisyńskie bardzo ładnie prezentują się także na tle intensywnie zielonych krzewów, takich jak bukszpan. Dzięki kontrastowi bieli kwiatów i ciemnej zieleni, powstaje bardzo ładna rabata.
Jakie wymagania ma mieczyk abisyński?
Uprawa mieczyków abisyńskich nie jest bardzo trudna. Warto mieć jednak świadomość, że sama roślina ma określone, dość wysokie wymagania.
Przede wszystkim konieczne jest zorganizowanie mocno nasłonecznionego stanowiska. Gleba wykorzystana do uprawy mieczyków musi być bardzo żyzna. Najlepiej, aby była próchnicza, o odczynie obojętnym bądź lekko kwaśnym.
Warto zadbać także o odpowiednią przepuszczalność podłoża i stały, umiarkowany poziom wilgotności.
W jaki sposób sadzić mieczyka abisyńskiego?
Mieczyk abisyński najlepiej jest sadzić bezpośrednio na przygotowane stanowisko. Okresem, gdy jest to bezpieczny i skuteczne jest późna wiosna, zwykle na przełomie kwietnia i maja.
Sadzonkę należy przykryć warstwą świeżej ziemi, o wysokości około 10 centymetrów.
Warto pamiętać o zachowaniu odstępów między pojedynczymi roślinami, powinny wynosić co najmniej 10 centymetrów.
Świetnie sprawdza się także sadzenie mieczyków w donicach. Wtedy można je wygodnie ustawić na tarasie lub balkonie. Należy jednak poczekać z wynoszeniem doniczek do maja, gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia nawet nocą.
Jak przezimować mieczyki?
Ze względu na klimat, w którym mieczyki występują naturalnie, jest to roślina źle znosząca chłodne temperatury. Z tego względu konieczne jest wykopanie poszczególnych egzemplarzy przed nastaniem zimy.
Następnie konieczne jest przeniesienie ich do przewiewnych pomieszczeń, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie kilkunastu stopni. Warto zadbać o niższą wilgotność powietrza, aby nie wystąpił problem z gniciem bulw oraz chorobami przechowalniczymi.
Jak poprawnie wykopać bulwy?
Prawidłowe wykopanie mieczyków jest podstawą ich późniejszego zimowania. Przede wszystkim należy je ściąć, tak aby część naziemna nie miała więcej niż 10 centymetrów. Następnie konieczne jest obsuszenie bulw, które trwa zwykle około 2 tygodni.
Obsuszone bulwy trzeba oczyścić z wszelkich resztek, takich jak liście czy pędy.
Oddzielone bulwy należy umieścić w pojemniku, przesypane warstwami świeżego torfu.
Mieczyk abisyński jest rośliną dość prostą w uprawie. Po zapewnieniu mu odpowiednio ciepłego i słonecznego stanowiska można czekać na okres kwitnienia. Ładnie łączy się zarówno z innymi roślinami kwitnącymi, jak i trawami ozdobnymi oraz zielonymi krzewami. Mając mieczyki w ogrodzie, można używać ich w roli kwiatów ciętych.