Jak wygląda marzec w ogrodzie? Początek wiosny to czas, gdy przyroda budzi się do życia, więc to zarazem okres, w którym ogrodnicy mają sporo pracy. Czy sprzątanie po zimie, przycinanie krzewów, sadzenie pierwszych kwiatów i warzyw to jedyne marcowe prace?
Jeśli chcesz cieszyć się pięknem swojego ogrodu i korzystać z dobrodziejstw natury, już na początku marca powinieneś przystąpić do prac porządkowych. Pierwszą czynnością powinno być usunięcie pozostałości po poprzednim sezonie, zgrabienie zeszłorocznych liści, połamanych gałęzi i przekwitniętych kwiatów. Gdy zrobi się cieplej, możesz zdjąć okrywy z roślin i przyciąć drzewa oraz krzewy. Jeśli myślisz o przesadzaniu, poczekaj, aż ustąpią mrozy, a ziemia nieco się ogrzeje. Marzec w ogrodzie to dobry czas, by zaplanować zmiany i zastanowić się nad odpowiednią aranżacją przestrzeni. Jeśli chcesz coś udoskonalić, przygotuj plan i zacznij go powoli realizować.
Marzec w ogrodzie – wiosenne przycinanie krzewów i drzew
Do pierwszych prac w ogrodzie w marcu należy przycinanie krzewów i drzew. Jak powinno wyglądać?
- Zabieg przycinania należy wykonać w suchy i bezdeszczowy dzień. Najlepiej przeprowadzić go, zanim pojawią się pierwsze liście, dlatego w wielu przypadkach to właśnie marzec jest najlepszym terminem do cięcia drzew i krzewów.
- Przed przystąpieniem do pracy zaopatrz się w ostre narzędzia (sekator, nożyce), a także maść ogrodniczą, która posłuży do zaopatrzenia powstałych po cięciu ran. Wczesną wiosną rośliny najlepiej znoszą cięcie, rany szybko się goją. Jak przeprowadzać cięcie?
- Przede wszystkim należy usunąć chore, uschnięte i uszkodzone fragmenty.
- Warto też przerzedzić i odświeżyć niektóre krzewy oraz drzewa, dzięki czemu będą lepiej się rozwijać i owocować.
Jakie krzewy przycinać w marcu?
W marcu w ogrodzie przycina się głównie drzewa owocowe oraz ozdobne kwitnące latem i jesienią. Należą do nich:
- budleja Dawida;
- bukszpan;
- cis;
- hortensja bukietowa, drzewiasta;
- tuje;
- pięciornik krzewiasty;
- agrest, porzeczki, maliny;
- jabłonie, grusze, śliwy.
Poza cięciem drzew i krzewów owocowych warto pamiętać także o oprysku.
Prace w ogrodzie w marcu – oprysk i nawożenie
Opryskiwanie drzewek warto wykonać w marcu, ponieważ później zabieg może okazać się niemożliwy. Opryski zapobiegają rozwojowi chorób roślin i owoców. Marzec to najlepszy moment na zadbanie o brzoskwinię, której zagraża kędzierzawość liści. Warto zatroszczyć się też o jabłonie, które atakowane są najczęściej przez mączniaka i kwieciaka. Prace ogrodowe wykonywane w marcu to również nawożenie gleby. Jeśli będziesz się tym zajmować, najlepiej zastosuj nawóz naturalny:
Jeżeli przygotowujesz glebę na nowych rabatach, przekop ją z odpowiednim nawozem, a następnie zadbaj o nawodnienie. Pod koniec marca w ogrodzie możesz także podsypać nawozem byliny, drzewa i krzewy. Przekopuj glebę ostrożnie i niezbyt głęboko, aby nie uszkodzić korzeni.
Marzec w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?
Początek wiosny to także pora, kiedy możesz zatroszczyć się o trawnik – grabić liście, usunąć obumarłe źdźbła trawy, mchu czy opadających igieł. Można też wysiewać trawę tam, gdzie jej brakuje. Warto również wykonać zabiegi takie jak:
- wertykulacja, czyli usuwanie zbitej warstwy darni;
- aeracja, czyli napowietrzenie gleby (wystarczy nakłuwać trawnik na głębokość 10 cm za pomocą wideł);
- piaskowanie;
- wałowanie.
Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, pomyśl również o nawozie – wybierz mineralny nawóz granulowany, który jest przeznaczony specjalnie do trawników. Marzec w ogrodzie to także początek uprawy warzyw.
Marzec w warzywniku – co posadzić w marcu?
Nie wszystkie warzywa można posadzić w marcu z uwagi na możliwość wystąpienia przymrozków. Istnieje jednak grupa jarzyn, których wysiew można rozpocząć wczesną wiosną, np. w połowie marca. Wprost do gruntu warto siać rośliny cebulowe – cebulę i por – a także groch, bób, pietruszkę, koper, marchew, szpinak i rzodkiewkę. Nasiona będą kiełkować nawet przy niskich temperaturach, a siewki mają zdolność przetrwania wczesnowiosennych chłodów. Wcześniej musisz jednak przygotować grządki, usunąć chwasty, a wsadzone nasiona delikatnie i regularnie podlewać. Część warzyw (sałatę, pomidory, paprykę) wsadzaj z wcześniej przygotowanej rozsady. Rośliny jednoroczne możesz z powodzeniem uprawiać nawet w doniczkach na kuchennym parapecie.
Marzec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Do ważnych prac podczas marca w ogrodzie należą również porządki w ogródku ozdobnym.
- Gdy zrobi się cieplej, zdejmij okrycia i sprawdź stan roślin – musisz ocenić, które fragmenty należy usunąć.
- Sprawdź, czy roślina jest zdrowa i jak przetrwała zimę (oceń uszkodzenia mrozowe).
- Przeprowadź cięcie krzewów ozdobnych i róż – pozbaw je chorych, połamanych, uszkodzonych fragmentów, usuń pędy słabe i martwe.
- Pod krzewami iglastymi warto uzupełnić ściółkę. Wysyp więc korę sosnową, która pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby, zapobiega nadmiernemu rozrastaniu się chwastów i wpływa na walory estetyczne ogródka.
Prace ogrodowe w marcu
Marzec to czas wyjątkowo intensywny dla każdego ogrodnika. Najczęściej to właśnie w tym miesiącu wykonuje się cięcie, przesadzanie roślin doniczkowych, opryski drzew owocowych czy nawożenie roślin. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą cieszyć się pięknem ogrodu oraz obfitymi zbiorami, dlatego warto dobrze je zaplanować. Prace porządkowe można zacząć już na początku marca. Jednak z niektórymi czynnościami lepiej wstrzymać się do czasu, aż przeminą zimniejsze dni. Marzec w ogrodzie to okres przygotowań do nowego okresu wegetacji. Od tego, jak go wykorzystasz, zależy, jak będzie wyglądał ogród w kolejnych miesiącach.
Choć pierwsze wiosenne miesiące oznaczają sporo pracy, na jej efekty nie trzeba długo czekać. Wkrótce wysiłki zostaną wynagrodzone, a ogród zazieleni się i zakwitnie, ciesząc oczy ogrodników.